Контакт

Свет

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Објавено пред

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на професорот по француски јазик Самуел Пати, изјави претставник на француското обвинителство за борба против тероризмот.

На 16 октомври, среде бел ден, Пати беше обезглавен пред училиштето каде што предаваше во предградијата на Париз, од 18-годишник со чеченско потекло. Полицијата потоа го уби напаѓачот.

Истражителите велат дека тинејџерот сакал да се одмазди затоа што наставникот покажал карикатури на пророкот Мухамед на часот за слобода на изразување. Муслиманите веруваат дека секое портретирање на пророк е богохулно.

Убиството ја шокираше Франција и потсети на нападот пред пет години во канцеларијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“, откако весникот објави карикатури на пророкот Мухамед. Јавните личности го нарекоа атентатот – напад врз Републиката и француските вредности.

Денеска на Универзитетот „Сорбона“ во Париз ќе се одржи национална комеморација за Пати.

На Самуел Пати постхумно ќе му биде доделена највисоката француска награда „Легија на честа“, објави вчера министерот за образование.

Францускиот министер за правда, Ерик Дупонд-Морети, ги отфрли сите критики дека имало неуспех да се пронајде младиот чеченски Русин кој го обезглави професорот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

100 уапсени во Египет откако муслимани нападнаа коптски христијани поради навредлив пост на „Фејсбук“

Објавено пред

Толпа муслимански селани во Египет нападнала црква и коптски христијани како одмазда за пост на „Фејсбук“ објавен од млад Копт што муслиманските жители го сметаат за навреда за пророкот Мухамед, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Египетските власти извршија голем број апсења во селото ал Барша, лоцирано во говернатот Миња, откако толпата почнала да фрла камења и молотови коктели кон домовите на Коптите, а другите упаднале во црквата „Абу Сифин“ за време на богослужбата.

Во немирите биле уништени голем број продавници во сопственост на христијани, а една постара коптска жена била хоспитализирана со изгореници со кои се здобила во пожар откако нејзиниот дом бил запален. Првичните извештаи велат дека полицијата уапсила осум лица, но подоцнежните извештаи велат дека уапсиле 100 лица, вклучително и 35 Копти.

Едно видео запис, кој кружеше на социјалните мрежи, покажува како група луѓе скандираат: „Нема друг Бог освен Алах, а Мухамед е неговиот гласник“ додека со камења напаѓаа толпа христијани.

Генералот Осама Ал Кади, гувернер на провинцијата Миња, свика состанок на кој рече дека ќе бидат преземени мерки против секој што ќе ги навреди другите, повторувајќи дека никој не смее да сее раздор меѓу луѓето кои припаѓаат на иста нација, притоа повикувајќи ги локалните имами да ги насочат своите проповеди во џамиите кон мирен соживот и толеранција.

Минатата недела, „Интернешнел кристијан консерн“ (ИЦЦ)  објави дека во Египет страда слободата на говорот бидејќи голем број активисти за човекови права поврзани со Египетската иницијатива за лични права (ЕИПР) се уапсени, а обвиненијата за богохулење против христијаните се зголемуваат.

Само од почетокот на пандемијата на Ковид-19, најмалку пет случаи на богохулење се отворени против коптски христијани, велат од ИЦЦ, и во сите се вклучени социјалните мрежи, кои се внимателно следени и ограничени во Египет.

На 11 ноември, египетската полиција уапси млад христијански учител по име Јусеф Хани на североистокот на Египет под обвинение за навреда на исламот преку пост на Фејсбук. Хани објавил коментари одговорајќи на муслиманка која се спротивставила на критиките кон исламот од страна на претседателот на Франција и другите француски граѓани.

Иако Хани е ослободен со кауција, тој може да се соочи со затворска казна од пет години и парична казна од 500 до 1.000 египетски фунти (околу 30 до 60 долари) според законот за богохулење што предвидува минимум шест месеци затвор.

