Контакт

Свет

Пукање во Германија, можно е да има жртви

Објавено пред

Германската полиција преку „Твитер“ извести дека се спроведува операција во градот Рот ам Зе поради инцидент со пукање, пренесува „Спутник“

Според полицијата, многумина се повредени, а веројатно има и жртви кога вооружен напаѓач отворил оган во градот Рот ам Зе. Медиумите шпекуклираат дека има шестмина мртви.

„Се спроведува голема полициска операција во Рот ам Зе, каде што имаше пукање. Неколку луѓе се повредени, а веројатно има мртви. Осомничениот е приведен“, напиша полицијата во Баден-Виртемберг на „Твитер“.

Од полицијата исто така соопштија дека не станува збор за терористички напад бидејќи пукањето го предизвикала домашна расправија. Напаѓачот веднаш бил приведен и притворен. Во оваа фаза се верува дека дејствувал сам бидејќи нема докази за други осомничени.

Рот ам Зе е град со 5.300 жители во провинцијата Баден-Виртемберг, западно од Нирнберг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Јапонија нема да го одобри „авиган“ за лекување на ковид-19 до крајот на мај

Објавено пред

Јапонската влада го повлече одобрувањето на лекот „авиган“ на компанијата „Фуџифилм холдингс“ за лекување на Ковид-19 до крајот на мај, објави агенцијата „Кјодо њуз“.

Премиерот Шинзо Абе рече овој месец дека се надева дека лекот, доколку се потврди неговата ефикасност и безбедност, ќе биде одобрен во текот на мај.

Обраќајќи се на парламентарната комисија за буџет, тој откри дека се работи на вакцини во повеќе институции, вклучувајќи ги и Универзитетот во Токио, Универзитетот во Осака и Националниот институт за заразни болести.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Вухан тестирани 6,5 милиони луѓе за девет дена

Објавено пред

Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус, тестираше повеќе од 6,5 милиони луѓе за само девет дена, соопштија кинеските власти.

Тамошните власти се решија на ваков драстичен потег со цел да спречат појава на втор бран на епидемијата, пренесува Си-Ен-Ен.

Амбициозниот план за масовно тестирање на Вухан започна со имплементација кога беа потврдени шест нови случаи на почетокот на мај, а стануваше збор за први случаи на локална трансмисија по долго време.

Од 15 до 23 мај, во Вухан биле тестирани околу 6,5 милиони луѓе, што е околу 80 проценти од населението во градот. Во Вухан живеат околу 11 милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

Германската влада од 15 јуни ги укинува предупредувањата за патувања во земјите од ЕУ

Објавено пред

Германската влада планира од 15 јуни да ги укине предупредувањата за патувања во европските земји, воведени во средината на март, како дел од борбата против пандемијата на коронавирус, објави во германската новинска агенција (ДПА).

„Укинувањето на предупредувањето се однесува на 31 европска земја, односно на земјите членки на ЕУ, Велика Британија и земји што се наоѓаат во Шенгенот но не се членки на ЕУ“, објави ДПА, повикувајќи се на документ под наслов „Критериуми за овозможување европски туризам“, што треба да се усвои на редовната седница на владата.

Предуслов за укинување на предупредувањата за патувања е поволен развој на состојбата во онос на ширењето на пандемијата на коронавирус.

Германската влада предлага и низа заеднички мерки што треба да спречат повторна појава на пандемија, а исто така ќе побара од европските партнери да воведат мерки кои важат во Германија во случај на повторно враќање на заштитните мерки.

Правилото бара да се воведат строги заштитни мерки ако бројот на новозаболени случаи на 100.000 жители во даден регион надминува 50 во рок од една недела.

Земјите кои се познати како туристички дестинации, исто така, треба да развијат „остварливи концепти“ за да обезбедат придржување на мерките како што се одржување физичко растојание, носење маски и проветрување и дезинфекција на места каде што престојуваат туристи.

Концептите исто така треба да вклучуваат јасни мерки во случај туристите да се разболат, вклучително и доволен капацитет во болниците, како и објекти за тестирање на инфекции. Покрај тоа, препораките на Европската комисија за воздушно патување мора да бидат применети.

Германската влада бара од Европската комисија да развие постапка за проценка на примената на мерките во одделни земји.

Притоа, се наведува дека треба да се земе предвид односот помеѓу ризикот од инфекција и важечките мерки, како и „регионалните разлики“ во одделни земји.

Министерството за внатрешни работи, надлежно за отворање на границите, соопшти дека треба да се регулира прашањето за патување до и од земји кои не се членки на ЕУ, а во кои ситуацијата со ширењето на инфекцијата е поповолна отколку во некои земји членки на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет1 час

СЗО го суспендира тестирањето на лекот за малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот за малaрија хидроксиклорокин кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа3 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион3 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа3 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија4 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион4 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет15 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија16 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет17 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа18 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет18 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет19 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа19 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија22 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија1 ден

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет1 ден

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион1 ден

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија1 ден

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија1 ден

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Досие