Контакт

Свет

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Објавено пред

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да обезбеди безбеден живот на Евреите на континентот каде што се случи Холокаустот.

dobivaj vesti na viber

По повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, 27 јануари, Херцог им порача на европратениците дека земјите и официјалните претставници на ЕУ треба да го искоренат антисемитизмот преку закон, образование и безбедност.

„Морате да ги следите предупредувачките знаци, да ги забележите симптомите на пандемијата на антисемитизмот и да се борите по секоја цена. За жал, сликата е вознемирувачка, длабоко вознемирувачка. „Антисемитскиот дискурс кулминира не само во мрачните режими, туку и во срцето на слободниот, демократски Запад“, рече Херцог.

Тој изјави дека антисемитизмот станал посилен за време на пандемијата на корона вирусот бидејќи строгите мерки како што се „заклучувањата“ придонеле за ширење на омраза преку Интернет.

Херцог рече дека антисемитизмот се шири „со рекордно темпо, со притискање на копче“, додавајќи дека има „помалку растојание отколку што мислите“ помеѓу објавата на Фејсбук и вандализмот на надгробните споменици.

Повеќе од 2.700 антисемитски инциденти беа документирани во Германија во 2021 година, вклучувајќи 63 напади и шест случаи на екстремно насилство. Европската агенција за фундаментални права изјави дека девет од 10 Евреи мислат дека антисемитизмот е зголемен во нивната земја. Инцидентите и говорот на омраза се во пораст и во САД.

Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот се одбележува на годишнината од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц-Биркенау, каде што нацистичка Германија масовно убиваше Евреи како дел од нејзиниот план да го истреби тој народ во Европа.

Силите на нацистичка Германија убија 1,1 милион луѓе во Аушвиц, од кои повеќето беа Евреи, но и Полјаци, Роми и други.

Во Втората светска војна, нацистите и нивните соработници убија приближно шест милиони европски Евреи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Објавено пред

Помошта за Појасот Газа мора да се удвои за да се избегне влошување на и онака „катастрофалната хуманитарна ситуација“, изјави  јорданскиот крал Абдула Втори.

dobivaj vesti na viber

Јордан ги повикува своите западни сојузници да влијаат на Израел за зголемување на помошта што доаѓа од Јордан преку преминот Керем Шалом.

Кралот ја истакна потребата од отворање копнени премини и повеќе воздушни транспортери за помош на жителите на Газа.

Подоцна, тој се качи на јордански воен авион кој учествуваше во операцијата спроведена заедно со воздухопловните сили на неколку други земји за испуштање храна над Газа.

Во операцијата учествуваа авиони од Египет, Катар, Франција и Обединетите Арапски Емирати.

Прикажи повеќе...

Свет

Украинската армија се повлече од уште две села, русите се во офанзива

Објавено пред

Украинската војска се повлече од селата кај Авдејевка, Степово и Северне, соопшти вечерва портпаролот на украинската воена група „Таврија“ Дмитро Лихови.

dobivaj vesti na viber

Двете села се наоѓаат северно од Ласточкина, која беше заземена од руските сили во понеделникот.

Лихови рече дека битките за Степите и Северне се одржале денеска, објави Киев Индипендент. Според него, Русија го зголемила бројот на јуришни единици. Портпаролот рече дека некои од нив бројат и до 250 лица.

Украина се повлече од градот Авдеевка во областа Доњецк на 17 февруари поради недостиг на муниција откако со месеци даваше отпор на руската офанзива, пишува киевскиот весник. По освојувањето на Авдеевка, Русија ги засилила нападите на неколку области на линијата на фронтот.

Прикажи повеќе...

Свет

Хејли: Кандидатурата на Трамп за претседател би била самоубиство за САД, но Бајден е поопасен од него

Објавено пред

Кандидатката за номинација во рамките на Републиканската партија за претседателските избори во ноември, Ники Хејли, изјави дека доколку Доналд Трамп стане републикански претседателски кандидат, тоа би било „самоубиство“ за САД.

dobivaj vesti na viber

По неколку порази во американските држави од Трамп, Хејли за Вол Стрит Журнал изјави дека е „сериозно загрижена“ за поранешниот претседател.

Укажувајќи на обвинението од 91 точка во четирите случаи со кои се соочува Трамп, Хејли рече дека „можеби тоа е негов начин да преживее да ги плати своите правни трошоци и да се извлече од правната опасност, но сето тоа изгледа како самоубиство за Соединетите држави“.

И покрај тоа што го критикуваше Трамп во последните недели, Хејли исто така рече дека актуелниот американски претседател Џозеф Бајден е поопасен од неговиот претходник Доналд Трамп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија11 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија12 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија20 часа

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија21 час

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија21 час

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија21 час

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија22 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија22 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет22 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска, изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија23 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет23 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ1 ден

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија1 ден

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија2 дена

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет2 дена

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион2 дена

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ2 дена

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија2 дена

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија2 дена

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...