Адвокатот на Хани тврди дека обвиненијата се неуставни бидејќи Законот за богохулење во Египет ги крши уставните гаранции за слободата на изразување и верската слобода. Законот се користи речиси исклучиво против критичарите на исламот и ретко се повикува на антихристијански коментари. Во Египет има приближно 15 милиони христијани од вкупно над 104 милиони жители.

Прикажи повеќе...

Свет

ООН: Во нападот на Боко Харам во Нигерија се убиени најмалку 110 лица

Објавено пред

Бројот на жртвите во неодамнешниот напад на терористите на Боко Харам во североисточна Нигерија се искачи на најмалку 110, изјави претставник на ООН.

Во нападот во саботата врз земјоделци кои работат на полиња со ориз во селото Гарин Квашебе во државата Борно, беа убиени најмалку 110 лица, рече на неделната прес-конференција Едвард Калон, координатор на ООН во Нигерија.

Претходно, локалните медиуми објавија дека најмалку 44 земјоделци биле убиени во нападот, а имало и многу ранети.

„Инцидентот е најнасилен директен напад против невини цивили оваа година. Повикувам извршителите на овој грозоморен и бесмислен чин да бидат изведени пред лицето на правдата”, рече Калон.

Подвлекувајќи дека се верува дека многу жени биле киднапирани од терористите, тој ја повика владата на Нигерија да преземе нешто во врска со инцидентот. Нигерискиот претседател Мухамаду Бухари го осуди нападот.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелски претставник: Светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на Фахризаде

Објавено пред

Светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството на иранскиот нуклеарен научник Мухсин Фахризаде, изјавил израелски официјален претставник кој анонимно зборувал за американските медиуми, пренесува „Анадолија“.

Изјавата на израелскиот претставник за „Њујорк тајмс“ привлече внимание бидејќи атентатот на Фахризаде го потресе регионот. Иако Израел официјално не ја презеде одговорноста, коментарот на израелскиот претставник покажува дека Тел Авив стои зад атентатот.

Израелскиот службеник, кој, наводно, со години бил вклучен во следењето на Фахризаде, рече дека Израел ќе продолжи да ги презема неопходните чекори против иранската нуклеарна програма. Тој рече и дека желбата на Иран да добие нуклеарно оружје, кое го создаваше Фахризаде, претставува закана и светот треба да му се заблагодари на Израел за убиството.

Во презентацијата за нуклеарната програма на Иран во април 2018 година, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху конкретно го спомна името на Фахризаде, кој беше познат како „мозокот“ на нуклеарната програма.

Според израелскиот весник „Једиот Ахронот“, Нетанјаху посочил дека Израел играл улога во убиството на Фахризаде на прес-конференцијата што ја одржа за ова прашање.

Фахризаде, кој раководеше со истражувањето и иновациите во иранското Министерство за одбрана, беше нападнат во петокот во округот Дамаванд близу Техеран. Напаѓачите, наводно, детонорале возило пред Фахризаде и пукале кон неговото возило, ранувајќи го и него и другите со него.

Ранетите веднаш биле пренесени во болница, каде Фахризаде починал од здобиените повреди.

Иранскиот претседател Хасан Рухани во саботата им се придружи на највисоките претставници во обвинувањето на Израел за убиството на Фахризаде. Тоа е напад што го разгорува пламенот на напнатоста во регионот.

Нападот предизвика гнев и бес низ целиот Иран. Голема група демонстранти се собра пред канцеларијата на Рухани во Техеран доцна во петокот и побара одмазда. Тоа е втор атентат врз кучен Иранец од јануари кога во американски воздушен напад беше убиен генералот Касем Солејмани во Багдад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател,...

Свет1 час

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија2 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија2 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион2 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион3 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија3 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион4 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион4 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет5 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија5 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет19 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија21 час

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија22 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 ден

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија1 ден

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија1 ден

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет1 ден

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион1 ден

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Досие