Контакт

Свет

Пожар избувна во интернат во Либерија, загинаа 23 деца

Објавено пред

Најмалку 23 деца загинаа во пожар што избувна рано утрото во интернат во предградието Монрови, во главниот град на Либерија.

Според информациите, во моментот на пожарот децата спиеле. Полицијата трага по телата. Не е позната причината за пожарот.

Сочувство за трагично загинатите изрази претседателот Џорџ Веа, познатиот фудбалер од 90-тите години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ковид-19 остави без работа 30.000 луѓе во Бугарија

Објавено пред

Од воведувањето вонредна состојба во Бугарија на 13 март поради избивањето епидемија на новиот коронавирус, без работа останале 31.643 работници, односно околу 2.943 луѓе секој ден останувале без работа, пренесува „Спутник“.

Врвот, според овој показател, бил забележан вчера кога во Бирото за вработување се пријавиле 4.777 лица, соопшти бугарската министерка за труд и социјална политика, Деница Сачева.

Сачева наведе дека работата ја изгубиле главно вработени во турзимот, хотелиерството и ресторанскиот бизнис, како и во приватната трговија.

Во Бугарија досега се потврдени 449 случаи на зарзазни со Ковид-19, од кои 10 лица починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Пакистанскиот суд ја преиначи пресудата за убиство на американскиот новинар Даниел Перл

Објавено пред

Судот во Пакистан ја преиначи пресудата за смртна казна која му беше изречена на британски милитант за убиството на американскиот новинар Даниел Перл во 2002 година, пренесува „Њујорк пост“.

Адвокатот на милитантот, Ахмед Омар Саид Шеик рече дека казната на неговиот клиент е намалена на седум години затвор за обвинение за киднапирање. Сега се очекува Шеик да биде ослободен од затвор каде што е од 2002 година.

Перл, известувач на „Вол стрит џурнал“, беше киднапиран и обезглавен во Карачи. Видеото од обезглавување на Перл беше доставено до тамошниот конзулат на САД. Шеик беше осуден на смртна казна во 2002 година.

Во извештајот објавен од проектот „Перл“ на универзитетот „Џорџтаун“ се тврди дека за убиството на Перл биле осудени погрешни луѓе.

Наместо тоа, истрагата вели дека Перл е убиен од Калид Шеик Мохамед, наводниот планер на нападите од 11 септември. Мохамед беше уапсен во Пакистан во 2003 година и е в затвор во заливот Гвантанамо.

Прикажи повеќе...

Свет

Шенжен е прв кинески град кој забрани јадење на кучиња и мачки

Објавено пред

Шенжен е првиот град во Кина кој забрани продажба и консумирање на месо од кучиња и мачки. Ова следи по избивање на пандемијата на коронавирус, кој е поврзан со консумирање месо од диви животни, поради што кинеските власти забранија продажба и консумирање и на диви животни.

Новиот закон во Шенжен стапува на сила на 1 мај, објави Би-би-си.

Ширум Азија годишно се консумираат 30 милиони кучиња, соопшти организацијата за заштита на животни „Хјуман сосајати интернешнл“ (ХСИ)

Но, јадењето на месо од куче во Кина не е толку често. Повеќето Кинези никогаш не јаделе кучешко месо.

„Кучињата и мачките како домашни миленичиња воспоставија многу поблизок однос со луѓето од останатите животни, а забраната за консумирање кучиња и мачки и други домашни миленичиња е вообичаена пракса во развиените земји како Хонгконг и Тајван. Забраната е во духот и на човечката цивилизација“, рекле властите во Шенжен.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Уапсени насилниците кои тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет2 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет2 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија3 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија3 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија3 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион4 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет4 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија5 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет5 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава5 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет7 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија18 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија18 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија21 час

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија21 час

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија22 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија23 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија23 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија24 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Досие