Контакт

Свет

Почна судењето за мигрантите оставени во камион ладилник

Објавено пред

Единаест мажи, од кои десетмина Бугари и еден од Авганистан, се најдоа денеска на суд за смртта на 71 мигрант што се загушија во камион-ладилник во 2015 година.

Обвинителството бара доживотни затворски казни за четворица од осомничените лица кои се обвинети за убиство.На преостанатите им се закануваат помали казни и отстранување од земјата.

Жртвите, меѓу кои имало четири деца, осум жени и 59 мажи, биле пронајдени во август 2015 година во камион ладилник со странски регистарски таблички, кој бил напуштен на автопат во Австрија, недалеку од границата со Унгарија.

Меѓу жртвите биле мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан. Тие умирале додека камионот бил на територијата на Унгарија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Партијата на Путин со убедливо водство по првичните резултати од изборите во Русија

Објавено пред

Партијата „Единствена Русија“, која ја поддржува политиката на претседателот Владимир Путин, освои најмногу – 44,26 проценти од гласовите на парламентарните избори во Русија, ова се податоци според прелиминарните резултати на Централната изборна комисија на таа земја, врз основа на 25.03 проценти од пребројаните гласови.

Според резултатите на руската ЦИК, уште четири партии го поминаа прагот од пет проценти за влез во Државната дума, долниот дом на рускиот парламент, пренесуваат руските агенции.

Комунистичката партија на Руската Федерација доби 22,31 отсто од гласовите, Либерално -демократската партија на Русија 8,5 отсто, Само Русија 7,32 отсто, а Новата народна партија 6,58 отсто.

Изборите за руската државна Дума започнаа во петокот, на 17 септември, а гласањето заврши синоќа.

Покрај Думата, се гласаше и за гувернерите на девет руски региони, како и за составот на 39 локални и регионални парламенти.

Според Централната изборна комисија и руски и меѓународни експерти, изборите се одржале без сериозни прекршувања.

Прикажи повеќе...

Европа

Пожар во камп за мигранти во Грција

Објавено пред

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар.

Нема повредени или поголема материјална штета во пожарот во кампот, кој наскоро ќе биде затворен.

Властите соопштија дека пожарот избувнал во напуштени згради во кампот и дека е ставен под контрола, пренесуваaт агенциите.

Околу 550 мигранти беа евакуирани на поле во близина на влезот во кампот.

Трансферот на мигрантите од кампот во новиот објект вреден 43 милиони евра ќе започне денеска, а се планира да заврши во среда.

Според анализите на медиумите во регионот, досега 7.500 мигранти беа сместени во постојниот камп во тесни услови, што грчкиот министер за миграција Нотис Митаракис го призна во саботата, отворајќи нов центар за прием.

Прикажи повеќе...

Свет

Голема побарувачка за работници во САД

Објавено пред

Милиони Американци ги загубија своите работни места на почетокот на пандемијата на коронавирусот и поради ширењето на делта-сојот, тие не брзаат да се вратат на работа.

Во Шарлот, Северна Каролина, како и во многу делови на САД, сопствениците на барови не можат да најдат доволно работници.

Огласи за работа се наоѓаат насекаде низ градот.

„ Нашиот ресторан е секогаш полн и заработуваме добро, но немаме доволно работници “, изјави менаџер на пицерија за американските гласила.

Економистот Метју Мецгар вели дека федералната парична помош е повисока од платата што некои работници ја заработиле пред пандемијата.

„И со тој висок надомест, луѓето не се подготвени да се вратат на работа и да заработат“, рече Мецгар.

Други велат дека не сакаат да се вратат на работа поради блискиот контакт што би го имале со луѓето, во време кога повеќе од 1.500 луѓе умираат од коронавирус во САД секој ден.

Друга голема пречка за враќање на работа е тоа што многумина не можат да си дозволат да ги имаат своите бебиситерки, и тоа ескалираше кога училиштата беа затворени поради коронавирусот.

Ова може делумно да се реши кога ќе се отворат училиштата, но тоа не е случај со градинките, кои немаат доволно кадар, велат жителите.

За да ги поттикне луѓето да се вратат на работа, администрацијата на Џо Бајден објавува субвенции за грижа за децата предвидени со законот за инфраструктура и социјална помош, во вредност од 3.500 милијарди долари.

На неодамнешниот саем за работа во Вирџинија, многумина се распрашуваа за повисоки плати, но и за здравствено и пензиско осигурување.

Претседателот на синдикатот на аеродромот Шарлот Вилијам Волц вели дека на работниците им е потребно да се зголемат платите на најмалку 17 долари на час, од сегашниот минимум од 7,25 долари.

Како што е наведено, многу работодавачи ја зголемија цената на саатнината, додека економистите велат дека, покрај зголемувањето на платите, креативноста на работодавачите ќе биде пресудна и дека ќе мора да модифицираат некои работни места за да најдат доволно работна сила.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Партијата на Путин со убедливо водство по првичните резултати од изборите во Русија

Партијата „Единствена Русија“, која ја поддржува политиката на претседателот Владимир Путин, освои најмногу – 44,26 проценти од гласовите на парламентарните...

Европа27 минути

Пожар во камп за мигранти во Грција

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар. Нема повредени или поголема...

Македонија14 часа

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија16 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет16 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија17 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија19 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија22 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ22 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет23 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет24 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа24 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет2 дена

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ2 дена

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Досие