Контакт

Свет

Полска преку апликација го контролира непочитувањето на карантинот

Објавено пред

Полска лансира апликација која ќе и` помогне на полицијата да обезбеди дали луѓето во изолација, кои дошле од странство, не ја кршат забраната за излез од дома, за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Владата во Варшава ги зајакна мерките за сузбивање на ширењето на заразата со Ковид-19, кој што до 24 март во Полска зарази 774 луѓе и одзеде 9 човечки животи.

Свет

Во Кина 30 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Кина се пријавени 30 нови потврдени случаи на коронавирус, а три лица починаa во последните 24 часа, соопштија здравствените власти во земјата.

Комисијата за здравство соопшти дека се пријавени 11 нови сомнителни случаи.

Вчера 213 лица биле испишани од болниците, додека бројот на сериозни случаи е намален за 36.

„Вкупниот број на потврдени случаи на кинеското копно до вчера вечер достигна 81.669“, соопшти Комисијата, наведувајќи дека 76.964 лица закрепнале од почетокот на епидемијата, а 3.329 починале.

Комисијата соопшти дека 17.436 блиски контакти на заболени сè уште се под медицински надзор, а вчера над 1.869 лица завршило медицинското набудување.

Коронавирусот првпат се појави во Вухан во Кина на крајот на декември минатата година.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Објавено пред

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот.

Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица. Вкупниот број на починати е 8.454, од кои најголемиот број во Њујорк – 3.565.

Во Европа, Шпанија има најголем број заразени лица – 126.168, по што следи Италија со 124.632 потврдени случаи. Оваа земја покажува знаци на забавување на епидемијата, но ситуацијата останува критична. Бројот на починати во Италија е 15.362 и е највисок во светот, што претставува дури 12,3 проценти од смртните случаи од коронавирус. Шпанија има 11.947 смртни случаи.

ИЗВОР : https://www.worldometers.info/coronavirus/

Германија е рангирана на четвртото место во светот според бројот на заразени лица со 96.092 случаи, а на петтото место е Франција со 89.953 заразени лица. Во Франција вчера се регистрирани 1.053 смртни случаи.

Кина во последните 24 часа регистрираше само 30 нови случаи, а три лица починаа, соопштија кинеските власти. Неколку дена по ред, Кина бележи значителен пад на бројот на новозаразени и починати. Вкупниот број на заразени лица во епидемијата е 81.669, 3.329 починале, додека 76.964 успешно се опоравиле. Според најновите податоци, Кина веќе не е меѓу првите пет земји во светот по бројот на заболени лица од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Германија повеќе од две илјади здравствени работници заболени од коронавирус

Објавено пред

Во Германија повеќе од две илјади лекари, медицински сестри и друг болнички персонал се заболени од коронавирус, објави „Зидојче цајтунг“.

Институтот за јавно здравје „Роберт Кох“ потврдил дека официјално се заболени 2.300 здравствени работници, но дека бројот сигурно е поголем.

„Мора да се претпостави дека не се регистрирани сите случаи“, рекле од Институтот.

„Зидојче цајтунг“ објави дека новинарите испратиле безмалку 400 барања за пристап до информации од јавен карактер на адреса на сојузното, покраинските и локалните министерства за здрвство, но дека не успеале да го утврдат точниот број на заболени медицински работници затоа што некои локални служби не воделе никаква евиденција.

Во најмногубројната германска покраина Северна Рајна Вестфалија инфицирани се 322 здравствени работници, а уште 1.485 се во самоизолација, но немаат податок колку меѓу нив се лекари.

До пред неколку дена се збореше дека Германија располага со 28.000 кревети на одделенијата за интенизна нега, како и 25.000 распиратори, а дека планот е бројот на кревети двојно да се зголеми и да се набават уште 10.000 распиратори.

Но, првиот човек на Германската болничка фондација, Герал Грас, рече за дневниот весник „Рајнишен пост“ дека бројот на кревети веќе е подигнат на 40.000, а дека три четвртини од нив, 30.000, се опремени со распиратори.

Околу 2.000 пациенти со коронавирус во Германија се на интензивна нега. Германија прими и повеќе од 100 пациенти со тешка клиничка слика од Италија и Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија42 минути

Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет1 час

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет2 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија14 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион14 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа15 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија16 часа

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија18 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија20 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет20 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет22 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет23 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија1 ден

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет1 ден

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 ден

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 ден

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет1 ден

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија2 дена

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет2 дена

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Досие