Контакт

Свет

Прв случај на омикрон во Малезија

Објавено пред

Малезија го откри првиот случај на инфекција со омикрон кај странски студент, кој беше ставен во карантин по пристигнувањето од Јужна Африка пред две недели, изјави министерот за здравство Каири Џамалудин.

„ Студентка (19), која била асимптоматска и вакцинирана, била позитивна на Ковид-19. Таа дојде во Малезија од Јужна Африка преку Сингапур на 19 ноември и беше ставена во карантин десет дена пред да биде ослободена на 29 ноември“, рече Каири.

Пет други луѓе кои делеле возило со неа пред карантинот биле негативни.

Властите, сепак, побараа од студентката, како и од осум други блиски контакти, да подлежат на дополнително тестирање, откако беше потврдено дека нејзините претходни примероци од тестот се со новата варијанта на коронавирусот, додаде Каири.

Сè поголем број земји пријавуваат случаи на омикрон, за која Светската здравствена организација рече дека носи многу висок ризик од предизвикување инфекција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Објавено пред

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во очекување на можна руска инвазија.

Повеќе од 100.000 руски војници се распоредени на границата со Украина. Според последниот извештај на украинското Министерство за одбрана, има повеќе од 127.000 припадници на армијата, морнарицата и воздухопловните сили.

Холандскиот министер за одбрана потврди дека земјата ќе испрати два најсовремени борбени авиони Ф-35 во Бугарија, заедно со придружниот персонал. Шпанскиот министер за одбрана рече дека ќе испрати воен брод и борбени авиони во Црното Море како дел од напорите на НАТО.

Сепак, членките на НАТО испраќаат оружје и директно во Украина со цел да се одврати потенцијалната руска инвазија, но и да се зајакнат одбранбените капацитети на Украина.

Оружје веќе пристигнало во Украина од Обединетото Кралство, потврди украинскиот министер за одбрана. Чешката Република планира да донира муниција за топови од 152 милиметри во наредните денови, потврди во петокот чешката министерка за одбрана Јана Чернохова.

Германското Министерство за одбрана потврди дека ќе испрати целосно опремена теренска болница во Украина. Германија се воздржува од извоз на оружје во кризните подрачја од Втората светска војна, но германскиот министер за надворешни работи на почетокот на неделава изјави дека „сите опции се на маса“ во случај на натамошна руска агресија врз Украина.

Вчера во Киев пристигна првата пратка оружје од САД во вредност од 200 милиони долари.

Пакетот беше одобрен од Вашингтон во декември.

„САД ќе продолжат да обезбедуваат таква помош за поддршка на украинските вооружени сили во нивните тековни напори за одбрана на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина од руската агресија“, се вели во соопштението на американската амбасада.

Во соопштението се наведува дека пратката содржи „смртоносна безбедносна помош и муниција наменета за украинските бранители“. Украинскиот министер за одбрана им се заблагодари на САД за помошта.

Соединетите Држави беа ангажирани во последниве недели во дипломатски активности со Русија за украинското прашање. Западните земји стравуваат дека Москва планира нов напад врз Украина, која ја нападна во 2014 година. Русија го негира ова, но вели дека може да преземе воена акција на неодредено време доколку не се исполнат безбедносните барања.

Прикажи повеќе...

Свет

Шолц: НАТО не може да гарантира дека нема да се прошири

Објавено пред

НАТО не може да гарантира дека нема да се прошири со нови земји. Ова го изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за „Зидојче цајтунг“.

„Сите знаеме дека е потребен трансатлантски одбранбен сојуз. Како демократии, ние ги обединуваме нашите одбранбени интереси во НАТО“, рече германскиот канцелар.

Шолц нагласи дека НАТО не може да и’ гарантира на Русија дека нема да се прошири во иднина.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија дури 75 отсто од тестираните се позитивни на ковид

Објавено пред

Во Словенија во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 13.911 случаи на коронавирус, а дури 75,5 отсто од тестовите биле позитивни.

Дополнително, направени се над 73.000 брзи антигенски тестови, чиј резултат се’ уште не е објавен, бидејќи позитивните резултати последователно треба да се потврдат со ПЦР тестирање.

Владата поради тешката епидемиолошка состојба не размислува за олеснување на мерките.

„И покрај зголемувањето на бројот на заразени, бројот на хоспитализирани е стабилен, но со толку големо присуство на вирусот кај населението, очекуваме притисок врз одделенијата за интензивна нега“, изјави Матеја Логар – инфектолог од владината стручна група за ковид.

Во земјата има 101.906 активни случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Во болниците во моментов се примени 608 пациенти, од кои 135 се на интензивна нега. Во изминатите 24 часа починаа 17 лица, со што бројот на починати како последица на коронавирусот се искачи на 5.768 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Силен пожар во „Жито Битола“

Многу силен пожар избувна попладнево околу 17.20 часот во објктот на фабриката за пекарски производи „Жито Битола“. Од противпожарната служба...

Свет48 минути

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија3 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Македонија3 часа

Пецаков: Не постои ниту еден пример некој да се изолира додека чека резултати од ПЦР-тест поради патување во странство

Веројатно тезата “Наќе е крив” сега е заменето со акцијата “Пецак е крив”, а сето ова само тие од власта...

Економија6 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ7 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет7 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион9 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија10 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија23 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија23 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија1 ден

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Досие