Контакт

Свет

Портпаролот на Италегзит тврди дека Рим е подготвен да излезе од ЕУ за две години

Објавено пред

Портпаролот на партијата Италегзит, Серџо Монтанаро откри дека планира да ја извади Италија од Европската Унија за помалку од две години, пренесува „Експрес“. Во ексклузивно интервју за британскиот медиум, тој рече: „Нашата цел е да ја напуштиме ЕУ затоа што тоа е можно. Станува збор за политичка волја. Италијанскиот народ, исто како и Британците, сакаат да излезат од овој кафез“.

Монтанаро го претстави планот како прилично едноставен и се обидува да донесе во парламентот луѓе кои сакаат да ја напуштат ЕУ.

„Неодамна беа собрани неколку колекции на потписи, но тие се бесмислени бидејќи на крајот само собираат прашина. Имаме намера да донесеме сè во парламентот“, забележа Монтанаро.

Портпаролот на, како што се нарекува, италијанска верзија на партијата Брегзит, посочи: „Проблемот е што има многу конфузија околу тоа што да се прави кога всушност е многу едноставно. Да бевме владејачка партија, првото нешто што би го сториле е да го активираме членот 50 од Лисабонскиот договор. Потоа би создале паралелна валута придружена со еврото во период од две години потребни за реално напуштање на блокот“.

Портпаролот на Италегзит,  партијата основана и предводена од италијанскиот сенатор и поранешен телевизиски новинар Џанлуиџи Парагоне, рече дека последователно ќе се обидат да преговараат со други држави кои би сакале да склучат трговски договори со нив.

„Ова е затоа што веруваме дека носиме порака за национален идентитет.Ќе ја вратиме контролата врз вашата нација и нејзината валута“, вели тој. Монтанаро тврди дека Италегзит, формирана во јули 2020 година, била инспирирана од лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж, кого го сметаат за заслужен за излезот на Велика Британија од ЕУ.

„Ние му се восхитуваме. За луѓето кои сакаат да го напуштат блокот – и не само за Италијанците, туку и за Холанѓаните, Французите, Грците – тој е олицетворение на способноста да се стори тоа”, рече Монтанаро.

Лидерите во Брисел потпишаа огромен пакет за помош за пандемијата со Ковид-19 вреден 750 милијарди евра, вклучувајќи фонд на ЕУ од следната генерација што ќе се користи како заеми и грантови за земјите кои се најпогодени од пандемијата.

Бидејќи тука беа вклучени земји како Италија и Шпанија, големата сума се смета за корисна за Италија, но сè уште постојат сомнежи дека ќе го уништи анти-ЕУ расположението.

За Италијанците се вели дека сè повеќе ја губат вербата во ЕУ откако нацијата се најде на линијата на фронтот на европската мигрантска криза во 2015 година. Сепак, беше перципиран неуспех од страна на ЕУ да му помогне на Рим во екот на пандемијата на Ковид-19, а некои коментатори тогаш тврдеа дека одговорот на Брисел е напуштање на Италија.

Италијанскиот амбасадор во ЕУ, Маурицио Масари, во една статија за „Политико“ во март побара помош од ЕУ за неговата земја да се справи со вирусот.

„Рим не треба да се остави сам да се справи со оваа криза. Ова е криза која бара глобален и – пред сè и најважно – европски одговор“, напиша Масари.

Италија се соочи со удар кога ЕУ во април го отфрли предлогот на Рим да се воведат „корона-бондови“ – форма на долг поддржан од ЕУ за извлекување на земјите членки од рецесија.

Според анкетата спроведена од  „Еуроњуз“ летото меѓу „големата четворка“ на ЕУ – Италија, Германија, Франција и Шпанија,Италијанците беа најмногу за излез од ЕУ во рок од пет години ако се докаже дека Брегзит е корисен за Велика Британија.

​Истражувањето на „ Редфилд“ и „Вилтон стратеџис“ кај 1.500 луѓе во секоја од четирите земји помеѓу  17 и 18 јули, покажало дека 45 отсто од Италијанците или се согласуваат или силно се согласуваат со идејата ако брегзит се покаже добар за британската економија. Франција и Шпанија, според анкетата, покажаа умерена поддршка за измена на нивниот однос со ЕУ, со 38, односно 37 отсто. Германија најмалку да го поддржува излегувањето од ЕУ, со само 30 отсто „за“.

Свет

Москва ќе одговори на санкциите на Европската Унија

Објавено пред

Москва наскоро ќе одговори на санкциите на Европската Унија, објави постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чижов.

Тој додаде дека станува збор за еднострано ограничување кое не може да донесе резултати и дека Русија ќе преземе реципрочни мерки.

„Можам да кажам дека тоа ќе се случи“, рече Чижов во интервју за ТВ Русија-24, пренесе агенцијата ТАСС.

Европската Унија денес воведе нови санкции во рамките на новиот глобален режим за кршење на човековите права против четворица руски функционери поради апсењето на Алексеј Навални.

Прикажи повеќе...

Свет

Европската агенција за лекови на 11 март ќе одлучува за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред

Европската агенција за лекови (ЕМА) на 11 март ќе одлучи дали ќе ја препорача вакцината против Ковид-19 од американскиот производител „Џонсон и Џонсон“.

По одлуката на ЕМА, Европската комисија (ЕК) мора да даде зелено светло, но тоа е формалност што може да се направи истиот ден.

Експерти од ЕМА веќе ги анализираат податоците од клиничките испитувања и истражувањата. САД ја одобри вакцината во неделата.

За разлика од другите, вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се прима во една доза.

Во ЕУ досега се одобрени три вакцини, и тоа вакцините на „Модерна“, на „Фајзер/Бионтек“ и на „Астразенека“

Прикажи повеќе...

Регион

Кон: Потребни се построги мерки и вонредна состојба во Србија

Објавено пред

Епидемиологот и член на кризниот штаб на Србија, Предраг Кон, изјави дека медицинскиот дел од кризниот штаб бара многу построги мерки, односно целосно затворање, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи.

„Имавме метеж за време на викендот поради скратување на работното време и не мислам дека многу ќе се забележат последиците од оние мерки што важеа за викендот“, рече Кон.

Кога станува збор за целосно затворање, Кон вели дека е потребно да се затворат сите објекти минимум седум до 10 дена.

Ова би значело дека објектите ќе бидат затворени, но потребно е да се воведат итни мерки.

„Ова трае долго и не треба да дозволиме нон-ковид болниците да се вратат во ковид-системот“, вели Кон.

Лична одговорност, вели тој, очигледно не може да се очекува.

„Факт е дека се откриени незаконски собири кои овозможуваат понатамошно ширење на вирусот“, додаде српскиот епидемиолог.

„Единствената реална работа е да се преземат построги мерки и за нив е потребна вонредна состојба“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија15 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија16 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет18 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ19 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија20 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа21 час

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет22 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет23 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет1 ден

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет1 ден

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија2 дена

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа2 дена

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет2 дена

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие