Контакт

Европа

Професор од Киев: Во Украина е драматично

Објавено пред

Професорот од Институтот за меѓународни односи во Киев, Максим Камењецки, гостуваше на хрватската телевизија Н1, каде ја коментираше ситуацијата со војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Камењецки вели дека ова е многу драматичен период за Украина. „Овие најави дека помошта ќе се намали и дека САД нема да помогнат толку, како и другите проблеми на линијата на фронтот, влијаат на расположението и постои чувство на воен замор. Но, Украина нема можност да се откаже од заштитата на својот суверенитет и територија“, рече тој.

„Мислам дека санкциите во моментов се нечувствителни, со исклучок на некои гранки како што е цивилното воздухопловство. Русија не го чувствува влијанието на санкциите. Путин смета дека санкциите нема да ослабат, туку помошта кон Украина, а потоа ќе има доволно сила да ја продолжи војната бидејќи Русија не ги брои луѓето што ги испраќа на фронтот и кои умираат таму. Секако, има и наши загуби, но Русија има пет пати повеќе“, додаде тој.

За ситуацијата на бојното поле вели дека секоја страна се обидува да ја оттурне другата и дека двете страни се подготвиле за позициски битки. „Тоа се минирање, утврдувања и слично, нема поголеми движења, туку тие од околу 100-200 метри. Русите секоја вечер целат на украинска територија со дронови од исток до Карпатите, обидувајќи се да погодат аеродроми. Нашата страна напаѓа некои цели на Крим, а потоа Русите го затвораат мостот на Крим“, рече Камењецки, додавајќи дека минатата недела само 66 дронови отишле во Киев.

Путин започна нова кампања, а Камењецки смета дека го надминал само Лукашенко. „Русите не гледаат никој друг на чело на државата. Не е млад, се може да се случи во такво време и во такви услови кога во руското раководство се уште има некаква опозиција. Русија се обидува да создаде некој нов центар на моќ во светот на сметка на нашата земја. Бољшој театарот и кавијарот не се средства за влијание, туку нафта и нуклеарно оружје“, рече тој.

„Имаме израз, а тоа е дека прво доаѓаат Русите да постават споменик на Путин, а потоа руските тенкови да го бранат рускиот јазик“, додаде тој.

Европа

Драма во Неапол: се урна дел од патот, автомобили паднаа во провалија, жителите евакуирани од блиската зграда

Објавено пред

Во неаполскиот кварт Вомеро утрово се урна дел од патот и две возила, од кои едното паркирано, а другото во движење, паднале во провалија, но патниците не се здобиле со сериозни повреди.

dobivaj vesti na viber

На луѓето во автомобилите им помогнале војници ангажирани на патиштата, кои им помогнале на патниците да излезат од бездната, пренесува Анса. Според првите проверки се чини дека дошло до колапс на канализација, некои делови од Вомер останале без вода, а жителите се евакуирани од една зграда.

Во една од околните улици течела вода од балконот, а неколку станови биле поплавени.

Адвокатот Анџело Писани, претседател на здружението на потрошувачи „Нои Конзуматори“, рече дека урнатиот пат е привремено затворен и додаде дека не е првпат ваков инцидент да се случи во Неапол.

Посочи дека граѓаните повеќе не се чувствуваат безбедно поради дупките на коловозите и заклучи дека поради лошата контрола, водата истекува под земја и со тоа предизвикува големи штети на патиштата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Герасимов ги посети руските војници, им го честиташе освојувањето на Авдиивка

Објавено пред

Началникот на ГШ на руската армија, Валери Герасимов ги посети трупите кои се борат во војната во Украина за да разговараат за следните чекори по заземањето на градот Авдиивка, јавија денеска државните медиуми, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека руските трупи дополнително ќе вршат притисок во Украина за да го надградат својот успех на бојното поле по падот на градот Авдиивка, каде што украинските војници беа принудени да се повлечат.

