Контакт

Свет

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

Објавено пред

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен.

Аеродромот се протега на простор од 135.700 квадратни метри и е замислен како комплекс за мулти-употреба, дизајниран како огромна шума која шти ги поврзува четирите терминали на аеродромот.

Најдобриот аеродром во светот сега е уште подобар и тешко дека некој ќе успее да го симне од листата на која доминира во изминативе седум години.

Изградбата на аеродромот чинеше околу 1,25 милијарди долари и е дизајниран од страна на познатиот архитект Моше Сафдие.

,,Скапоцениот камен” има 10 нивоа – пет над земјата и пет под земјата. Главна атракција е на 40-метриот водопад, што каскадно паѓа во центарот на аеродромот и се смета за највисокиот водопад кој е изграден во затворен простор. Посетителите можат да се прошетаат преку Canopy мостот, кој ќе се наоѓа на височина од 23 метри.

Најголема атракција на аеродромот Чанги е Canopy park, кој е со големина од 11 олимписки базени, и содржи интересни активности за децата, како лавиринт од жива ограда, мостови со стаклено дно и дождовни шуми во затворен простор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Најмалку десетина демонстранти против ИЦЕ уапсени во Светскиот трговски центар

Објавено пред

Осум демонстранти биле уапсени за време на протестот против Агенцијата за миграција и царина (ИЦЕ) во Менхетен, пренесува „Њујорк пост“.

Протестот почнал на плоштадот „Фоли“, по што демонстрантите се спуштиле кон Светскиот трговски центар за да се изјаснат против наводите за несакани хистеректомии на границата, според видеата и сведиштвата од местото на настанот. Групата демонстранти броела вкупно околу 50 до 60 лица.

Видеа објавени на Твитер покажуваат големо полициско присуство и полицајци кои создаваат барикада за да ги спречат демонстрантите да се упатат кон улицата.

Еден од демонстрантите турнал полицаец, а повеќето други биле приведени за блокирање на коловозот, соопштија полициски извори. Кај едно од лицата приведени за блокирање на улицата, откриено било дека поседува метална палка и е обвинет за поседување оружје.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави словенечката влада.

Поради големиот пораст на бројот на новоинфицирани во последните две недели, Словенија беше ставена на списокот на епидемиолошки небезбедни дестинации од страна на британската влада, откако тоа го направија Норвешка, Шведска, Литванија и Естонија претходните денови, објавија словенечките медиуми.

Бројот на активни случаи на инфекција во Словенија во моментов е 1116, од вкупно 4195 потврдени инфекции регистрирани од почетокот на епидемијата, објави словенечкото Министерство за здравство.

Во болниците има 67 пациенти со Ковид-19, што е за седум повеќе од претходниот ден, а 11 од нив се на интензивна нега. Беа забележани четири нови смртни случаи, а бројот на жртвите се искачи на 138.

Бидејќи следните десет дена се сметаат за клучни за смирување на епидемиолошката состојба, владата на Јанез Јанша ќе воведе задолжително носење маски на јавни простори како што се пазари, но и во училници и универзитетски сали.

Владата разгледува и можно ограничување на дозволеното дружење на луѓето на најмногу шест лица. Покрај тоа, од следната недела ќе се ограничи работата на гостилниците, клубовите и другите локали, па ќе им биде дозволено да работат до 22 часот, а предвидени се и некои ограничувања за работата на продавниците, објавија медиумите.

Од друга страна, владата го повикува населението да преземе одговорност и доследно да се придржува кон основните епидемиолошки мерки – одржување на потребното растојание, хигиена на рацете и избегнување приватни собири надвор од семејниот круг, како што се родендени и други прослави.

Прикажи повеќе...

Свет

ФБИ: Русите ќе се вмешаат во изборите, тие имаат свој кандидат за претседател на САД

Објавено пред

Директорот на американскиот ФБИ, Кристофер Реј, вели дека Русија не се откажува од намерата да влијае на резултатот од претседателските избори во САД во ноември. Според наодите на американските разузнавачки служби, главната цел на Москва е да и наштети на кампањата на демократскиот кандидат Џо Бајден и на она што се смета како антируски естаблишмент.

Реј зборуваше пред членовите на Комитетот за национална безбедност во Претставничкиот дом и опиша дека операциите на Кремљ се многу активни на социјалните мрежи, државната телевизија во Русија и на другите платформи.

Изјавата на директорот на ФБИ е во согласност со проценките што се појавија на почетокот на август, а беа објавени од највисокиот службеник за контраразузнавање во Америка, Вилијам Еванина.

Тој предупреди дека Русите сакаат да и помогнат на кампањата на Доналд Трамп, што директорот на ФБИ не го кажа експлицитно, и наместо тоа се фокусираше на дезинформациите што ги погодуваат американските гласачи.

„Она што најмногу ме загрижува е постојан обид за ширење дезинформации и чести мали сајбер напади. Загрижен сум дека ова ќе доведе до пад на довербата кај американските гласачи со текот на времето”, рече Реј.

Одговарајќи на прашања во Конгресот, Реј рече дека нема причина за грижа во врска со зголемениот број гласови што ќе пристигнат по пошта поради пандемијата.

„Досега не видовме координиран обид за измама на гласачите на изборите“, рече директорот на ФБИ.

Претседателот Трамп во серија твитови предупреди дека гласањето по пошта ќе заврши како „изборна кражба“ и ќе доведе до „масовен хаос и конфузија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион1 час

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет2 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија2 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион2 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија2 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет3 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет3 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија3 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ4 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа4 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет4 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија16 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ17 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет17 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ18 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ20 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Досие