Контакт

Свет

По силно невреме наезда на скорпии во египетски град – загинаа три лица

Објавено пред

Скорпии убиле три лица во градот Асуан на југот на Египет, а стотици имаат здравствени проблеми од убоди, откако по силно невреме скорпиите биле расфрлани по градските улици, пишува Би-би-си.

Скорпиите повредиле околу 450 луѓе, изјави претставник на египетското Министерство за здравство.

Невремето проследено со град и грмежи во област во близина на реката Нил било особено силно во петокот.

Скорпиите кој живеат покрај Нил, обилните дождови редовно ги носат на градските улици, а понекогаш покрај нив се наоѓаат и змии.

Дополнителни дози противотров биле испратени во клиниките во селата во близина на планините и пустинината, а биле распоредени и дополнителни лекари.

Властите ги повикаа жителите да останат дома и да избегнуваат области со многу дрвја.

Каснувањата од скорпија ретко се опасни по живот, но малите деца и постарите лица имаат најголем ризик од развој на сериозни компликации, според американската здравствена институција Mayo Clinic.

Само околу 30 од  1.500 видови скорпии можат да убијат човек.

Свет

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Објавено пред

Новиот сој на коронавирус „омикрон“ е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои се тврди дека овој вид предизвикува поблаги симптоми, како што се главоболки и замор.

Лекарите од тие области наведуваат и дека „омикрон“ не доведува до хоспитализација или смрт, па експертите почнуваат да го поставуваат прашањето дали овој вид, од кој лекарите првично стравуваа поради големиот број мутации, всушност може да ја спречи пандемијата.

Германскиот епидемиолог, професор Карл Лаутербах, вели дека „омикрон“ всушност може да се покаже како божиќен подарок – под услов неговите последици да се навистина поблага клиничка слика и дека постои шанса да го забрза крајот на пандемијата која трае речиси две години.

Јужноафриканското медицинско здружение тврди дека вирусот предизвикува поблаги симптоми, како што се главоболки и замор, и дека досега не довел до хоспитализација или смрт.

„Големиот број мутации можат да значат дека вирусот ја оптимизирал својата инфективност и може да биде помалку смртоносен. Тоа би било во согласност со начинот на кој се развиваат повеќето респираторни вируси“, вели Лаутербах.

Сепак, според него, треба да се истакне дека просечната возраст на населението во Јужна Африка е значително пониска отколку во Европа, па тоа би можело да биде објаснување за помалиот број хоспитализирани.

„Се согласувам со него, тоа и самиот го кажувам. Ако тоа што ни го кажуваат лекарите од Јужна Африка е точно, тоа е знак дека се воспоставува рамнотежа помеѓу вирусот и човекот. И тоа може да биде крај на пандемијата, под услов, како што наведов, да се инфицираат помлади луѓе со благи симптоми“, вели хрватскиот инфектолог Бруно Баршиќ.

Вирологот Тања Јовановиќ сè уште е внимателна кога зборува за нови мутации на вирусот.

„Во овој момент никој не може да каже дека новиот сој ‘омикрон’ полесно се шири, ниту, пак, може да даде потешка клиничка слика. Видот пристигна од Јужна Африка, каде што се вакцинирани само 24 отсто од граѓаните. Да не заборавиме дека постои и бета варијанта на коронавирусот, која пристигнала од Африка, а се проширила во неколку земји низ светот и никаде не станала доминантна. Без оглед на новата мутација, мора да продолжиме да носиме маски и да се држиме на дистанца. Луѓето во Србија многу се опуштија и тоа е загрижувачко“, вели Јовановиќ во изјава за регионални медиуми.

Прикажи повеќе...

Европа

Лукашенко до Полска: Ако ги затворите границите, ќе го прекинеме протокот на гас од Русија

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави за „Спутник“ дека е подготвен да го прекине транзитот на енергетските ресурси доколку Полска ги реализира своите закани и ја затвори границата.

„Кога ме угнетуваат Полјаците или другите, мислите дека ќе внимавам на некои договори? Ајде, што зборувате?“, прокоментирaл белорускиот лидер, пренесуваат медиумите.

На прашањето дали е сериозен, Лукашенко потврдно одговорил: „Сериозно, се разбира“.

„Полјаците одлучија да ја затворат границата со Белорусија. В ред. Не одиме често во Европската Унија. Денес најмногу нè интересира Русија, Кина, Истокот. А што ако го затворам? „Што ќе се случи тогаш со сообраќајот кој главно оди во Русија и Кина преку нас?“, праша белорускиот лидер.

„Значи, пред да дадат изјави, треба да го вклучат својот пилешки мозок и да размислат за што зборуваат“, предупреди Лукашенко.

Тој ѝ предложил на полската страна да ја затвори границата и да види која од нив ќе има најголема штета.

Ќе затворите, на чија штета? За себе? Тогаш размислете како ќе купите енергенси од Русија“, рече претседателот на Белорусија.

Претходно, Лукашенко се закани дека ќе го прекине транзитот на гас во Европа преку гасоводот Јамал-Европа, откако Европската Унија ја обвини Белорусија дека создава мигрантска криза на заедничките граници и се закани со санкции против Минск. Полска исто така размислува за затворање на границата со Белорусија.

Прикажи повеќе...

Европа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Објавено пред

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе од заштитата што ја обезбедуваат првите две дози, велат истражувачите од Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Јеил во американската сојузна држава Конектикат.

Комисијата на американски здравствени советници со тесно мнозинство го поддржа лекот „молунпиравир“ на компанијата „Мерк“ против коронавирусот, со ова велат тие се отвора патот за регулаторните тела да ја одобрат првата таблета со која Американците ќе можат да се лекуваат дома од коронавирус.

Комисијата за храна и лекови гласаше дека придобивките од земањето на лекот ги надминуваат ризиците, вклучително и потенцијалната штета за фетусот ако лекот се зема за време на бременост.

Препораката беше објавена по неколкучасовна дискусија за умерените придобивки од лекот и можните проблеми поврзани со неговата безбедност.

Експертите кои го поддржаа лекот нагласуваат дека не треба да го земаат бремени жени и ја повикаа ФДА да препорача дополнителни мерки на претпазливост пред да го препише лекот, што вклучува и тестирање за бременост, пренесуваат агенциите.

Комисијата особено ја поддржа употребата на лекот кај возрасни со поблаги форми на Ковид-19 кои се изложени на зголемен ризик, вклучително и постари лица и луѓе кои страдаат од состојби како што се дебелина или астма.

Повеќето експерти веруваат дека лекот не треба да се користи кај вакцинирани пациенти.

Се очекува до крајот на годината Комисијата за храна и лекови да донесе независна одлука.

Таблетата на „Мерк“ веќе е одобрена во Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус „омикрон“ е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија2 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа2 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија14 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија15 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион16 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет16 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија18 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија19 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ20 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија21 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа23 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа23 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион23 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа24 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Досие