Контакт

Свет

Политичарите во Германија сакаат да ја ограничат миграцијата: 40% од злосторствата во земјата ги вршат странци

Објавено пред

Во Германија денеска, откако во јавноста протекоа податоци за стапката на криминал кај странското население, која значително се зголеми во изминатата година, повторно беше отворена дебатата за потребата од ограничување на миграцијата.

dobivaj vesti na viber

„Овој многу негативен развој покажува колку е напната ситуацијата со интеграцијата на странците и затоа итно ни е потребна годишна горна граница на бројот на имигранти“, изјави министерот за внатрешни работи на сојузната покраина Саксонија, Армин Шустер.

А, портпаролот на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот за внатрешно-политички прашања, Александар Тром, бара од коалициската влада на Олаф Шолц „пресврт“ кога е во прашање миграциската политика.

„Кога зборуваме за имиграцијата на бегалците, мора да зборуваме и за имиграцијата на оние кои доаѓаат тука поради сиромаштија, а покрај тоа, многу имигранти доаѓаат во Германија со искуства поврзани со насилство и криминал во нивните земји на потекло“, рече. Тром.

Политичарите на демохристијанската опозиција се повикуваат на податоци од статистиката за криминалот за изминатата година, кои официјално треба да бидат објавени утре, иако некои податоци веќе се појавија во германските медиуми.

Како што вчера објави весникот „Велт ам Зонтаг“, бројот на кривични дела извршени во Германија во 2023 година е зголемен во однос на 2022 година за 5,5 отсто на 5,94 милиони дела. Кривичните дела поврзани со насилство се искачија на рекордни 215.000.

Политичарите од опозицијата особено укажуваат на фактот дека 41 отсто од сите кривични дела ги вршат странци, односно лица без германско државјанство и покрај тоа што оваа група граѓани сочинува 15 отсто од вкупното население.

Бијан Ѓир-Сараи, генерален секретар на Либерално-демократската партија (ФДП), која формира коалициска федерална влада со Социјалдемократите и Зелените, рече дека владата мора да започне дебата заснована на факти.

Тој рече дека оваа дискусија мора да биде „искрена“ бидејќи во спротивно би можеле да профитираат оние „кои не сакаат ништо добро за земјата“, а со тоа алудирајќи на десничарските популисти кои се противат на каква било форма на миграција.

Потпретседателот на ФДП, Волфганг Кубицки изјави дека статистиката за криминал е „крајно алармантна, особено делот што се однесува на уделот на странците“.

„Оваа дебата покажува дека треба да ја вратиме контролата врз имиграцијата“, рече Кубицки.

Зелените посочија дека странците кои доаѓаат во Германија често живеат во сиромаштија над просекот, што ја објаснува и повисоката стапка на криминал.

Темата за криминалот кај странците е една од централните предизборни теми на десничарската популистичка Алтернатива за Германија (АфД) на претстојните избори за Европскиот парламент и парламентите на неколку германски сојузни покраини.

На истокот од Германија, АфД убедливо води во анкетите на јавното мислење со над 30 отсто од гласачите, пренесуваат германските медиуми.

Во анкетите на јавното мислење, германските граѓани долго време ја наведуваат неконтролираната миграција како најголем проблем во земјата.

Во 2023 година во Германија биле поднесени 350.000 барања за политички азил, што е за 50 отсто повеќе од 2022 година.

Регион

Во Будва уловена сина ајкула тешка 200 килограми

Објавено пред

Сина ајкула долга повеќе од три метри и тешка 200 килограми е уловена во Будва.

dobivaj vesti na viber

Уловите на сина ајкула од минатите години покажуваат дека овој вид ајкула најчесто се среќава во Јадранското Море на пролет.

Рајко Бојановиќ, член на спортскиот риболов клуб „Ширун“, улови ајкула и рече дека ќе биде препарирана во Природонаучниот музеј на Црна Гора, а изложбата е планирана за септември.

Прикажи повеќе...

Европа

Напаѓачот на Фицо доби мерка притвор за да не побегне и да не го повтори делото

Објавено пред

Специјалниот кривичен суд во словачкиот град Пезинок, со силно полициско обезбедување денеска му одреди притвор на 71-годишниот Словак Јурај Цинтула, кој на 15 мај годинава во градот Хандлова со пет истрели го застрела премиерот Роберт Фицо и тешко го рани во стомакот.

dobivaj vesti na viber

Притворот за осомничениот е побаран поради опасност да не избега или да го повтори делото.

