Контакт

Свет

Работниците во Индија речиси 200 часа се заробени во тунелот

Објавено пред

Индиски официјални лица предупредија дека градежните работници, кои се заробени во урнатиот тунел повеќе од една недела, би можеле да поминат уште неколку дена таму бидејќи разчните спасувачки напори досега не успеаја. Стравовите за здравјето и благосостојбата на работниците продолжуваат да растат бидејќи тие поминаа речиси 200 часа заробени во темен тунел во државата Утараханд.

dobivaj vesti na viber

Патниот тунел долг речиси пет километри, кој беше во изградба во хималајската држава, се урна во раните утрински часови на 12 ноември по лизгање на земјиштето во планинска област. Официјалните лица најпрвин објавија дека во тунелот се задржани 40 работници, но подоцна тој број се зголеми на 41.

Иако властите ја уверија јавноста дека работниците ќе бидат бргу спасени, операцијата сега влезе во осмиот ден бидејќи машините и операциите за спасување се отежнати од тешкиот шут и нестабилниот терен. Баскар Хулбе, дел од специјалистичкиот тим од кабинетот на премиерот, истакна дека пет владини агенции сега се вклучени во спасувачката операција.

Сепак, тој вчера предупреди дека може да поминат уште четири до пет дена пред да се дојде до работниците. Голема специјализирана машина беше донесена од Делхи, но операцијата беше прекината во петокот од безбедносни причини кога се слушнаа силни звуци на пукање.

Националната корпорација за развој на автопати и инфраструктура предупреди дека постои „голема можност за дополнителен колапс“. Владата рече дека сега е во сила нов „план од пет точки“, кој вклучува дупчење тунели од три правци, вклучително и вертикално и хоризонтално од двете страни. Беа изградени и нови патишта за да се донесат повеќе машини до градилиштето.

Индиската влада потврди дека се консултирала со експертите вклучени во познатото спасување на тимот млади фудбалери од пештера на Тајланд во 2018 година. Кислород и пакети со храна им биле доставени на мажите преку мал цевковод, кој се користи и за комуникација.

Во тек е операција за вметнување поголема цевка во шуплината за лебот и овошјето да им се пренесат на работниците. Сепак, лекарите предупредуваат дека колку подолго трае спасувањето, толку е поголема заканата за здравјето и психолошката стабилност на заробените работници. Лекарите на самото место предупредија минатата недела дека некои работници се пожалиле на гадење и главоболки.

За време на посетата на локацијата, министерот за патен транспорт и автопати, Нитин Гадкари, рече дека спасувачките тимови „се соочуваат со предизвици поради сложената и кревка геологија на Хималаите”. Гадкари се обиде да ја увери јавноста дека заробените работници се „безбедни и во добро расположение”. .

„Одржувањето на моралот на заробените работници и на членовите на нивните семејства треба да биде колективна одговорност на сите во овој момент“, додаде тој. Тунелот се градеше во областа Утаркаши како дел од шемата за патишта ‘Чар Дам’, водечки проект на премиерот Нарендра Моди вреден 1,5 милијарда долари, чија цел е подобрување на поврзувањето низ Утаракханд, популарно хинду верско место.

Проектот се покажа контроверзен бидејќи еколозите и локалните жители тврдат дека тешкото дупчење и градбата предизвикале слегнување на земјиштето, лизгање на земјиштето и голема еколошка штета во ранливиот регион на Хималаите, пишува „Гардијан“.

Регион

На Дино Мерлин му се слошило, брза помош дошла по него

Објавено пред

На пејачот Дино Мерлин му се слоши, а медицинските екипи реагираа.

dobivaj vesti na viber

Според очевидци, пејачот се чувствувал лошо, па на помош му дошла итната помош.

Очевидци изјавиле дека пејачот едвај оди.

„Изгледаше многу лошо, едвај оди. Јас живеам овде, па често го гледам“, вели еден од очевидците.

Како што неофицијално дознава „24 сата.хр“, на Дино Мерлин му се слошило околу 21 часот, но пејачот е надвор од животна опасност.

Пејачот бил придружуван од ќерката Наида, која го придружувала до брзата помош.

Прикажи повеќе...

Свет

Британија набргу на бродовите ќе стави моќни ласери: „Светот станува сѐ повеќе опасен“

Објавено пред

Британското Министерство за одбрана денеска објави дека ќе инсталира ласери на воени бродови за соборување беспилотни летала од 2027 година, пет години порано од очекуваното.

dobivaj vesti na viber

Министерството објави дека ласерите ќе може да пукаат во која било цел на небото по цена од 10-ина фунти (11,7 евра) за истрел и ќе бидат толку прецизни што ќе може да погодат паричка од далечина од еден километар.

Претходно, се очекуваше дека ласерите DragonFire ќе бидат оперативни дури од 2032 година, а тоа е долгорочна и евтина алтернатива за одбрана од дронови. Беспилотните летала може да уништат високотехнолошки системи за оружје, а моментно се скапи за соборување. На пример, ракетите Sea Viper, кои Обединетото Кралство моментно ги користи за соборување беспилотни летала на Хутите во Црвеното Море, чинат по 1 милион фунти.

„Во сè поопасен свет нашиот пристап кон набавките исто така се менува. Нашите сеопфатни реформи ќе ја забрзаат испораката на најновата опрема и оружје за нашите вооружени сили“, рече британскиот министер за одбрана, Грант Шапс, во изјавата за ласерот.

„DragonFire го прикажува најдоброто од ОК во првите редови на воената технологија и нема да се двоумиме да го ставиме во рацете на нашата војска за да се спротивставиме на заканите со кои се соочува“.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција нуди бесплатен одмор на туристи, 25.000 луѓе имаат право

Објавено пред

Грција им нуди бесплатно патување до Родос на туристите што мораа да го напуштат островот поради шумски пожари.

dobivaj vesti na viber

Страшните шумски пожари, кои ја опустошија Грција минатата година, принудија многу туристи рано да се вратат дома, пишува „Дејли мејл“. Ова лето Грција реши да им се одолжи и да им понуди на 25.000 луѓе речиси бесплатен одмор како компензација за нивното принудно бегство од островот Родос минатата година.

Се смета дека грчката влада прва одлучила за ваков вид компензација. Грчките власти известија дека секој што бил евакуиран од хотел на островот и чиј одмор бил прекинат поради пожарот има право на ваучер во вредност од 500 евра за покривање на трошоците за нивниот престој на островот.

Туристите што го остваруваат правото на компензација може да уживаат во некој од избраните хотели на Родос во периодот до 31 мај или од 1 октомври до 15 ноември. Ова значи дека тие не може да изберат јуни, јули, август или септември. Според официјални лица, 5.000 туристи одлучиле да ја прифатат понудата на грчката влада, а се очекуваат уште повеќе. Шемата наречена „Недела на Родос“ ја дизајнира грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во соработка со Министерството за туризам и хотелиерите на Родос. Повеќето од луѓето евакуирани од Родос поради шумските пожари биле британски туристи, па оваа вест е објавена во емисијата „Добро утро, Британија“ на ИТВ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Универзална сала не изгоре, изгоре тоа што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект којшто во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите рекоа  дека...

Македонија35 минути

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија1 час

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија3 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ3 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион5 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет5 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет5 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија5 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија21 час

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија22 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...