Контакт

Свет

Романски мигранти уапсени откако ограбиле шест француски цркви

Објавено пред

Двајца романски имигранти беа уапсени во Париз откако беа осомничени за серија кражби на цркви во градот и околните предградија, предизвикувајќи штета од најмалку 70 000 евра. Двајцата мигранти, на возраст од 29 и 41 години, биле приведени на 22 август откако се обиделе да продадат електрични кабли што ги украле од пункт за рециклирање метали и биле обвинети за серија црковни грабежи што се случија од април до август, пренесува „Лепоан“.

„До крајот на јуни се случија неколку грабежи во цркви во Париз, но и во Сена-Сен Дени и Сена-ет-Марн при што биле украдени предмети во вредност од најмалку 70 000 евра“, изјави извор близок до истрагата, коментирајќи го апсењето.

Една од кражбите се случила на 27 јуни во црква во 16. округ во Париз и при што сведок бил парохискиот свештеник. Крадецот оставил зад себе торба со злато и дијаманти кои биле земени од статуата на Богородица заедно со ракавици, хебла и шрафцигер. Црква во Орлеан била нападната од непознати вандали, делумно ја запалиле, ја вандализирале внатрешноста и испишале пораки со говор на омраза. Двајцата мигранти негираа вмешаност во кражбите.

Француските цркви во последниве неколку години биле цел на напади на крадци и на пиромани. Француските цркв беа нападнати и од левичарските активисти во Париз, кои заедно со голем број нелегални мигранти насилно влегле во базиликата Сен Дени, каде што се погребани француските кралеви. Минатата година француското Министерство за внатрешни работи објави дека бројот на зголемување антихристијански напади и на напади врз црквите се зголемил за 245 отсто .

 

 

Свет

Израел ќе испрати вселенско летало на месечината

Објавено пред

Израелската непрофитна организација SpaceIL објави дека во четврток ќе испрати вселенско летало од Кејп Канаверал во Флорида, со цел Израел да стане четврта земја која ќе оствари контролирано слетување на Месечината.

Беспилотното летало тешко 1.300 килограми и високо околу метар и половина, ќе го започне својот седумнеделен пат до месечината, од каде што ќе испрати слики од карпестата површина и ќе спроведе експерименти на месечевото магнетно поле.

Доколку потфатот на вселенското летало „Берешит“ помине според планираното, Израел ќе стане четвртата и најмала земја со успешно лесно слетување на месечината. Исто така, SpaceIL би станало прво приватно претпријатие кое ќе оствари контролирано слетување на Месечината, со најмалото вселенско летало и најевтината мисија за истото.

Вкупните трошоци на програмата, собрани од приватни донации, се 100 милиони долари, за разлика од милијардите долари инвестирани во американската вселенска програма.

„Мисијата за којашто зборувавме беше навистина невозможна мисија“, рече претприемачот Морис Кан, кој донираше 40 милиони долари за проектот, додавајќи дека ова е остварување на неговиот сон.

„Берешит“ ќе помине повеќе од 6 милиони километри и неколкупати ќе ја заобиколи Земјата пред да тргне кон месечината, каде што треба да слета на 11 април.

Прикажи повеќе...

Европа

Потпретседателот на ЕК упати пофалби до обвинителката за антикорупција на Романија

Објавено пред

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс,  вели дека Романија не смее да се предаде во битката против корупција.

Холандскиот политичар ја пофали државната обвинителка за антикорупција и додаде дека таа е многу храбра.

Лаура Кодруца Ковеси е лидер на новото Јавно обвинителство на Европа, а е следбеничка на најмоќниот човек на политичката сцена во Романија, Ливиу Драгнеа.

Владата на Романија ја отпушти Ковеси додека таа беше на позицијата директор на Државната антикорупциска агенција во јули 2018, поради наводно недолично однесување.

Ковеси поднесе жалба во Европскиот суд за човекови права со образложение дека ова се лажни обвиненија.

Во интервју со „Еуроњуз“, Тимерманс упати комплименти до Ковеси и говореше за неа со многу почит, особено за нејзината петгодишна работа како антикорупциски обвинител.

„Нема да има амнестија на политичари кои биле осудени“, вели Тимерманс.

„Јас сум многу брутален со Романците во врска со ова, мора да е јасно“.

„Госпоѓица Ковеси заврши одлична работа во последните години, таа е одличен обвинител“.

Според извештај на „Транспаренси интернешенел“, Романија е рангирана како една од најкорумпираните земји во ЕУ во 2018.

Прикажи повеќе...

Свет

Пет Американци уапсени во протестите во Хаити

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Хаити, Бочит Едмонд, во понеделникот потврди дека петмина Американци на островот биле уапсени.

Тројца други лица, исто така, биле уапсени, додаде тој. Идентитетите на притворените лицата не беа откриени.

Шефот на полицијата на Хаити, Мишел-Анже Гедеон, изјави дека осумте лица биле уапсени за поседување нелегално оружје вклучувајќи пиштоли и автоматско оружје, како и дронови. Претходно, локалните власти изјавија дека Американците се во притвор под обвиненија за заговор.

Во главниот град на државата, Порт-о-Пренс, владеат смртоносните протести од 7 февруари. Жителите се на улиците, каде што палат автомобили барајќи од претседателот Џовенел Моис и премиерот да поднесат оставка.

Администрацијата на Моис се најде на остра критика поради високата инфлација и обвиненијата за корупција.

Во неделата премиерот Жан-Хенри Сеант ѝ се обрати на јавноста, повикувајќи на мир и ветувајќи дека ќе стави крај на корупцијата, која многумина сметаат дека е коренот на проблемите во земјата.

Американскиот Стејт департмент во својата изјава во понеделникот потврди дека петмина американски граѓани биле уапсени во протестите. Претходно, тие издадоа предупредување до своите граѓани да не патуваат во Хаити наведувајќи го „криминалот и граѓанските немири“, како и „широко распространетите, насилни и непредвидливи протести во Порт-о-Пренс и на други места во Хаити“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија1 час

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија2 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија2 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија3 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток3 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток4 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ4 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет5 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија5 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет6 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет6 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет7 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет8 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ18 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија19 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија20 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија21 час

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија22 часа

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија22 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Досие