Контакт

Свет

Повеќе од 7.500 нелегални мигранти годинава со бродови пристигнале во Велика Британија

Објавено пред

Повеќе од 7.500 нелегални мигранти со бродови стигнале до Обединетото Кралство преку Ла Манш од Франција од почетокот на годинава, достигнувајќи ја бројката што „Мајгрешн воч УК“ ја предвидуваше за до крајот на годината, пренесува „Дејли мејл“.

По пристигнувањето на уште 100 мигранти во понеделникот, вкупниот број се искачи на рекордни 7.532, четири пати повеќе од бројот на мигранти во 2019 година.

Од почетокот на месецот, околу 403 мигранти со брод успешно го преминале каналот. Во септември беше постигнат месечен рекорд од 1.954 мигранти пристигнати во Велика Британија.

Во јули, „Мајгрешн воч УК“ предвиде дека – врз основа на тогашните трендови на пристигнување – меѓу 7.500 и 7.600 мигранти ќе стигнат во земјата до Божиќ. Налудничавото темпо на илегална миграција доведе до тоа предвидувањата да се остварат два месеци порано од очекуваното.

Реагирајќи на најновата мрачна пресвртница, извршниот директор на „Мајгрешн воч УК“ , Бен Грининг, рече: „Во последните неколку месеци имаше голем пораст на нелегални премини и речиси шестпати поголем број на пристигнувања од истиот период минатата година.

„Постојано слушаме од министрите за плановите да се запре ова, но каде е акцијата? Зајакнувањето на безбедноста на пристаништата и огромно зајакнување на спроведувањето на законот, вклучително и депортации, се итни и неопходни “, додаде Грининг.

Во вторникот министерот за имиграција, Крис Филп, ја искористи стандардната реплика на британската влада дека британските и француските власти работат заедно во борбата против бандите што шверцуваат.

„Ние сме посветени на поправање на системот за азил, да го направиме поправеден и поцврст, сочувствителен кон оние на кои им е потребна помош и отворен за луѓето преку безбедни и легални патишта“, додаде Филп.

По рекордниот број премини во јули и август, „Мајгрешн воч УК“ ги ажурираше своите проекции, велејќи во септември дека Велика Британија е на добар пат да се соочи со 10.000 нелегални мигранти со бродови до крајот на годината. Организацијата посочи три главни начини на кои британската влада може да ги намали брановите нелегална имиграција.

Прво, тинк-тенк групата ја повика владата да склучи договор со Французите со кој ќе се осигура дека секој што тргнува веднаш ќе биде вратен во Франција. Второ, владата треба значително да го зголеми бројот на депортации на оние кои немаат право да бидат во Британија, вклучувајќи ги и неуспешните баратели на азил.

Конечно, „Мајгрешн воч УК“ рече дека Парламентот треба да ги смени законите за имиграција за да ги намали факторите на привлечност за мигрантите, како што се бесплатно домување за барателите на азил, и намалување на додатоците финансирани од даночните обврзници за мигрантите кои бараат азил во Велика Британија.

Во изминатите неколку месеци, владата на Борис Џонсон претстави низа планови за намалување на нелегалната миграција, вклучително и сместување мигрантите на траекти, користење на  островот Асенсион како притворен центар, налог до Кралската морнарица да ги враќа чамците од Ла Манш и користење пловечки sидови и мрежи за да се спречат бродовите со мигранти да стигнат до британските територијални води.

Со зголемените трошоци за сместување на претпоставените баратели на азил и ограничен капацитет во хотели, владата е принудена да ги преземе поранешните касарни и другите воени објекти за да ги смести мигрантите.

Регион

Наследникот на Иринеј заболен од коронавирус, денеска служел литургија

Објавено пред

Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека митрополитот дабробосански Хризостом бил примен во белградска болница поради коронавирус.

„Нова.рс“ пишува дека Хризостом станал поглавар на Синодот на Српската православна црква по смртта на патријархот Иринеј и тој треба да остане таму до изборот на нов поглавар.

Во соопштението на Српската православна црква не се даваат детали за здравствената состојба на митрополитот, кој претходно денес служеше литургија во патријаршијата во Пеќ во Косово, престолот на српските патријарси.

Митрополитот ја водеше церемонијата за покојниот Иринеј во Белград.

Патријархот Иринеј почина минатиот месец од последици на коронавирусот. Тој се зарази на погребот на црногорскиот митрополит Амфилохије, кој, исто така, почина од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 814 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 814 лица, објави италијанското Министерство за надворешни работи.

Потврдени се 24.099 нови случаи на Ковид-19, што е повеќе од вчерашната бројка – 23.225 заразени.

Според официјалните податоци, во Италија биле тестирани уште 212.741 лица.

Во Италија од почетокот на епидемијата од коронавирус се заразиле 1.689 милиони луѓе, од кои 58.852 починале.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Експлозијата пред РТС ја прекина утринската емисија што се емитуваше во живо

Објавено пред

Силната експлозија што утринава се случи пред зградата на српската државна телевизија РТС ја прекина утринската програма што се емитуваше во живо.

Во експлозијата што се случи на паркингот на РТС загина еден градежен работник, а две лица се повредени.

Најверојатно, експлодирала боца со гас, која се наоѓала во возилото на работниците што требало да отстранат дефект на системот за климатизација во телевизијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија12 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија13 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија13 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија14 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија15 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа16 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија17 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија18 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ19 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион19 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ20 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион20 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија20 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија21 час

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион21 час

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет22 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Досие