Контакт

Свет

Пожарите може да ја чинат Австралија до 5 милијарди долари

Објавено пред

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“.

Природната катастрофа исто така може да намали за 0,2 до 0,5 отсто БДП на земјата, се вели во првичните анализи на банката. Туризмот и земјоделскиот сектор се најтешко погодени, а најтешко погодената област претставува околу еден отсто од економијата.

Откако беше прогласена катастрофа поради пожарот на 8 ноември досега се поднесени околу 10.550 побарувања за осигурување во вкупен износ од 939 милиони австралиски долари.  Додека вкупната штета од катастрофи како што е оваа (вклучително и осигурени и неосигурени загуби за кои се бара помош од Владата) е двојно поголема од осигурената загуба, целосното економското влијание е многу неизвесно, велат од банката.

„Оценувањето на економското влијание на катастрофите е секогаш тешко, особено кога целокупниот степен на штета е сè уште непознат“, велат аналитичарите од „Вестпек“.

Тековната криза со пожарите има поголемо влијание од пожарите од Црната сабота во 2009 година во Викторија, еден од најпознатите погубни пожари во австралиската историја, во кои загинаа повеќе од 170 луѓе, уништени беа 2.029 домови и беа опожарени над 400.000 хектари. Само поплавите од Квинсленд од 2010-11 година имаа поголемо влијание, со проценета вкупна штета од 6,4 милијарди австралиски долари.

Во понеделникот S&P Global Ratings рече дека кризата со пожарите нема да го загрози рејтингот ААА на земјата. Агенцијата верува дека локалните власти ќе можат да ги апсорбираат фискалните трошоци, кои се релативно мали во споредба со нивните буџети.

Свет

Групата на Јеховините сведоци останува забранета во Русија

Објавено пред

Групата Јеховини сведоци останува забранета во Русија, нејзиниот статус не е изменет законски, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

„Организацијата сè уште е забранета во Русија, сè уште е на списокот на забранети организации, така што нема што повеќе да се каже“, рече Песков.

„Прашањето беше разгледано, се разбира, откако претседателот беше прашан за тоа. Како резултат, не беа направени никакви измени или дополнувања на законот“, додаде портпаролот.

Руските истражители неодамна изјавија дека отвориле кривична истрага за групата бидејќи нејзиното седиште во Русија ја продолжило својата работа. Песков во вторникот најави дека ќе дознае повеќе за ситуацијата.

Според „Москоу  тајмс“,Повеќе од 400 Јеховини сведоци се обвинети или осудени во Русија откако земјата ја забрани верската група како „екстремистичка“ организација пред три години.

Од забраната во април 2017 година донесена од страна на Врховниот суд на Русија, полицијата извршила рација во домовите на 1.166 семејства на верници, велат Јеховините сведоци. Отворени се 175 кривични случаи за „екстремизам“ против верниците од крајот на октомври 2020 година, со 148 од нив сè уште во тек.

Повеќе од половина од 400 верници поминале од неколку дена до три години во притвор додека чекале судење. Околу 310 ги загубиле своите работни места, деловни активности, пензии и банкарски сметки како резултат на етикетата „екстремист“. Четворица Јеховини сведоци починале додека биле под истрага.

Комесарот за човекови права на претседателот Владимир Путин сугерираше дека законодавството за екстремизам во Русија е во судир со уставното право за практикување каква било религија.

„Хјуман рајтс воч“ ги повика руските власти веднаш да ги ослободат притворените Јеховини сведоци, да ги отфрлат обвиненијата и да ги избришат сите поврзани кривични досиеја.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Израелските сили нападнале позиции на сириската армија јужно од Дамаск

Објавено пред

Сириските единици за противвоздушна одбрана го одбиле ракетниот напад на Израел врз предградијата на главниот град Дамаск, објави телевизискиот канал „Ал Ехбарија“.

Според информациите на каналот, нападот бил насочен кон округот Џебел ел Манија и позициите на сириската армија во близина на селото Рухинах во областа Кунеитра. Нападите доаѓаат од територијата на окупираната Голанска висорамнина.

Засега нема информации за жртви, но е пријавена одредена штета на теренот.

Но според пишувањата на „Араб њуз“, возраелските воздушни напади врз Сирија во текот на ноќта биле убиени најмалку осум борци на проиранските милиции.

Нападите во близина на главниот град Дамаск биле насочено кон складиште за оружје и позиција што ја држеле иранските сили и нивниот либански сојузник Хезболах, но националноста на загинатите борци не е позната, соопшти Сириската опсерватоијаот центар за набудување за човекови права.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Никол Пашинјан: Руските мировници ќе останат во Нагорно-Карабах повеќе од пет години

Објавено пред

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан верува дека руските мировници ќе останат во Нагорно- Карабах повеќе од пет години.

„Точно, пет години може да бидат доволни за да се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот. Но, конфликтот во Најорно-Карабах е продолжува, затоа не верувам дека присуството на руски мировници ќе биде ограничено на еден петгодишен период“, изјави Пашинијан во интервју за ТАСС.

Пашинијан рече дека ставот на Ерменија во врска со статусот на Нагорно-Карабах останува непроменет.

„Го знаете ставот на Ерменија во однос на статусот на Нагорно-Карабах. Секако, тој остана непроменет“, рече Пашинијан,  одговарајќи на прашањето зошто трилатералната изјава усвоена од лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија за прекинот на воените дејствија во Нагорно- Карабах не кажува ништо за статусот на овој регион.

Пашинијан рече дека статусот на Нагорно-Карабах допрва треба да се утврдува преку процесот на преговори во рамките на Групата Минск на ОБСЕ.

„Всушност постои консензус, барем меѓу копретседавачите на Групата Минск на ОБСЕ, и Ерменија се согласува со ова гледиште, дека преговорите мора да продолжат во рамките на копретседавањето со Групата Минск на ОБСЕ и дека прашањата што не беа решени во заедничката изјава треба да станат предмет на дискусија во рамките на копретседавањето со Групата Минск на ОБСЕ “, рече Пашинијан.

На 9 ноември, рускиот претседател, Владимир Путин, азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, и ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, потпишаа заедничка изјава за целосен прекин на огнот во Нагорно-Карабах почнувајќи од 10 ноември.

Рускиот лидер рече дека азербејџанската и ерменската страна ќе ги задржат позициите што ги зазеле и руските мировници ќе бидат распоредени во регионот. Според руското Министерство за одбрана, столбот на контингентот е 15. Одделна моторизирана бригада (мировни сили) од Централниот воен округ.

Руски набљудувачки пунктови се поставени по должината на контактната линија во Нагорно-Карабах и по должината на коридорот Лачин, што ги поврзува Ерменија и Нагорно-Карабах. Командата на мировната операција се наоѓа во Степанакерт и ситуацијата се следи деноноќно.

Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е главно населен со етнички Ерменци, е причина за расправија меѓу Баку и Ереван со децении. Двете нации претходно водеа крвава војна за регионот помеѓу 1988 и 1994 година со сериозни борби, што повторно се разгореа во септември по повремените пресметки во тоа време.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера...

Култура1 час

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе и обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата коишто се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа2 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет2 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија2 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион3 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа3 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет3 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет4 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет4 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет4 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет4 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија16 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет17 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет17 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија18 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа18 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет19 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт19 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие