Контакт

Свет

Путин: Русија е подготвена да направи се, за да обезбеди нуклеарна безбедност

Објавено пред

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска изјави дека Русија е подготвена да направи се, за да обезбеди безбедност во врска со нуклеарната енергија.

dobivaj vesti na viber

„Москва е подготвена да работи со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во сите области поврзани со нуклеарната енергија и е благодарна на агенцијата за реципрочните чекори за зајакнување на соработката“, рече тој на средбата со директорот на МААЕ Рафаел Гроси, пренесува РИА Новости.

Путин и Гроси разговарале околу 50 минути во државната резиденција Бочаров Ручеј во Сочи.

На средбата присуствуваше и генералниот директор на Росатом Алексеј Лихачов, пренесува Танјуг.

Свет

Столтенберг го поздрави договорот на Г7 за заем од 50 милијарди долари за Украина

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го поздрави договорот на Г7 за давање заем од 50 милијарди долари на Украина што треба да се исплати од добивката од замрзнатите руски средства.

dobivaj vesti na viber

„Ако добро разбрав, овие средства нема да се користат за воени цели. Мојот предлог до лидерите на земјите од НАТО, од друга страна, покрива воени потреби, најмалку 40 милијарди евра годишно“, рече Столтенберг, пренесува АНСА.

Самитот на Г7 беше отворен денеска во Борго Игнација, во јужна Италија, со договор на лидерите за заем за Украина, а утре папата Франциско ќе присуствува на состанок на тема вештачка интелигенција.

Прикажи повеќе...

Свет

Фон дер Лајен: „Договорот на Г7 за заемот за Украина е сигнал за Путин дека нема да победи“

Објавено пред

Со договорот на Г7 за користење на профитот од замрзнатите руски средства, испраќаме силен сигнал до Украина дека ќе ја поддржуваме во борбата за слобода онолку долго колку што е потребно, но и знак за рускиот претседател Владимир Путин дека тој не може да победи, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на маргините на состанокот на Г7.

dobivaj vesti na viber

Таа посочи дека сите земји од Г7 ќе придонесат за пакетот заеми за Украина во вредност од околу 50 милијарди долари од замрзнатите руски средства и дека министрите сега ги разгледуваат деталите од договорот, пренесува Анса.

– Веќе има помош од ЕУ од 50 милијарди евра и американска помош од 60 милијарди долари (за Украина), а сега е додаден и пакетот Г7 од 50 милијарди долари – најави претседателот на ЕК.

Самитот на Г7 беше отворен денеска во Борго Егнација, во јужна Италија, со договор на лидерите за заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства.

Прикажи повеќе...

Свет

Европол: Соборен голем кокаински картел, во истрагата учествуваше и Србија

Објавено пред

Четири лица се уапсени во Шпанија, во соборен картел кој беше под тригодишна истрага на Европол, во која учествуваше и Канцеларијата за борба против дрога на Владата на Србија, соопшти денеска Европол.

dobivaj vesti na viber

Во текот на истрагата се уапсени вкупно 40 лица, запленети се 8 тони кокаин и 65,5 милиони евра.

Со соработка на Холандија и Србија на 11 мај 2023 година, на мета беше раководството на картелот и неговата инфраструктура за дистрибуција на кокаин, се вели во соопштението на Европол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија18 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија21 час

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија22 часа

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија23 часа

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија23 часа

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија23 часа

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет23 часа

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет23 часа

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет23 часа

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија2 дена

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија2 дена

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија2 дена

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија2 дена

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија2 дена

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија2 дена

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион2 дена

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...