Контакт

Свет

Проектили паднаа во Полска во близина на границата со Украина

Објавено пред

Два проектила паднале на територијата на Полска, пренесува „Раша тудеј“.

dobivaj vesti na viber

Полскиот премиер свика итен состанок на владиниот Комитет за безбедност и одбрана, објави неговиот портпарол.

Полските медиуми објавија дека две лица загинале во вторникот попладне откако проектил погодил област каде се суши жито во Пжеводов – полско село во близина на границата со Украина.

„Причините за овој инцидент во моментов не се познати“, изјави портпаролот на локалната противпожарна служба, постариот капетан Марцин Лебиедович за „Радио Лублин“. Тој потврди дека имало жртви и рече дека добиле „извештај за експлозија“.

Портпаролот на полската влада Пјотр Мулер, исто така, ги повика медиумите и јавноста „да не објавуваат непотврдени информации“.

АП објави, цитирајќи висок претставник на американското разузнавање, дека руски проектили паднале во Полска, при што загинале две лица. Мулер не ги коментираше извештаите, само го нарече инцидентот „кризна ситуација“.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Аналитичари: Признавањето на Палестина е петти бран од цунамито што го погоди Израел и има домино ефект

Објавено пред

Политичките аналитичари едногласно се согласија дека немаше да има признавање на државата Палестина од трите европски земји да не беше непоколебливоста и отпорот на палестинскиот народ, а некои го опишаа како петти бран од цунамито што го погоди Израел оттогаш 7 октомври минатата година.

dobivaj vesti na viber

Според генералниот секретар на Палестинската национална иницијатива (ПНИ), Мустафа Баргути, норвешкото, шпанското и ирското признавање на Палестина е одраз на она што се случува на глобалната улица, а неговата вредност лежи во фактот што палестинската земјa е под окупација и сите израелски мерки на неа, како што е насилното присвојување на земјиштето во Ерусалим и на Западниот Брег, немаат никаква вредност.

Тој изрази надеж дека ќе се зголеми меѓународниот притисок за запирање на геноцидот во Газа, опишувајќи ја позицијата на Соединетите Американски Држави за признавањето на Палестина како лицемерна, бидејќи разбираат дека Израел одбива да седне на преговарачка маса.

Тој очекува светот да се движи кон целосна меѓународна поларизација во која Израел и Америка ќе бидат на едната страна. Тој посочува дека секоја спротивна изјава на САД е покритие за вистинската позиција на Вашингтон, со оглед на неговата поддршка за израелската воена операција во Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

Баргути смета дека европското признавање е втор удар за Израел во рок од 48 часа, по барањето на Меѓународниот кривичен суд за налог за апсење на премиерот Бенјамин Нетанјаху и неговиот министер за одбрана Јоав Галант.

Тој ја нагласи потребата да се комбинира палестинската непоколебливост на теренот и да се мобилизира народната солидарност низ целиот свет и изрази уверување дека следниот удар за Израел ќе биде голема и сеопфатна ескалација на бојкотите и воведување санкции против Израел.

Раид Наират, професор по политички науки на палестинскиот универзитет Ан-Наџа, рече дека европското признавање на Палестина е нов бран цунами за Израел, што следеше на 7 октомври, покрај протестите на меѓународните универзитети, одлуката на Обединетите нации, Генералноto собрание и тужби пред меѓународните судови и кривичните судови.

Има три важни димензии на ова признание, вели Наират. Првата е дека доаѓа од Норвешка, која го водеше мировниот процес меѓу Палестинците и Израелците, па неговото признавање се смета за камен-темелник, а овој чекор укажува на целосен неуспех на израелската политика.

Признавањето, исто така, го означува вознемиреноста на израелската политичка елита кога Тел Авив вели дека ќе воведе санкции за земјите што ја признаваат Палестина, што е сосема спротивно од реалноста.

Членот на ирскиот парламент Ричард Бојд Барет се надева дека признавањето на Палестина ќе го зголеми притисокот врз европските влади да се откажат од нивната неморална поддршка за Израел, што се рефлектира во неговото вооружување и обезбедување економска помош, како и други форми на поддршка, поради нејзините политики на апартхејд и етничко чистење.

