Контакт

Европа

Плановите за погребот на кралот Чарлс се сменија по откривањето на ракот: „Тој е навистина, навистина лошо“

Објавено пред

Здравствената состојба на кралот Чарлс постепено се влошува, што ги натера претставниците на Бакингемската палата редовно да го ажурираат планот за неговиот погреб, а тие подготовки почнаа еден ден по погребот на кралицата Елизабета, според упатените, пишува Њујорк пост.

dobivaj vesti na viber

75-годишниот монарх остана во голема мера надвор од очите на јавноста од февруари кога објави дека боледува од рак за да ја скрие својата влошена состојба, а повеќе извори за Дејли Бист велат дека неговата состојба е „не добра“.

„Секако дека е решен да го победи ракот и да направи се во таа смисла. Сите остануваат оптимисти, но тој е навистина многу лошо“, изјави за овој медиум извор кој себеси се опишува како стар пријател на кралското семејство.

Кралот Чарлс никогаш не откри каков вид на рак му е дијагностициран, но призна дека тоа не е рак на простата, кој е еден од најлесно излечивите форми на болеста.

Кралското семејство, исто така, беше воздржана за неговиот медицински проблем, но добро поставените инсајдери и политички коментатори јавно зборуваа за тоа како кралот „многу добро реагира“ на лекувањето.

Но, зад сцената, помошниците на кралот Чарлс редовно прегледуваат копии од стотиците страници на документот што ги содржи плановите за погребот на кралот, наречен „Операција Менаи бриџ“.

„Плановите се извадени од фиока и активно се ажурираат. Не повеќе отколку што би очекувале со оглед на тоа дека на кралот му е дијагностициран рак. Но, тие секако се фокусирани на тоа“, изјави за Дејли Бист поранешен соработник.

Исклучително деталниот документ е создаден ден откако кралицата Елизабета беше погребана на 8 септември 2022 година – и го користи погребот на најдолговековната британска кралица како водич за да се осигура дека сè ќе оди без проблеми.

Воените претставници потврдија за Дејли Бист дека операцијата Менаи Бриџ редовно се ажурира, но истакнаа дека тоа е стандардна процедура и би било „апсурдно да се извлечат какви било заклучоци“ од тоа.

Сите членови на кралското семејство ги ажурираа плановите за нивните погреби кои се категоризирани со кодни зборови поврзани со мостови, при што погребниот план на кралицата Елизабета е познат како „Операција Лондон бриџ“.

„Секако дека го разгледуваат секој аспект од „Менаи бриџ“. Погребот на кралицата помина како што се очекуваше и ја подигна границата високо. Тоа не е емотивна работа, тоа е бизнис, многу сериозна, и разбирливо е дека никој не планира да биде фатен неподготвен“, рече висок функционер вклучен во планирањето на кралските погреби.

Друг официјален претставник додаде дека „планирањето за најлошите сценарија е она што го прави Армијата… Мора да го имате на ум обемот на оваа работа. Армиската дивизија, под команда на генерал-мајор Џејмс Баудер – тоа се седум гардиски полкови. Потоа ја имате целата област во Лондон, Територијалните армиски полкови и Кралската артилерија. Тоа е пред да стигнете до морнарицата или воздухопловните сили. Чарлс е тесно поврзан со Падобранскиот полк низ годините, па тие ќе бидат вклучени.

„Тоа е само церемонијален крај“, продолжи тој. „Тогаш ви треба огромна безбедносна операција бидејќи секој многу важен поединец на планетата присуствува на погребот. Зборуваме за сè, од противракетна одбрана до обезбедување од индивидуален напад.

„Целата работа од блесок до експлозија трае помалку од две недели, што значи дека секој аспект треба темелно да се испланира однапред. Сериозното планирање за погребот на Чарлс започна еден ден откако тие ја погребаа кралицата“.

Официјалните лица на кралот Чарлс не одговорија на барањето за коментар од страна на Page Six или Daily Beast.

