Контакт

Свет

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

Објавено пред

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако е опасен“.

dobivaj vesti na viber

На првото видео кое се рашири на интернет по нападот на Хамас врз фестивалот во Израел, таа носеше црвена марама и заедно со уште десетици други преплашени посетители на фестивалот избезумено трчаа да се засолнат. Потоа се качиле во задниот дел од автомобилот кој ја однел на безбедно.

Светот со недели се прашуваше дали успеала да побегне и да преживее, а сега „Дејли Мејл“ ја пронашол и разговарал со неа.

Станува збор за Влада Патапов, 25-годишна мајка на едно дете, родена во Украина, која сега живее во Ашдод, Израел, каде работи како планер за свадби.

Додека го опишуваше кошмарот низ кој поминала на фестивалот, Влада повремено прснуваше во солзи.

Поголемиот дел од тој ужасен ден, таа била одвоена од нејзиниот партнер Матан, гледајќи ги нејзините пријатели како бегаат од вооружените напаѓачи. Поминале речиси 24 часа пред да се врати дома и конечно да ја прегрне својата тригодишна ќерка Роми.

„Досега навистина не сум зборувала за тоа што се случи, сè уште е многу болно. Со семејството го споделив ужасот од тој ден и сѐ уште му благодарам на Бога секое утро што сум жива“, изјави Влада.

„Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав, додека други не. Она што ми се случи можеби траеше само 18 часа, но за многумина болката сè уште трае и продолжувам да размислувам за заложниците сè уште во Газа. Не смееме да ги заборавиме“, рече таа

Чудно е, вели таа, што воопшто не сакала да оди на фестивалот.

„Матан ги доби билетите, отидовме со пријателка, но цело време имав чувство дека нешто не е во ред. Роми беше многу тивка тој ден, а обично постојано трча наоколу и си игра со своите играчки, но тој ден беше мирна. Сега сум сигурна дека таа претчувствуваше дека нешто страшно ќе се случи“.

По пристигнувањето на местото на фестивалот во Реим, на само неколку километри од границата со Газа, Влада, Матан и нејзината пријателка Маи поставиле шатор и ја поминале вечерта разговарајќи.

„Се сеќавам дека атмосферата беше многу чудна, луѓето се забавуваа и танцуваа, но за мене немаше енергија, не танцував колку што обично танцувам кога одам на вакви фестивали. Беше околу 3 часот наутро и легнав на душекот да спијам“, рече таа.

„Мислев дека е чудно да се организира фестивал толку блиску до границата со Газа и дека ракетите веројатно ќе летаат ваму-таму, но заклучив дека организаторите на фестивалот немало да го одржат ако мислеле дека е опасен.

Влада се разбудила во 6.30 часот кога заѕвонила апликацијата за предупредување за воздушен напад на нејзиниот телефон.

„Ги барав Матан и Маи и ​​веднаш слушнав пукање. Беше гласно и многу блиску до нас. Неколку секунди не знаев што се случува, а потоа Матан само извика дека треба да трчаме до автомобилот. Проектилите почнаа да паѓаат и беше наредена евакуација, а луѓето почнаа да трчаат кон нивните автомобили.

„Мислам дека на почетокот луѓето мислеа дека тоа е само еден од оние рутински ракетни напади од Газа и дури подоцна, кога ги погледнавме нашите телефони, сфативме дека тоа е вистинска инвазија и дека овие терористи сакаа да не убијат“, рече таа.

„Дури и до денес не разбирам зошто тоа се случи. Тоа беше само музички фестивал, беше мирно, луѓето играа, а дојдоа и убиваа луѓе, некои од моите пријатели. Зошто?“, прашува Влада.

Додека со автомобил се обидувале да побегнат од фестивалот, здогледале вооружен маж.

„Сите тропаа, јас бев на совозачкото седиште, Маи беше зад, а Матан возеше. Потоа видовме човек во воена униформа пред нас. Мислевме дека е израелски војник и дека сè ќе биде во ред, но потоа излезе еден дечко неколку автомобили пред нас и војникот го уби. Сега знам дека беше терорист“.

„Сите се здрвивме, а куршумите почнаа да ги погодуваат автомобилите околу нас. Не знам како, но не бевме погодени, а Матан успеа да сврти за да се обиде да излезе на другата страна. Беше вистински хаос, напуштени автомобили беа насекаде и успеавме да стигнеме до засолниште покрај патот, каде што еден полицаец ни викаше да продолжиме да возиме на исток ако сакаме да останеме живи. Матан продолжи да вози, но не стигнавме далеку и потоа видовме терористи на автомобили, мотори и камиони како доаѓаат кон нас и пукаат. Се обидовме да го поминеме теренот, но се заглавивме, па сите излеговме и се обидовме да избегаме трчајќи“.