Според Барет, признавањето дошло поради отпорот на палестинскиот народ кон окупацијата и поради народниот гнев и протести во Ирска и европските земји кои бараат поддршка за Палестинците.

Тој ја нагласи потребата од воведување санкции кон Израел од Ирска и европските земји, и покрај тоа што Тел Авив тврди дека ќе возврати, бидејќи врши злосторства. Тоа укажува дека санкциите мора да бидат реални, а не симболични, како што е прекинот на трговските и дипломатските односи.

Ирскиот парламент очекува дека на Норвешка, Шпанија и Ирска ќе им се придружат и други европски земји, како Малта, Словенија и Кипар, поради зголемениот притисок на јавноста. Тој изразува надеж дека ефектот од признавањето ќе биде домино ефект, дека ќе биде придружен со санкции и мерки против Израел со цел да се изолира економски, политички и дипломатски, сметајќи го за одговорен за геноцид.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленето големо количество кокаин во Грција: дрогата била скриена меѓу ракчиња, крајната дестинација била Албанија

Објавено пред

Во пристаништето Пиреја запленети се 200 килограми кокаин, а дрогата била скриена во кутии со ракчиња.

dobivaj vesti na viber

Според првите информации, дрогата патувала во контејнери од Латинска Америка, а крајна дестинација била Албанија.

Според „Прототема“, дрогата била спакувана во кутии со замрзнати ракчиња. Се споменува и дека стоката требало да отпатува понатаму во Хрватска, а потоа во Албанија.

Медиумите јавуваат дека се уапсени четири лица, двајца грчки и двајца албански државјани.

Еден од двајцата уапсени Грци бил уапсен и во 2012 година во Костарика поради транспорт на оружје. Потоа беше екстрадиран во САД, каде што издржа затворска казна бидејќи против него постоеше потерница за помагање терористичка организација во Колумбија. Според информациите, тој пренесувал оружје, а за возврат добивал кокаин.

Прикажи повеќе...

Европа

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Објавено пред

Норвешка денеска објави дека набргу ќе ги затвори границите за руските туристи не дозволувајќи им директен пристап до шенген-зоната. Иако не е членка, Норвешка го следи примерот на ЕУ, која презеде слична мерка по руската инвазија на Украина. Скандинавската земја дели 198 километри копнена граница со Русија на Арктикот.

dobivaj vesti na viber

„Одлуката за заострување на правилата за влез е во согласност со пристапот на Норвешка да застане на страна на своите сојузници и партнери како одговор на илегалната агресија на Русија против Украина“, рече министерката за правда, Емили Енгер Мехл. Норвешка, членка на НАТО, речиси престана да издава туристички визи за руските граѓани од пролетта 2022 година.

Само имателите на долгорочна виза издадена пред тој датум или поседуваат виза издадена од друга земја од шенген-зоната можеа да го поминат граничниот премин Сторски – Борис Глеб, единствениот копнен премин меѓу двете земји. Од 29 мај ќе им биде забранет влез во Норвешка.

Предвидени се исклучоци, соопшти Министерството, особено за руските граѓани што ги посетуваат членовите на блиското семејство што живеат во Норвешка и оние што работат или студираат во таа земја или други земји од шенген-зоната. Иако не е членка на ЕУ, Норвешка е тесно поврзана со неа и ги усвои речиси сите санкции што Брисел ги воведе против Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија44 минути

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи на 28 мај во 11 часот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, врз основа на член 9 став (2) од Деловникот на Собранието,...

Топ1 час

110 пушки од Првата светска војна пронајдени при ископ во старата касарна во Битола

На 21 мај, во 10.48 часот, во СВР Битола, вработен во градежна фирма пријавил дека при вршење ископ во старата...

Македонија2 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија3 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија4 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет5 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија5 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет5 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет5 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија15 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија20 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија22 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија22 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија1 ден

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...