Во видеото на Министерството за одбрана, Герасимов е прикажан како доделува медали на руските војници кои учествувале во заземањето на Авдиивка и добива извештај од командантот задолжен за рускиот напад на Авдиивка, генерал-полковник Андреј Мордвичев, соопштија државните медиуми.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба претходно изјави дека Авдиивка немаше да падне доколку Киев го добиеше оружјето што не пристигнало поради застојот во американскиот Конгрес, кој се уште не одобрил голем пакет помош за Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

Реконструкција на денот кога почина Навални

Објавено пред

Поминаа неколку дена од смртта на Алексеј Навални во поправната колонија „Поларниот волк“ (ИК-3) во Русија. Накратко, ситуацијата одела вака: властите тврдат дека тој починал во затвор од згрутчување на крвта или синдром на ненадејна смрт. Семејството речиси веднаш го демантираше ова, наведувајќи дека Навални е убиен и дека Путин е одговорен.

dobivaj vesti na viber

Одговорите на клучните прашања сè уште не се достапни, а нелогичностите во овој случај фрлаат ново светло, но и сомнеж во официјалната верзија на настаните.

Кога точно почина Алексеј Навални?

Формално, одговорот на ова прашање се дава веднаш. Според официјалната верзија, Навални починал на 16 февруари. По прошетката му се слошило, по што опозицискиот политичар „веднаш“ изгубил свест и по извесно време и покрај „сите неопходни мерки за реанимација“ што ги презела Брзата помош, починал. Навални на 15 февруари учествуваше на теренско судско сослушување преку видео врска, а извадок од неговиот говор објави Сота.

Хронологијата на денот на смртта на Навални може да се утврди врз основа на изјавите на анонимни извори на каналите на Телеграм (се разбира, нема причина да им се верува безусловно).

Извори на каналот „Маш“ на Телеграм објавија дека „сигналот за итен случај“ кај Навални во градската болница е примен во 13:30 часот по локално време (11:30 часот по московско време). После тоа, „тим за реанимација“ од селото Харп, каде што се наоѓа ИК-3, наводно стигнал до колонијата „за помалку од седум минути“. На лекарите им требаа уште две минути да стигнат до Алексеј, а потоа „реанимацијата“ продолжи „најмалку половина час“. Севкупно, целиот овој процес требаше да трае најмалку 40 минути. Според Маш, смртта на Навални била потврдена во 14:17 часот по локално време (12:17 часот по московско време).

Извори од каналот на Телеграм, База наведоа слично време на смрт и во описот на Маш го додадоа фактот дека на Навални „му се слошило“ околу 13:00 часот по локално време (11:00 часот по московско време), може да се претпостави дека ИК-3 персоналот доцнеше барем половина час да повика брза помош.

Изворот на телеграмскиот канал „ВЧК-ОГПУ“ го појасни и времето кога Навални излегол на прошетка, по што му се слошило: 12:11 часот (10:11 часот по московско време). И тој го потврди времето на смртта – 14:17 (12:17 по московско време). Има некои докази кои фрлаат сомнеж на оваа хронологија.

Од изјавите на соработниците на Наваљно знаеме дека тој од 14 февруари се наоѓа во затворската ќелија ИК-3. Во исто време, самиот политичар, нешто повеќе од еден месец пред неговата смрт, успеа да каже дека прошетките во казнената ќелија се одвиваат во 6:30 часот наутро (4:30 по московско време), а не во попладне, како што тврдат претставници на затворската колонија и извори на Телеграм.

Тројца соговорници на Медуза, ослободени од ИК-3, забележале и дека затворениците од казнената ќелија се вадат на прошетка во раните утрински часови. Затвореникот, ослободен во 2023 година, рече дека интервалот бил од седум до осум наутро. Точно, еден од соговорниците призна дека некои затвореници може да имаат индивидуална дневна рутина со услови различни од другите затвореници.

Адвокатот Валерија Ветошкина изјави за Медуза дека е исклучително тешко да се замисли временска рамка за давање медицинска нега во максималната безбедносна колонија која се наоѓа на далечниот север.

Според наредбата на Министерството за здравство, времето на патување до пациентот во итни случаи не треба да надминува 20 минути – медицинските работници наводно успеале да го направат тоа уште побрзо.

