Контакт

Свет

Поради падот на мрежите Цукерберг загуби повеќе од 6 милијарди долари

Објавено пред

Поради падот на „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Ватсап“, богатството на Марк Цукерберг се намали за повеќе од шест милијарди американски долари за неколку часа, пишуваат светските медиуми.

Најпрво се урнаа социјалните мрежи и услугите за пораки во сопственост на „Фејсбук – Инстаграм“, „Ватсап“ и „Фејсбук-Месинџер“, а потоа слични проблеми на корисниците беа пријавени на Амазон, Тик-ток, Снепчет и други, пренесуваат агенциите.

Според странските медиуми, десетици илјади корисници ширум светот останале без интернет-конекција.

Кон крајот на септември беше објавена изјава од хакерскиот форум, за која се тврди дека поседува имиња, адреси за е -пошта, телефонски броеви, локација, пол и корисничка легитимација на 1,5 милијарди корисници на Фејсбук, објавија неодамна одредени портали.

Регион

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Објавено пред

Припадници на специјалната полиција во Црна Гора утрово го уапсија поранешниот директор за национална безбедност Дејан Перуничиќ.

На телевизијата „Вијести“ од безбедносни извори ѝ е потврдено дека Перуничиќ е уапсен во рамките на истрагата што ја започна Специјалното државно обвинителство, откако синоќа беше пронајден уред за прислушување во канцеларијата на главниот специјален обвинител Миливоје Катниќ.

Во врска со овој случај, Специјалното државно обвинителство денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која ќе соопшти повеќе детали.

Се очекува да биде објавено што утврдило Специјалното државно обвинителство во случајот со самоубиството на поранешниот таен полицаец Лука Булатовиќ. Засега, овие два случаи не се поврзани.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиецот од Паркленд го призна масакрот во училиштето – обвинителите најавија дека ќе бараат смртна казна

Објавено пред

Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр што некогаш се случил во американско средно училиште, кога беа убиени 17 луѓе, а исто толку беа ранети.

На вчерашното сослушување, 23-годишниот Круз се изјасни за виновен по 17 точки од обвинението за убиство и 17 точки за обид за убиство во гимназијата „Марџори Стоунман Даглас“ во Паркленд, за нападот што го изврши на Денот на вљубените, 14 февруари 2018 година.

„Круз бил 19-годишен ученик кога бил исфрлен од тоа училиште, со историја на проблеми со менталното здравје и однесување, во време кога ‘ладно, пресметано и намерно’ изврши убиство на ученици“, наведува државното обвинителство.

Во престрелката загинаа 14 ученици и тројца вработени во училиштето, а 17 беа повредени.

Една година претходно беше избркан од училиште поради постојано насилно однесување.

Бидејќи обвинителите најавија дека ќе бараат смртна казна, поради промената на неговото признание за вина и неговото признавање на одговорноста, би можела да се отвори фазата за изрекување на казната, а поротата ќе одлучи дали Круз треба да биде осуден на доживотен затвор или на смртна казна.

Во Флорида, поротата одлучува дали ќе воведе смртна казна. Ако обвинителите не се подготвени да се откажат од смртната казна поради евентуален договор со Круз, за неговата судбина ќе одлучи поротата.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија објави случаи на новата мутација на делта-сојот

Објавено пред

Русија објави неколку инфекции со нов сој на Ковид-19, за кој се верува дека е повеќе заразен од делтата, објави агенцијата РИА.

Можно е варијантата AY.4.2 да се шири побрзо, изјави научникот Камил Хафизов, цитиран од РИА.

Тоа може да предизвика ново, па дури и побрзо ширење на инфекцијата, а Русија со денови се соочува со невидени рекорди.

„Новиот сој на крајот може да го замени делта-сојот, иако процесот може да биде бавен“, додава Хафизов.

Претседателот Владимир Путин оваа недела го одобри владиниот предлог за еднонеделно отсуство што ќе започне на 1 ноември, откако бројот на смртни случаи низ Русија во изминатите 24 часа достигна нови рекорди. Имаше 1.028 смртни случаи и 34.073 новозаразени.

Варијантата AY 4.2 е веќе откриена во Велика Британија и неколку други европски земји, а Израел во средата објави дека го идентификува првиот случај на својата територија.

Подваријантата AY 4.2 сочинува околу 6 проценти од примероците со секвенционирани примероци, објави британската Агенција за здравствена безбедност минатата недела, но не е под истрага и не е означена како варијанта на загриженост.

Франсоа Балу, директор на Институтот за генетика на UCL во Лондон, рече дека новата варијанта е сè уште ретка и се чини дека не е позаразна од другите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет3 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет3 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија14 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет16 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија18 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ19 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија20 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија21 час

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија22 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет23 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија24 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија24 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија2 дена

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија2 дена

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Досие