Контакт

Свет

Пилоти спиеле врз контролите на патнички авиони

Објавено пред

Двајца индонезиски пилоти спиеле речиси 30 минути врз контролите на авион што летал за Џакарта со повеќе од 150 патници, покажуваат резултатите од истрагата, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Пилотот и копилотот спиеле во исто време околу 28 минути за време на летот на авионот на компанијата „Батик ер“, кој на 25 јануари полета од градот Сулавеси на југоистокот на Индонезија до главниот град на Индонезија, Џакарта.

За време на летот на „ербас А320“, кој траеше 2 часа и 35 минути, нема повредени меѓу 153 патници и четворица стјуардеси, јавува „Танјуг“.

Свет

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Објавено пред

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си. Дополнително, исчистено е земјиште во Демилитаризираната зона (ДМЗ), што според експертите може да биде прекршување на долгогодишното примирје со Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

ДМЗ, инаку, е тампон зона широка четири километри меѓу двете Кореи, кои технички се уште се во војна бидејќи никогаш не потпишаа мировен договор. Зоната е поделена на два дела, а секоја земја ја контролира својата страна.

Експертите ја коментираат изградбата на ѕидот за Би-би-си како „невообичаена активност“ која доаѓа во време на зголемени тензии меѓу двете земји.

„Во овој момент, можеме само да шпекулираме дека Северна Кореја сака да го зајакне своето воено присуство и утврдувања долж границата“, вели Шрејас Реди, дописник на специјализираната страница НК Њуз со седиште во Сеул.

Би-би-си нарача сателитски снимки од граничниот дел од седум километри, како дел од проектот кој ги разгледува промените што Северна Кореја ги направи во областа.

Снимката покажува најмалку три дела каде што се поставени бариери во близина на демилитаризираната зона, покривајќи вкупно еден километар од источниот крај на границата. Можно е и понатамошна изградба на бариери. Меѓутоа, поради недостигот на претходни слики со висока резолуција од областа, не се знае точно кога започнала изградбата. Сепак, такви структури нема на снимките од ноември 2023 година.

„Моја проценка е дека ова е првпат да градат бариера во однос на одвојувањето на местата едни од други“, изјави за Би-би-си, Ук Јанг, воен и одбранбен аналитичар во Институтот за политички студии Асан во Сеул.

„Во 1990-тите, Северна Кореја подигна противтенковски ѕидови за да го одврати напредувањето на тенковите во случај на војна. Но, неодамна Северна Кореја подигнува ѕидови високи два до три метри“, рече Јанг.

„Обликот на ѕидовите сугерира дека тие не се само бариери за тенковите, туку се наменети да ја поделат областа“, додаде Јанг, кој ги прегледал сателитските снимки. Најновите сателитски снимки на источниот крај на границата покажуваат нешто што изгледа како новосоздаден пристапен пат.

Официјален началник на здружениот генералштаб на Јужна Кореја во неодамнешно интервју изјави дека војската идентификувала тековни активности поврзани со „зајакнување на тактичките патишта, поставување мини и расчистување на пустош“.

„Расчистувањето на копното може да биде наменето и за воени и за невоени аспекти“, рече Кил Џо Бан, професор по меѓународна безбедност на Универзитетот во Кореја.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Објавено пред

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата сојузници околу војната на Израел во Газа.

dobivaj vesti na viber

Одговорот на Белата куќа дојде по состанокот меѓу советникот за национална безбедност Џејк Саливан и двајца од главните соработници на Нетанјаху на разговори за конфликтот во Газа.

Во вторникот, Нетанјаху објави видео на англиски јазик во кое раскажува разговор со шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој, според израелскиот премиер, му дал збор дека администрацијата на претседателот Бајден работи на отстранување на ограничувањата на испорака на оружје за Израел. Но, највисокиот американски дипломат одби да го потврди ова.

Продолжувајќи да ја истакнува содржината на неговиот разговор со Блинкен, Нетанјаху додаде дека го нарекол незамисливо одбивањето на испораките на оружје и муниција за Израел во последните месеци.

Портпаролот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби се осврна на овие коментари на брифинг со новинарите, велејќи дека САД го изразиле своето незадоволство од Израел.

„Мислам дека многу јасно и недвосмислено им го пренесовме на нашите израелски колеги нашето длабоко разочарување од изјавите дадени во тоа видео, како и нашата загриженост за точноста на изјавите“, рече Кирби.

„Наводите дека сме престанале да му помагаме на Израел во однос на нивните одбранбени потреби се целосно лажни“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

САД: Изјавите на Путин за испраќање оружје во Северна Кореја се многу загрижувачки

Објавено пред

Изјавите на рускиот претседател Владимир Путин дека Москва би можела да и испорача оружје на Северна Кореја по потпишувањето на одбранбениот пакт со Пјонгјанг се многу загрижувачки, изјави Метју Милер, портпарол на американскиот Стејт департмент.

dobivaj vesti na viber

По посетата на Северна Кореја оваа недела, рускиот претседател посочи дека снабдувањето на земјата со оружје ќе биде одговор на западните земји да ја вооружат Украина.

Тој исто така предупреди дека Јужна Кореја, инаку американски сојузник, ќе направи голема грешка доколку одлучи да испрати оружје во Украина. Во тој случај, реакцијата на Москва би била „многу болна“ за Сеул, додаде Путин.

„Таквите зборови се многу загрижувачки“, рече Милер на брифинг со новинарите на прашањето за изјавите на Путин за можна испорака на оружје за Северна Кореја.

„Ова, се разбира, ќе го дестабилизира Корејскиот полуостров и, во зависност од видот на оружјето, ќе ги прекрши и резолуциите на Советот за безбедност на ОН, кои беа поддржани и од Русија“, рече тој.

Пактот потпишан во средата од Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ги обврзува двете страни да обезбедат итна воена помош во случај на вооружена агресија врз една од нив.

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби рече дека споменатиот пакт, иако загрижувачки, не е изненадување. Тој ја смета потребата на Русија за такво партнерство како показател за очај.

„Ние веќе неколку месеци зборуваме за ова и предупредуваме за зголемената одбранбена соработка меѓу двете земји, преку низа разузнавачки податоци што ги објавивме“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет54 минути

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет1 час

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија2 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет12 часа

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија13 часа

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион18 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија20 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија20 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт21 час

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија22 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија24 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт24 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет24 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија1 ден

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија1 ден

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ1 ден

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија2 дена

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија2 дена

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија2 дена

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ2 дена

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...