Затвореник од „Поларниот волк“, кој сакаше да остане анонимен, изјави за „Нова газета Европа“ дека Навални можеби починал вечерта на 15 февруари, кога офицерите на ИК-3 ја забрзаа вечерната проверка и ја зголемија безбедноста, „така што беше невозможно да се види што се случува”. Во исто време, „некои автомобили се слушаа како влегуваат во зоната три пати доцна навечер и во ноќта“. А утрото на 16 февруари започна со темелно пребарување на ќелиите и „според чуварите, затворениците заклучиле дека се очекува инспекција во колонијата“. И веќе во 10 часот (осум часот по московско време) гласините за смртта на Навални се проширија низ ИК-3.

„Мислам дека Навални почина порано отколку што беше наведено. Најверојатно, претходната вечер. Инаку, зошто беше потребно цврсто да не затворат во касарната и да организираат претрес наутро?“, праша еден од затворениците.

Државните новински агенции РИА Новости и ТАСС исто така во своите публикации го наведоа 15 февруари како датум на смртта. Подоцна и двата медиума ја коригираа информацијата, но агенциите не прецизираа дали овие грешки се едноставни печатни грешки или се појавиле поради некоја друга причина.

Која е причината за смртта?

На ова прашање има официјален одговор: на 17 февруари вработените во „Поларен волк“ ја известиле мајката на Навални – Људмила и неговиот адвокат дека политичарот починал од „синдром на ненадејна смрт“. Проблемот е што не постои таква формулација во верзијата на Меѓународната класификација на болести (МКБ-10), по која треба да се водат руските лекари.

Ако се работи за „ненадејна срцева смрт“ или „инстант смрт“, кои се споменати во МКБ-10, тогаш и двете од овие причини може да се утврдат само по обдукција. Според изворите на „Нова Газета Европа“, тоа не било спроведено во моментот кога Људмила Навални била информирана за „синдромот на ненадејна смрт“.

Покрај тоа, „ненадејната срцева смрт“ е во спротивност со ситуацијата опишана во соопштението на ФСИН, истакна лекарот Алексеј Полупан, кој учествуваше во лекувањето на Навални по неговото труење.

„Обично ова (ненадејна срцева смрт) се случува веднаш. Ова не е некаков вид на влошување. Ако имало влошување, тоа траело една секунда пред пациентот да изгуби свест и да нема ефективна циркулација. Ова се случува одеднаш“, вели тој.

Во интервју за Медуза, Полупан се сомневаше во друга можна причина, која пропагандниот телевизиски канал РТ ја наведе во првите часови по смртта на Навални, повикувајќи се на својот извор, дека политичарот наводно развил згрутчување на крвта.

Зошто телото на Навални не беше дадено на неговото семејство?

И овде го имаме официјалниот одговор на властите: телото на Алексеј Навални ќе им биде предадено на неговите роднини по завршувањето на истрагата од Истражниот комитет. Во исто време, на 17 февруари, адвокатите на политичарите беа известени дека проверката наводно веќе е завршена, а следниот ден – дека е продолжена и дека не се знае колку ќе трае.

Формално, дејствијата на истражителите се во согласност со законот – а рокот за спречување на семејството да пристапи до телото всушност и на ниту еден начин не е регулиран. Но, меѓу соработниците на Навални, одбивањата предизвикуваат природен сомнеж дека, додека телото е кај нив, властите можат да ги прикријат трагите на злосторството. На пример, ако некој политичар е отруен или врз него се употреби насилство. Јулија Навални, вдовицата на опозиционерот, веќе изјави дека мисли дека тој бил отруен со Новичок.

Таа за тоа го обвини Владимир Путин. Кремљ ги негираше овие тврдења, додека на семејството му беше кажано дека е неопходна двонеделна „хемиска анализа“ на телото.

Во меѓувреме, пред ѕидовите на затворот, очајната Људмила Навалња моли да и го предадат телото на нејзиниот син, за да може да го погреба соодветно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е за 300, туку за 90 отсто

Според претседателот на Комората на трговски друштва за геодетски работи, Никола Рибароски најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија37 минути

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски кажа дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија1 час

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија4 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија4 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет6 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа6 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет7 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион7 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа17 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија18 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија18 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ21 час

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија23 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија23 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија23 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...