Контакт

Свет

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Израел го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“ додека Антонио Гутереш за првпат во својот мандат активираше член во кој го повикува Советот за безбедност да спречи хуманитарна катастрофа во Појасот Газа.

dobivaj vesti na viber

Тешката загуба на животи во Појасот Газа и Израел за релативно краток временски период ја поттикна одлуката на Гутереш да се повика на членот 99 од Повелбата на ОН во писмо до Советот за безбедност, за првпат откако ја презеде функцијата во 2017 година.

„Соочен со сериозен ризик од колапс на хуманитарниот систем во Газа, го повикувам Советот да помогне да се спречи хуманитарна катастрофа и апелирам за прогласување хуманитарен прекин на огнот“, објави Гутереш на X (поранешен Твитер). Членот 99 му дозволува на генералниот секретар да го насочи вниманието на Советот за безбедност кон „секое прашање што, според него, може да го загрози одржувањето на меѓународниот мир и безбедност“.

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен остро го критикуваше потегот на Гутереш.

„Мандатот на Гутереш е опасност за светскиот мир. Неговото барање за активирање на членот 99 и повик за прекин на огнот во Газа претставува поддршка за терористичката организација Хамас и одобрување за убиство на стари лица, киднапирање бебиња и силување на жени“, објави Коен на X.

„Секој кој го поддржува светскиот мир мора да го поддржи ослободувањето на Газа од Хамас“, додаде тој.

Генералните секретари со децении не се повикуваат на членот 99.

Нема директни последици од повикувањето на член 99. Сепак, треба да се очекува дека Советот за безбедност ќе се состане оваа недела за да разговара за ова прашање и дека Гутереш исто така ќе биде присутен. Вообичаено е членовите на Советот за безбедност сами да одлучуваат кои прашања ги сметаат за закана за светскиот мир и затоа да ги стават на дневен ред.

 

Свет

Хаос во Пекинг: снегот го окова градот, затворени се речиси 200 делови од патиштата, прогнозата за наредните денови е уште полоша

Објавено пред

Властите во Пекинг затворија осум автопати кои минуваат низ градот, поради тоа што во текот на ноќта падна поголема количина снег од очекуваното, а го засилија јавниот превоз.

dobivaj vesti na viber

Снежните врнежи во вторникот вечерта траеја подолго и беа пообилни од прогнозите поради наглото зголемување на влажноста во главниот град по комбинацијата на влажна воздушна струја од југ и студена воздушна маса која полека се движи кон исток, изјави метеоролог од општинската опсерваторија за „Пекинг Дејли“.

Речиси 200 делови од патиштата беа затворени низ Кина поради неповолните временски услови, објави ЦЦТВ.

Кинескиот национален метеоролошки центар предвидува минусни температури за наредните денови во централниот дел на земјата, на исток, север, северозапад и во делови од југ, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Русинка донираше 50 долари за помош на Украина, и се заканува затвроска казна до 20 години

Објавено пред

Руско-американска балерина е обвинета за предавство од руските власти откако донирала во украинска добротворна организација, пишува „Бизнис Инсајдер“.

dobivaj vesti na viber

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во вторникот објави дека уапсила 33-годишна жителка на Лос Анџелес.

ФСБ објави дека жената има двојно државјанство и ја обвини дека „постојано учествувала во јавни акции за поддршка на режимот во Киев“ во САД. „Од февруари 2022 година, таа проактивно собираше средства во интерес на една украинска организација, кои подоцна беа искористени за набавка на тактичка медицина, опрема, оружје и муниција за вооружените сили на Украина“, напишаа тие.

Инаку, станува збор за балерината Ксенија Карелина, Русинка која има американско државјанство од 2021 година.

Карелина, наводно, донирала 51,80 долари на украинската добротворна организација „Разом“ со седиште во САД за Украина во февруари 2022 година, според руската група за правни права Первиј Отдел. Таа може да се соочи со затворска казна до 20 години доколку биде осудена.

На видеото што го сподели руската новинска агенција на „Икс“, Карелина е уапсена и ѝ е ставена капа над главата.

