Контакт

Свет

Втората дебата меѓу Трамп и Бајден ќе биде виртуелна

Објавено пред

Втората дебата меѓу американските претседателски кандидати Доналд Трамп и Џо Бајден ќе биде виртуелна, соопшти Комисијата за претседателски дебати.

Така е одлучено затоа што Трамп беше позитивен на коронавирус, пренесува Си-ен-ен.

„Втората претседателска дебата ќе биде во форма на градски состаноци, на кои кандидатите учествуваат од различни оддалечени локации“, се наведува во соопштението на Комисијата.

Втората дебата е закажана за 15 октомври, а нејзин модератор ќе биде Стив Скали, извршен продуцент и политички уредник на мрежата C-Span Networks.

Свет

Заразениот шеф на австриската дипломатија без симптоми

Објавено пред

Австрискиот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг, кој во петокот откри дека е позитивен на коронавирусот, нема никакви симптоми.

Тој е во домашна изолација и сè уште не е јасно колку време ќе помине во карантин, соопштија од неговата канцеларија.

Шаленберг нема да присуствува на владината седница во среда, а предвидените посети до петок на Велика Британија, Данска, Грција и Кипар се откажани.

Шаленберг е првиот член на австриската влада кој е позитивен на ковид-19.

Според Министерството, тој седел покрај неговата белгиска колешка Софи Вилмс, која е исто така позитивна на вирусот, за време на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

На маргините на состанокот на ЕУ, Шаленберг имаше и кратка билатерална средба со неговиот ирски колега, Симон Ковени, кој не мораше да биде ставен во карантин, бидејќи не беше наведен како лице за контакт на Ниво 1.

Истото важи и за шефот на канадската дипломатија, Франсоа-Филип Шампањ, кој разговараше со Шаленберг во Виена, но сè се одвивало со задолжителна дистанца, изјави Министерството.

На прашањето од медиумите дали ќе има почести тестови во Министерството за надворешни работи, беше речено дека веќе се применува строгиот концепт на хигиена, како и тестови пред службени патувања.

Прикажи повеќе...

Свет

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Објавено пред

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус.

За една недела се забележани повеќе од 8.000 смртни случаи, што е најголем број на неделно ниво од средината на мај.

Бројни европски земји се обидуваат да се заштитат со воведување на посилни мерки.

Рекорден број на случаи на ковид-19 се забележани во Франција за време на викендот, а поради зголемувањето на бројот на пациенти, во саботата е воведен полициски час од 21 до 6 часот наутро, што ќе трае најмалку еден месец, пренесува Би-Би-Си, додавајќи дека секој што ќе го прекрши, мора да има валидна причина за тоа или да плати казна од 135 евра.

Од денеска, сите барови и ресторани во Белгија се затворени четири недели, а полицискиот час е во сила од полноќ до пет часот наутро. Исто така, воведена е забрана за продажба на алкохол по 20 часот.

Швајцарија воведе задолжително носење маски на сите затворени места, како и забрана за собирање на повеќе од 15 лица на едно место.

Чешка сè уште не одлучила дали е потребен карантин, а таа земја во моментов е прва според бројот на болести во Европа.

Денес во Ирска ќе бидат презентирани нови мерки, а се претпоставува дека ќе бидат затворени несуштинските продавници и компании.

Во Германија, канцеларката Ангела Меркел, поради зголемениот број на заразени, ги повика луѓето да останат дома и да избегнуваат патувања доколку е можно.

Исто така, во Италија, од денес, работата на барови и ресторани, како и на локални настани е ограничена.

Прикажи повеќе...

Свет

Италија ги заострува мерките – ситуацијата е критична

Објавено пред

Италија најави нови построги мерки поради зголемениот број на позитивни случаи на ковид-19 во земјата. Ова следи по рекордниот број, втор ден по ред, што беше регистриран во земјата.

Вчера беа забележани 11.705 нови случаи на коронавирус, а во саботата 10.925 нови инфекции.

Италија е една од најтешко погодените европски земји во првиот бран на епидемијата и има втор најголем број на смртни случаи во Европа по Велика Британија.

Од почетокот на епидемијата, според официјалните податоци, во таа земја починале 36.543 лица.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте синоќа им се обрати на новинарите, велејќи дека стратегијата не може да биде иста како и минатата пролет, бидејќи во меѓувреме е научено и направено многу – но дека „ситуацијата е критична“.

Ситуацијата ќе се следи од ден на ден, од општина до општина, пренесува „Јутарњи лист“, а на градоначалниците им е дадено право да затворат сè по 21 часот. Практично, тоа значи повремен полициски час, додава весникот.

Сепак, децата сè уште одат во градинки и пониски одделенија во основното училиште, од шесто одделение па нагоре, наставата е флексибилна па така, онлајн-часовите и одењето во училиште се комбинирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет29 минути

Италија ги заострува мерките – ситуацијата е критична

Италија најави нови построги мерки поради зголемениот број на позитивни случаи на ковид-19 во земјата. Ова следи по рекордниот број,...

Свет39 минути

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија60 минути

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17 239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани...

Регион2 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет градови во црвената зона според бројот на лица...

Европа13 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа14 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион14 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет15 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија16 часа

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Македонија18 часа

Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на...

Македонија18 часа

(Видео) Ангеловски: За три недели изречени над 12.000 казни за сообраќајни прекршоци

МВР покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени сообраќајни контроли и во другите градови, меѓу кои и Кичево,...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“,...

Регион21 час

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Aприл 2021 е месецот за спроведување на пописот

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде...

Европа23 часа

Плантажа со марихуана на три ката и со вредност од милион фунти пронајдена во Англија

Во објект на поранешен ноќен клуб во Ковентри, полицијата открила плантажа со марихуана на три ката, за која се проценува...

Европа2 дена

Словачка во следните два викенда ќе им направи ковид-тестови на сите граѓани постари од 10 години

Словачка на коронавирус планира да ги тестира сите свои жители на возраст над десет години, објави словачкиот премиер Игор Матовиќ...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Соседите мора да бидат свесни дека ќе имаме заеднички успех или заеднички дебакл

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров на денешната прес-конференција по повод мандатното писмо за мисијата и задачите на Секретаријатот...

Македонија2 дена

(Видео) Се обединува опозицискиот фронт, ФРОДЕМ преминува во ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски соопшти дека уште една десничарска проопозициска структура во Македонија се приклучува кон ВМРО-ДПМНЕ, а тоа...

Европа2 дена

Меркел со апел до Германците: Ве молам, останете дома

Германската канлецарка Ангела Меркел апелираше до Германците поради коронавирусот да ги редуцираат средбите со други луѓе и да не патуваат...

Досие