Контакт

Свет

Поради заболувања на кожата, сите мислат дека двегодишно дете е пластична кукла

Објавено пред

Поради заболувања на кожата, сите мислат дека двегодишно дете е пластична кукла. Харлекинска ихтиоза е ретка генетска болест со која кожата е завиткана со дебели кожни плочки, меѓу кои има длабоки пукнатини. Мајкл Винтер е роден со оваа болест.

На мајката на ова двегодишно дете ` било кажано дека Мајкл Винтер од Дерби, Велика Британија, може да умре само неколку недели по раѓањето, затоа што бил подложен на инфекција заради неговата состојба, пренесува „Дејли меил“.

Му бил дијагностицирана харлекин ихтиоза, ретка генетска болест на кожата. Но, храбриот „лав“ успеал да се справи со помош на грижата на неговата мајка Ен. Таа вели дека е тешко да го шета бебето, бидејќи неговата кожа често пука и дека особено мора да внимава на сонцето затоа што тој не смее да изгори. Таа вели дека често ѝ се случува надвор случајни минувачи да ја прашуваат дали станува збор за пластична кукла.

„Луѓето ми приоѓаат и ме прашуваат што се случило со него и дали можат да ни помогнат. Бев во продавницата и некој ми пријде упорно гледајќи во Мајкл и ме праша дали е кукла. Тоа ме вознемирува бидејќи мојот син е прекрасен. Тој едноставно има само ретка болест“, вели мајката.

Таа дознала за состојбата на детето веднаш по породувањето. Тие не ѝ покажале веднаш на неговата мајка, која морала да чека со часови за да бидат направени бројни текстови на новороденчето со ретка болест.

Европа

Банкар казнет со 52 милиони евра поради криумчарење слика од Пикасо

Објавено пред

Шпанскиот суд го прогласи за виновен и го осуди на 18 месеци затвор поранешниот претседател на банка Хаиме Ботин поради обидот надвор од земјата да прошверцува слика од Пабло Пикасо која се смета за национално богатство.

Ботин, 83-годишен милијардер и колекционер и поранешен директор на банкатана „Банкинтер“, е казнет со 52,4 милиони евра и треба да го предаде делото на државата.

Тим шпански полициски експерти отишле на францускиот остров Корзика во 2015 година за да го земат делото „Глава на девојка“ на Пикасо, проценето на 24 милиони евра.

Корзиканските власти велат дека им било јавено за обидот да се прошверцува вредна слика од Шпанија со брод.

Познатата слика, создадена во 1906 година, била запленета од француската полиција на бродот на Ботин во Корзика во 2015 година.

Француската полиција соработувала со шпанските власти.

Според нив, маслото кое потекнува од розовиот период на Пикасо било запленето кога капетанот на бродот не можел да достави потврда.

На бродот, властите пронашле документ на шпански јазик со кој се потврдува дека делото е од културен интерес и дека е забрането да ја напушти Шпанија, татковината на Пикасо, без дозвола.

Пресудата е првостепена и може да биде обжалена.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Ирак уапесен дебел припадник на Исламска држава, морале да го пренесат со камион

Објавено пред

Претежок муфтија кој соработувал со Исламска држава (ИД), уапсен во Ирак, имал толку голема маса што службите морале да го натоварат во задниот дел на камион за да го пренесат.

Ирачките безбедносни сили во четвртокот го уапсиле Шифа ал-Ним во градот Мосул. Тој е осомничен дека спроведувал фатви или верски пресуди, врз основа на кои биле гранатирани верски објекти и погубени многу луѓе. Ирачката полиција соопшти дека муфтијата бил еден од главните водачи на ИД.

На фотографијата од неговото апсење се гледа дека Шифа ал-Ним е ставен во задниот дел на камион, бидејќи не го собирало во полициско возило, пренесува „Дејли мејл“.

„Задоволен сум што Џаба Хат од Исламска држава е уапсен во Мосул. Тој е одговорен за убиства на мажи, жени и деца. Се работи за монструм кој силувал и убивал“, напишал на „Твитер“ Британец кој се борел против Исламска држава во Сирија.

Прикажи повеќе...

Свет

Хаманеи: Иран ќе преговара со Западот, но не со САД

Објавено пред

Западните земји се премногу слаби за да гo фрлат Иран на колена, порача врховниот верски водач во Иран, ајатолахот Али Хаманеи, додавајќи дека официјален Техеран е подготвен да преговара, но не и со Соединетите Држави.

Врховниот лидер на Иран, кој денеска водеше голема молитва во Техеран за првпат по 2012 година, го нарече американскиот претседател Доналд Трамп „кловн“, кој, како што кажа, само се преправа дека го поддржува иранскиот народ, но вушност сака да му нанесе отровен убод во грбот.

Како што наведе, изразот на тага на погребот на иранскиот генерал Касем Сулејмани, кој беше убиен во американски воздушен напад, покажува дека Иранците ја поддржуваат Исламската Република, пренесува АП.

Хаманеи оцени дека Америка кукавички го убила најефикасниот борец против Исламска држава, со ликвидацијата на генералот Сулејмани, а Иран потоа лансираше серија балистички ракети кон американски трупи во Ирак, без да предизвика сериозни повреди.

Несреќата на украинскиот патнички авион во близина на Техеран, во која загинаа 176 лица, Хаманеи ја оцени како горчлива несреќа што го растажила Иран онолку колку што ги израдувала неговите непријатели.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Вооружен грабеж во НЛБ Банка во Ѓорче Петров

Утринава во експозитурата Ѓорче Петров на НЛБ Банка се случи вооружен грабеж. Од банката велат дека вработените и сите клиенти...

Регион2 часа

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ3 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет3 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија4 часа

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија4 часа

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет5 часа

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион5 часа

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет5 часа

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет5 часа

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Регион5 часа

(Видео) Масовни протести – Црна Гора ги брани верските објекти

Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода. Црногорскиот митрополит Амфилохие, кој ја предводеше...

Свет19 часа

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија24 часа

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа24 часа

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ1 ден

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија1 ден

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ1 ден

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет1 ден

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ1 ден

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион1 ден

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Досие