Карелина не е единствениот американски државјанин приведен од Русија откако ја нападна Украина пред две години.

Еван Гершкович, репортер на „Волстрит Журнал“, беше уапсен во Русија под обвинение за шпионажа во март. ФСБ го обвини Гершкович дека „се обидел да добие доверливи информации“ и дека дејствувал „по инструкции на САД“. 32-годишникот е во притвор речиси една година.

Во вторникот, рускиот суд ја отфрли неговата последна жалба. „Волстрит Журнал“ објави во извештај истиот ден дека Гершкович „ќе остане зад решетки најмалку до 30 март“.

Прикажи повеќе...

Свет

Се помалку Европејци веруваат во победа на Украина, повеќето бараат компромисно решение

Објавено пред

Пoддршката за Украина меѓу Европејците останува единствена, но речиси две години по почетокот на руската инвазија, само 10% од Европејците веруваат дека Украина може да ја победи Русија, покажува истражувањето спроведено во 12 земји од ЕУ, пишува Гардијан. Повеќето веруваат дека ќе треба да се најде некаков вид на компромис за да се стави крај на војната.

dobivaj vesti na viber

Ова означува делумна промена во размислувањето, бидејќи, според медиумот, пред една година мнозинството Европејци веруваа дека Украина треба да ја врати сета изгубена територија, но оваа година тие изгледаат склони кон пореален пристап и се фокусираа на постигнување мир. Прашањето е, сепак, што значи да се склучи примирје што би било прифатливо без да биде означено како украински пораз.

„За да ја оправдаат континуираната поддршка за Украина, лидерите на ЕУ ќе треба да го променат начинот на кој зборуваат за војната“, рече коавторот на студијата Марк Леонард од Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), кој ја предводеше анкетата.

Повеќето Европејци се „очајни да спречат руска победа“, но не веруваат дека Киев може да победи воено, рече Леонард, што значи дека најубедливиот аргумент за сè поскептичната јавност беше дека континуираната помош „може да доведе до одржлив, заемно корисен мир за Киев, а не за Русија“.

Истражувањето спроведено во 12 земји-членки на ЕУ (Франција, Германија, Унгарија, Италија, Холандија, Полска, Шпанија, Шведска, Романија, Португалија, Грција, Австрија) покажа дека неуспешните украински контраофанзиви и стравувањата од промена на американската политика со евентуалното доаѓање на Доналд Трамп го зголеми песимизмот кај европските жители.

Анкетата беше спроведена во јануари, пред повлекувањето на Украина од Авдиивка, каде Русија ја постигна најзначајната воена победа од заземањето на Бахмут минатиот мај.

Истражувањето покажа дека само еден од 10 Европејци во 12-те анкетирани земји верува дека Украина ќе победи на бојното поле, додека двојно повеќе (20%) предвидуваат победа на Русија. Дури и во најоптимистичките земји-членки како Полска, Шведска и Португалија, само 17% од испитаниците (1 од 5) веруваат дека Киев може да надвладее.

Во сите земји, најчесто мислењето, кое го делат просечно 37 отсто од испитаниците, беше дека војната ќе заврши со компромисно решение, иако некои земји беа повеќе наклонети кон тој исход од другите.

Во Шведска (50%), Португалија (48%) и Полска (47%), испитаниците рекоа дека Европа треба да и помогне на Украина да ги постигне своите цели, додека во Унгарија (64%), Грција (59%), Италија (52%) ) и Австрија (49%), испитаниците биле повеќе наклонети кон некаков вид на спогодување меѓу Киев и Москва. Во Франција, Германија, Холандија и Шпанија мислењата беа порамномерно поделени.

Најголем предизвик, велат истражувачите, ќе биде да се одреди кој би бил „прифатлив мир“ за Украина. Тие тврдат дека реториката на ЕУ треба да оди во таа насока, а не повеќе со цел апсолутна победа на Украина. Но, ќе биде тешко да се најде решение кое нема да биде сфатено и како украински пораз и како руска победа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија1 час

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет3 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа4 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет4 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион4 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа14 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија16 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ18 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија20 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија20 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија21 час

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија23 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија23 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...