Контакт

Европа

Путин разговараше со Макрон и Меркел за одржување состанок на Нормандиската четворка

Објавено пред

Во телефонските разговор со францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, рускиот претседател Владимир Путин разговараше за можноста за одржување состанок на министрите за надворешни работи на Нормандиската четворка, изјави пред новинарите портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

„Во телефонските разговори со Макрон и Меркел, Путин повеќепати ја потенцираше потребата од засилена работа за одржување состанок на министрите за надворешни работи на Нормандиската четворка“, изјави портпаролот на рускиот претседател, пренесе ТАСС.

„Во принцип, сите страни се согласуваат со тоа. Но, сè уште не е утврден датумот“, рече Песков по повод изјавата на Макрон дека се договорил со Путин и со украинскиот претседател Владимир Зеленски за одржување министерски состанок на Нормандиската четворка.

„Како што веројатно знаете, соработниците на претседателот и политичките советници продолжуваат да работат. Тие треба да генерираат некаков вид дневен ред. Тоа засега останува проблем“, рече портпаролот на Кремљ.

Макрон претходно изјави дека на Нормандиската четворка (Русија, Украина, Германија и Франција) гледа како на најкорисна платформа за решавање на кризата во Украина.

Европа

Европски земји со најчиста вода за капење: Една земја постигна совршен резултат

Објавено пред

Медитеранот е познат по своите исклучително чисти води. Сепак, постои една земја во која можете да бидете сигурни дека водата за капење е чиста како што изгледа.

Европската агенција за животна средина (ЕЕА) неодамна спроведе тестирање на квалитетот на водата на 22.276 области за капење во 27 земји од Европската унија. Албанија, Швајцарија и Велика Британија беа додадени на споменатите земји, пишува „Травел магазин“.

Во објавениот извештај, Кипар убедливо се најде на прво место. Оваа островска земја доби совршен рејтинг од 100%, заслужувајќи ги највисоките пофалби за исклучително високиот квалитет на водата за капење. Всушност, од 112 плажи во земјата, секоја од нив доби највисок, „одличен“ рејтинг.

Генерално, европските води за капење поминаа прилично добро, бидејќи 82,8% од рангираните добија највисок рејтинг. По Кипар следуваат Австрија со 97,7%, Грција со 97,1%, Малта со 96,6% и Хрватска со 96,1% од своите локации кои се во категоријата врвен квалитет.

Извршниот директор на ЕЕА, Ханс Бројнинкс истакна дека добриот квалитет на европските води за капење е резултат на четири децениска работа на спречување и намалување на загадувањето. Законите на ЕУ не само што помогнаа да се подигне целокупниот квалитет. Исто така, значително помогна да се идентификуваат областите каде што треба да се преземат одредени мерки.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија ќе го казнува медицинскиот персонал кој одбива да се вакцинира

Објавено пред

Италијанските државни институции започнаа постапка против медицинскиот персонал кој одбива да се вакцинира против Ковид-19, како што налага законот.

Според тамошните медиуми има 45.753 медицински сестри, техничари, лекари и други медицински асистенти а од вкупниот број на лекари, само 0,2 проценти се оние кои одбиваат вакцинација.

Синдикатот на лекарите има јасен став за имунизација на медицинскиот персонал, а во официјалното соопштение се нагласува дека „е неприфатливо лекарите да не се вакцинираат“.

Законот предвидува, како прва мерка, овие лица кои одбиваат да примаат вакцина да бидат префрлени на друго работно место, така што тие ќе немаат директен контакт со пациентите, следната мерка е присилен одмор, а третата казнена мерка е суспензија и стопирање на месечната плата.

Законот е на сила до крајот на оваа година и не предвидува отпуштање на оние кои одбиваат да се вакцинираат против Ковид-19.

Региони со најголем број медицински персонал кои одбиваат да се вакцинираат се Емилија-Ромања, Сицилија, Пуља и Фриули-Венеција Џулија.

Прикажи повеќе...

Европа

Шефовите на дипломатии на ЕУ расправаат за прашањето за проширување

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ќе разговараат за многу важно прашање за проширување кон Западен Балкан, изјави Ана Паула Закаријас, министер за надворешни работи на Португалија.

Закаријас рече дека министрите во Луксембург ќе разговараат за тоа кога ќе може да се одобри отворањето на првите поглавја во преговорите со Северна Македонија и Албанија како и за состојбата во преговорите за членство со Србија и Црна Гора.

Таа посочи дека е многу добро што членките на ЕУ ја одобриле повеќегодишната предпристапна програма ИПА-III за Западен Балкан, во износ од 14,6 милијарди евра, до 2027 година.

Во врска со спорот со Бугарија, според извори на Бугарското национално радио (БНР), не се очекува промена во позицијата на Бугарија во однос на ветото.

Инаку пред почетокот на состанокот повеќе министри упатиле охрабрувачки пораки и поддршка за Македонија и Албанија на патот кон ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија1 час

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија3 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија8 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија8 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет9 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет10 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија11 час

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет11 час

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт22 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт23 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт24 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија1 ден

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија1 ден

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Досие