Контакт

Свет

Половина милион Алжирци останаа без работа поради затворање на приватни фирми поврзани со корупција

Објавено пред

Поради затворањето на приватни фирми поврзани со корупција во Алжир, околу половина милион луѓе ги загубија своите работни места. Претседателот на Алжирскиот форум на бизнисмени, Сами Акили, потврди дека луѓето биле отпуштени бидејќи некои приватни компании се затворени по истрагата за корупција.

Според информациите, секторите за наводнување и градежништво се најмногу погодени. Дури 70 проценти од фирмите во тие сектори се затвораат, а „владата не нуди решение за ова“, вели Акили.

Неколку месеци од оваа година траеја протестите против претседателскиот план да се кандидира за петти мандат, поради што 82-годишниот Абделазиз Бутефлика ги одложи изборите закажани за 18 април и ја повлече кандидатурата. Бутефлика е претседател од 1999 година.

Некои Алжирци ја поддржуваат антикорупциската истрага, додека други се спротивставуваат на тоа затоа што веруваат дека истрагата нема никаква врска со корупцијата, туку со Бутефлика.

Покрената е истрага и против братот на поранешниот премиер Саид Бутефлика, поранешни премиери, бизнисмени, високи функционери, шефови на разузнавање.
Распишани се потерници за нивно апсење©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Два дена одмор за вработените во администрација во Чешка кои ќе се вакцинираат

Објавено пред

Владата на Чешка објави дека го усвоила предлогот да им се даде дополнителен одмор на сите вработени во јавната администрација кои се вакцинирани против Ковид-19.

Оваа мерка, донесена во договор со синдикатите, се однесува на сите вработени вакцинирани од 1 јануари, кои можат да искористат два дополнителни дена годишен одмор до крајот на годината.

„Не успеав да најдам други начини за да ги мотивирам да се вакцинираат. Некои можеби го критикуваат решението и велат дека е неправедно, но мислам дека е фер”, рече премиерот Андреј Бабиш, повикувајќи ги приватните компании да понудат нешто слично на нивните работници.

„Секој добар работодавач и сопственик на фирма е свесен дека мора да ги заштити своите работници. Во спротивно, заразените работници ќе завршат во карантин, што може да има лоши последици за компанијата”, рече Бабиш.

Од 10,6 милиони жители на Чешка, 4,7 милиони се целосно вакцинирани.

Прикажи повеќе...

Европа

Забава во Хрватска предизвика проблеми во Австрија – постојано расте бројот на заразени повратници

Објавено пред

Стравувањата на австриските власти се остварија, бидејќи кластерот на заразени од корона кои во земјата се вратиле по масовна забава на хрватскиот остров Паг, постојано расте.

Во моментов, регистрирани се 215 заразени лица, кои се распространети низ сите девет австриски покраини.

Инаку, на фестивалот со назив „Austria goes Zrce“ на островот Паг, односно на забавата на плажа, каде што очигледно дошло до ширење на вирусот, имало 2.500 посетители.

Австриските власти претпоставуваат дека бројот на заразени лица е далеку поголем од моментално познатите случаи.

Поради овој мега кластер, австриските власти размислуваат за воведување на задолжително тестирање при враќање во земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски извештај открива: Делта-сојот е попренослив од ебола и сипаници, потребен е нов пристап

Објавено пред

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја опишува делта-варијантата на коронавирусот како исто заразна колку и малите сипаници, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на документ на ЦДЦ.

Во извештајот се наведува и дека делта-сојот на Ковид-19 е веројатно посилен од заштитата што ја обезбедуваат вакцините, пишува „Ројтерс“.

Ново истражување покажа дека вакцинираните лица заразени со делта-сојот носат огромни количини на вирус во носот и грлото, објасни директорката на ЦДЦ, Рошел Валенски, и додаде дека оваа варијанта е попренослива од вирусот САРС, ебола и големи сипаници.

Непосреден следен чекор на агенцијата е да признае дека војната е променета, се вели во извештајот, а се очекува ЦДЦ да објави и дополнителни информации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија41 минута

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 час

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ2 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет3 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ3 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет4 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет5 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија5 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет16 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет18 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет19 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија22 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија23 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија24 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија1 ден

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија1 ден

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Досие