Европа

15-годишна тинејџерка киднапирана и силувана во Германија

Објавено пред

Тинејџерка на возраст од 15 години, по потекло од БиХ, била киднапирана и силувана во Гелзенкирхен, Германија, пренесува Билд. Ја силувале двајца маскирани мажи.

dobivaj vesti na viber

Девојката во средата вечерта го пријавила киднапирањето и силувањето во полиција во Есен. После училиште, околу пладне, стоела на автобуската станица и ја чекала другарката, кога и пришло бело комбе. Од комбето излегле маскирани лица и ја одвлекле 15-годишната девојка во возилото, а потоа се оддалечиле во непознат правец.

Тинејџерката во пријавата навела дека мажите ја однеле во куќа на непозната локација и таму ја силувале.

По извесно време, тинејџерката била однесена во Есен и исфрлена на улица. Девојката вели дека киднаперите биле облечени во црно и со маски на главите. Забележала дека зборуваат германски, но со арапски акцент. Таа изјавила и дека возеле брзо и дека за малку ќе предизвикале судар неколку пати.

Нејзините тврдења ги потврди и полицискиот портпарол кој рече дека другите возачи на опишаната рута забележале бело комбе кое вози над сите ограничувања на брзината.

Полицијата трага по можни сведоци кои биле на автобуската станица Хорст и по лица кои го виделе белото комбе во Есен или во Гелзенкирхен, пишува Билд.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Девојка беше однесена од бран на плажа: снимен страшниот момент кога исчезнува под водата во Сочи

Објавено пред

Случаен минувач го снимил шокантниот момент кога 20-годишна девојка била однесена од голем бран на плажа во Сочи, Русија, додека имало невреме.

dobivaj vesti na viber

Според руските медиуми, инцидентот се случил на 16 јуни и оттогаш девојката не е пронајдена.

На социјалните мрежи се појави шокантно видео кога девојката исчезнува на плажа.

На снимката се гледа како девојка шета на плажа со своето момче, додека брановите беснеат. Иако првично биле на плажа, во еден момент поради брановите губат рамнотежа, но младиот човек успева да излезе од водата.

Меѓутоа, вториот бран ги покрил и двајцата и го одвлекол младиот човек понатаму кон плажата, додека девојката била однесена и исчезнала во водата.

На видеото потоа се гледа како младиот човек очајнички ја бара, но безуспешно.

Руските медиуми јавуваат дека иако биле мобилизирани службите на Министерството за вонредни ситуации, девојката до денес не е лоцирана.

Како што напоменуваат, на 16 јуни, плажите во Сочи биле затворени поради временските услови кои владееле во тоа подрачје.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Објавено пред

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото Море, објавија денеска руските новински агенции, повикувајќи се на соопштение на флотата.

dobivaj vesti na viber

„Крстосувачки ракети од нуклеарни подморници на Северната флота погодија морски цели во Баренцовото Море“, јави новинската агенција Тасс.

Подморниците на нуклеарен погон Северодвинск и Орел истрелаа крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддалеченост од околу 170 километри кон целта, симулирајќи раздвојување на непријателските десантни бродови, објави новинската агенција Интерфакс.

„Борбената вежба беше успешно завршена. Употребените ракетни оружја уште еднаш ги потврдија своите вродени карактеристики и високата доверливост“, соопшти Интерфакс, повикувајќи се на соопштение на флотата. ”

Областа за истрелување проектили беше однапред затворена за цивилна навигација и летови. Баренцовото море, дел од Арктичкиот Океан, се наоѓа во близина на северните брегови на Норвешка и Русија и е поделено меѓу норвешките и руските територијални води.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско, лицето е пренесено во болница

Регионалниот ЦУК Охрид, извести дека вчера Планинарска спасителна служба од 13.40 до 15.00 часот, имала спасителна акција на територија на...

Свет54 минути

Путин и се закани на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја дека ќе направи „голема грешка“ доколку ја вооружи Украина во војна против...

Свет2 часа

Трамп предлага зелен картон за странците кои дипломираат во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп вчера предложи луѓето кои дипломираат на универзитетите во САД автоматски да добијат зелен картон, или...

Свет3 часа

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет3 часа

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија4 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет14 часа

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија15 часа

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион20 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија21 час

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија22 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт23 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија24 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија1 ден

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт1 ден

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет1 ден

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија1 ден

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија1 ден

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ2 дена

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија2 дена

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...