Голтајќи солзи, Влада продолжи: „Некаде се разделив од Матан и не знаев каде е. Почнав да трчам со Маи и ​​стигнавме до некои дрвја. И двајцата плачевме. Не знаевме што да правиме или каде да одиме и единственото нешто на што можев да размислувам беше Роми. Нејзиното лице постојано ми беше пред очи и си реков дека морам да преживеам поради неа“.

„Значи, јас и Маи почнавме повторно да трчаме и тогаш се создаде снимката со црвената марама. После тоа влегов во автомобилот на мојот ангел, човек по име Јосеф Бен Аву. Тој застана и ни рече да влеземе, што и го направивме. Бевме осуммина во автомобилот, тоа беше киа пиканто и сите бевме еден врз друг. Му се јавив на Матан и му кажав дека сум добро, а тој рече дека е безбеден’.

Влада и Маи на крајот стигнале до сигурна воена база во Цеелим, додека Матан отишол во една во Орим, оддалечена 20 минути.

„Целата работа траеше три часа. Чекав во базата пред да ме земат и да ме однесат дома да ја видам Роми, а јас ја прегрнав најсилно досега“.

Минатиот месец локалната уметница Карен Миск претстави слика наречена „Феникс“, која го прикажува моментот кога Влада бега од терористите.

Уметникот до сликата напишал: „Ова е базирано на една од сликите од тој ден. Убави млади луѓе, полни со живот, луѓе кои бегаат од чисти зли дивјаци.

„Посакувам да го знам нејзиното име и се надевам дека се извлекла од тоа, но јас навистина не. Срцето ми се скрши кога ги видов и кога сфатив дека злото пристигна во просторот на најчистата љубов и слобода. Но, знам дека ќе издигнеме како Феникс од оваа пепел“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Објавено пред

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш, соопшти владата.

dobivaj vesti na viber

„Досега имаме 43 мртви“ во таа несреќа, изјави министерката за здравство Саманта Лал Сен за агенцијата Франс прес по посетата на болницата Медицински колеџ и уште една здравствена установа специјализирана за изгореници, каде што беа лекувани 40 лица.

Мохамад Шихаб, претставник на противпожарната служба, изјави дека пожарот избувнал во популарен ресторан и брзо се проширил на горните катови.

Пожарот е изгаснат во рок од два часа, додаде тој. Вкупно 75 лица се спасени, се наведува во соопштението на противпожарната служба.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа, сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Објавено пред

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја добијат потребната помош. Толпа луѓе маршираа кон колона камиони на крајбрежниот пат југозападно од градот Газа, во присуство на израелски тенкови.

dobivaj vesti na viber

Израелската армија тврди дека тенковите испукале предупредувачки истрели, но не го погодиле конвојот. Некои Палестинци велат дека војниците пукале директно во нив. Палестински сведок изјави за Би-би-си дека повеќето од загинатите биле прегазени додека возачите на камиони се обидувале да туркаат напред.

На снимките од израелската воздушна пловидба се гледаат стотици луѓе на и околу камионите, додека графичките видеа објавени на интернет покажуваат како тела се товарат во испразнети камиони со помош и колички влечени од магариња.

Повикувајќи се на бројки од 112 загинати и 760 повредени, Министерството за здравство на Газа управувано од Хамас го обвини Израел за „масакр“. Советот за безбедност на ОН закажа вонреден состанок зад затворени врати за да разговара за инцидентот.

Франција рече дека „отворањето оган од страна на израелските војници врз цивилите кои се обидуваат да добијат храна е неоправдано“. Американскиот претседател Џо Бајден изрази загриженост дека инцидентот може да ги искомплицира напорите на посредниците кои се обидуваат да обезбедат примирје во војната меѓу Израел и Хамас.

Организацијата Лекари без граници објави дека е „згрозена“ и повика на „итен и одржлив прекин на огнот“. Инцидентот се случи неколку часа пред Министерството за здравство на Газа да објави дека повеќе од 30.000 луѓе, вклучувајќи 21.000 деца и жени, биле убиени во Газа од почетокот на актуелниот конфликт на 7 октомври.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Драматична снимка од белградскиот аеродром по дојавата за бомба: патници се симнуваат од авион на тобоган

Објавено пред

Вечерва околу 19 часот и 15 минути на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ добиена е дојава за поставена бомба. Аеродромот во моментов е затворен, а последниот авион тргнал во 18:45 часот. Сите закажани летови потоа се одложени.

dobivaj vesti na viber

Се појави видео од евакуацијата на патниците, на кое се гледаат патници во паника како се спуштаат по тобоган.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Како што неофицијално дознава Танјуг, пилотот  добил дојава за бомба, по што повикал полиција, бидејќи на еден од патниците му се чинело сомнително.

Сите патници се евакуирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 часа

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа21 час

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија21 час

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија22 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија22 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија22 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ23 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија23 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија24 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет1 ден

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет1 ден

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет1 ден

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија1 ден

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија2 дена

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 дена

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ2 дена

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ2 дена

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија2 дена

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија2 дена

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија2 дена

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...