Осомничениот за нападот врз словенечкиот премиер Јурај Цинтула денеска призна вина.

Адвокатите предупредија дека признавањето на вината е спорно, бидејќи Цинтула веднаш по атентатот и апсењето бил сослушан во шок, без присуство на адвокат.

Прикажи повеќе...

Регион

Убиство и самоубиство во Бјеловар, Хрватска

Објавено пред

Во Бјеловар, Хрватска во семејна куќа се пронајдени две починати и едно тешко повредено лице, кое е префрлено во болница. Најверојатно се работи за насилна смрт, а според неофицијални информации, мажот ја убил мајката на неговата жена, а се обидел да ја убие и сопругата која е тешко повредена.

dobivaj vesti na viber

Напаѓачот, според првичните инфрормации се самоубил.

Хрватската полиција засега не ги потврдува неофицијалните информации дека се работи за убиство и самоубиство.

Полицијата дојавата ја добила околу 10 часот, а на местото се врши увид.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Бебе почина во болница во Охрид

Вчера во СВР Охрид, пријавено е дека во 8.10 часот во Општа болница во Охрид починало деветмесечно бебе. Бебето претходно...

Македонија4 часа

Вработена во МВР наплатувала по 15.000 евра за лажно посредување за социјален стан

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишна вработена како аналитичар во СВР Скопје која е...

Европа4 часа

Премиерот Фицо уште е во животна опасност, напаѓачот призна вина

Осомничениот за нападот врз словенечкиот премиер Јурај Цинтула денеска пред Специјализираниот кривичен суд во градот Пежинок призна вина. Состојбата на...

Топ5 часа

Нема крај на нападите од улични кучиња, полицијата во Скопје доби нови три пријави

Билтенот на Министерството за внатрешни работи секојдневно е полн со пријави за настани на граѓани каснати од улични кучиња. Такви...

Македонија8 часа

За осомничениот за убиството на братот и снаата се бара притвор

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за лице...

Свет9 часа

Русија нема сила повторно да го нападне Киев, изјави Зеленски за АФП

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Франс прес (АФП) изјави дека не верува оти Русија има сила...

Свет10 часа

Убиени тројца странски туристи и еден Авганистанец

Вчера од вооружени лица во централен Авганистан се убиени  тројца странски туристи и еден Авганистанец, а четворица странски државјани и...

Македонија11 часа

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен...

Македонија1 ден

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис уште еднаш ја предупредува Македонија дека прекршувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши долгогодишниот...

Македонија1 ден

Понижувани сме и навредувани, стравуваме дека прозивките ќе преминат во лични напади, реагираат Даштевски и уште петмина од ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, и членовите Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш...

Македонија1 ден

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Албанскиот премиер Еди Рама упати критики до официјална Софија и до сите ЕУ-членки што користат билатерални прашања за блокади на...

Македонија1 ден

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Кривичниот суд го добил барањето од Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари за ангажирање адвокат што ќе го застапува осомничениот...

Топ1 ден

Екстрадиран Бесим Красниќи

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата...

Македонија1 ден

„Европскиот фронт“: Ниту една влада не може да го раскине договорот со конзорциумот „Бехтел и Енка“

„Европскиот фронт“ смета дека е неприфатлив и невозможен чин раскинувањето на договорот со „Бехтел и Енка“. „Ниедна влада не може...

Македонија1 ден

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негира дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето...

Топ1 ден

Пронашле граната од Првата светска војна и ја однеле во Полициската станица Берово

Регионалниот ЦУК Штип известува дека, вчера, во 12.30 часот, во станицата на Полициската станица Берово беше донесено неексплодирано убојно средство,...

Свет1 ден

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој беше застрелан во средата, сѐ уште е во тешка состојба. Според словачките медиуми, се очекува тој...

Свет1 ден

(Видео) Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

Француската полиција уби вооружен маж, кој се обиде да запали синагога во северозападниот град Руан, соопшти францускиот министер за внатрешни...

Европа1 ден

Орбан: Фицо е меѓу животот и смртта

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот и смртта два дена по атентатот што ја шокира Европа, изјави унгарскиот премиер...

Свет1 ден

(Видео) Огромно невреме во Хјустон, четворица мртви, градот во мрак: „Не излегувајте“

Силна бура со урагански ветрови го зафати Хјустон вчера, однесе најмалку четири животи, искрши прозорци на облакодери и остави 800.000...