Контакт

Свет

Протерувањето на руските дипломати од Словачка е поврзано со убиството во Берлин

Објавено пред

Словачка донесе одлука да ги протера руските дипломати во врска со убиството на грузиски државјанин во Берлин, изјави премиерот на Словачка, Игор Матович, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

„Кога пред неколку дена бев информиран за активностите на некои вработени во руската амбасада во Словачка и за потврдената злоупотреба на нашите визи за вршење убиство во Германија, без двоумење сфатив дека ваквите активности не може да останат без одговор“, изјави Матович не давајќи други детали.

Во меѓувреме, на социјалните мрежи словачкиот премиер напиша:

„Има моменти кога треба да поставите црвена линија, дури и за пријателите. Да, Русите се наши словенски браќа, а Русија е наш трговски партнер. Но, ова не го менува фактот дека Словачка е суверена држава, а не банана-република во која може да се исмеваат дипломатските правила“.

Министерството за надворешни работи на Словачка на 10 август потврди дека властите протерале тројца вработени во руската амбасада во Братислава поради сомнителни активности на шпионажа.

САД ја поздравија одлуката на властите на Словачка да ги протераат руските дипломати, напиша портпаролот на Стејт департментот, Морган Ортагус, на својата страница на „Твитер“.

„САД ги поздравуваат неодамнешните активности преземени од Словачка за да се заштити од заканите што злонамерните странски актери ги претставуваат за нејзиниот суверенитет“, рече Ортагус.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва ќе донесе реципрочни мерки на одлуката на Словачка. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, не исклучи дека американски дипломати биле вмешани во протерувањето.

Четириесетгодишен грузиски државјанин беше убиен во Тиергартен на 23 август 2019 година, а истиот ден канцеларијата на берлинскиот обвинител објави дека е уапсен осомничен. Според нивните информации, тоа е 49-годишен руски државјанин. Русија негира вмешаност во инцидентот во Берлин.

Свет

Нов случај на птичји грип: пренесен од крава на човек, втор случај за два месеци во САД

Објавено пред

Втор случај на птичји грип е откриен кај луѓето помалку од два месеци по првата инфекција, објави американската здравствена организација. Нов случај е откриен во државата Мичиген, но здравствените власти веруваат дека проценката на ризикот за населението во САД останува „ниска“.

dobivaj vesti na viber

Првиот случај беше објавен минатиот април во Тексас, на југот на Соединетите Американски Држави.

Птичјиот грип првпат бил откриен кај кравите и во нивното млеко на фармите во Тексас и Канзас. Тестовите открија дека непознат број крави биле позитивни на типот А Х5Н1, сојот одговорен за најголемата појава на оваа болест.

Двајцата пациенти, и во Мичиген и во Тексас, ги имале првите симптоми на грип во очите, пренесуваат американските портали.

Инфекцијата е откриена кај фармер „редовно изложен на добиток“, соопштија американските власти.

Фармерите прво забележале дека кравите се разболеле на почетокот на март со симптоми на летаргија и губење на апетит, а потоа почнале да даваат значително помалку млеко.

Потоа, млекото и назалните брисеви биле позитивни на вирусот.

„Никогаш досега не сме виделе вакво нешто. Беше како да настинаа“, изјави комесарот за земјоделство во Тексас, Сид Милер.

Инаку, ваквата ситуација се случи само една недела откако државата Минесота објави дека дошло до појава на птичји грип меѓу козите на фармата.

Иако се чини дека овој пат нема мутација, експертите велат дека колку подолго вирусот останува неоткриен кај цицачите, толку е поголема шансата тој да добие мутација што му овозможува полесно да ги инфицира луѓето.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Хаос на судењето за масакрот кај Младеновац, родителите го нападнаа убиецот: „Ни ги уби децата!“

Објавено пред

Родителите на жртвите од масакрот во Младеновац, Србија го нападнаа масовниот убиец Урош Блажиќ веднаш штом беше внесен во судница, по што итно беше изнесен.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесоа српските медиуми, набргу по внесувањето на Блажиќ низ вратата на судницата, се слушнале извици, а потоа родителите физички тргнале кон обвинетиот, поради што полицијата морала да реагира.

Обезбедувањето мораше да ги воздржи родителите кои низ солзи викаа: „Ни ги уби децата!“, „Пукаше во мојата ќерка и син“.

Видно вознемирени, на крајот родителите беа отстранети од судницата, пренесуваат српските медиуми.

Урош Блажиќ на 4 мај минатата година, во селата Мало Орашје кај Смедерево и Дубона кај Младеновац пукајќи со автоматска пушка и пиштол уби девет млади лица од кои двајца малолетници и се обиде да убие уште 20 лица, од кои рани 12.

Прикажи повеќе...

Свет

(Фото) Британски министер ги соблече чевлите и чорапите во воз, ќе мора да оди на разговор кај премиерот

Објавено пред

Британскиот министер за ветерани Џони Мерсер им порача на луѓето да „одраснат“ откако фотографијата на која седи бос во воз за Лондон стана вирална на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Фотографијата прв ја објави „The Times“, а Мерсер наводно го фотографирал еден од патниците. Фотографијата е направена на 6 мај, но почна масовно да се шири дури во последните неколку дена.

Корисниците на социјалните мрежи го критикуваа министерот што ги соблекол чевлите и чорапите во јавниот превоз, но тој инсистира дека не направил ништо лошо.

„Значи, некој чудак отиде наоколу и го фотографираше мојот лаптоп додека читав приватни пораки. Чевлите и чорапите ми беа соблечени затоа што штотуку поминав со велосипед преку Дартмур на дождот. Убијте ме веднаш. Или одраснете“, рече Мерсер.

Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак на новинарско прашање одговори дека не е во ред да се соблечете во воз. Тој најави дека Сунак ќе разговара со својот министер за случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија1 час

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи на 28 мај во 11 часот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, врз основа на член 9 став (2) од Деловникот на Собранието,...

Топ2 часа

110 пушки од Првата светска војна пронајдени при ископ во старата касарна во Битола

На 21 мај, во 10.48 часот, во СВР Битола, вработен во градежна фирма пријавил дека при вршење ископ во старата...

Македонија3 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија3 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија4 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет5 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија5 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет6 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет6 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија16 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија20 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија22 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија23 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија1 ден

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...