Контакт

Свет

Рохани му ветил на Трудо дека ќе продолжи истрагата за соборувањето на патничкиот авион

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани се заложил денеска во телефонски разговор со канадскиот премиер, Џастин Трудо, за понатамошно испитување на соборувањето на украинскиот патнички авион во кој загинаа 176 патници и членови на екипажот, јави државната иранска новинска агенција „Ирна“.

„Секоја форма на меѓународна соработка во рамките на меѓународното право, е добредојдена за Иран со цел да се осветли настанот“, рече Рохани.

Трудо истакна дека признавањето на Техеран дека иранската војска по грешка го соборила авионот е важен чекор и рече дека се договорил со Рохани,  канадски експерти да работат со иранските колеги за декодирање на црните кутии.

Тој го опиша соборувањето на авионот како страшен чин за кој Иран мора да преземе целосна одговорност, вклучително и компензација за семејствата на загинатите.

Во украинскиот авион соборен од Техеран загинаа 63 канадски државјани.

Иран и Канада ги прекинаа дипломатските врски во 2012 година.

Свет

Терористички напад на пазар во Буркина Фасо, убиени 36 луѓе

Објавено пред

Најмалку 36 луѓе се убиени во терористички напад на пазар во Буркина Фасо, во провинцијата Санматенга, соопшти Владата.

Како што се наведува, вооружени милитанти влетале во понеделникот на селски пазар во Аламоу, каде пукале во луѓе и го запалиле целиот пазар.

„Овие зачестени напади на недолжни цивили се знак дека е потребна вистинска соработка на одбранбените и безбедносните сили“ се наведува во владиното соопштение.

Претседателот на Буркина Фасо, Рош Марк Каборе, повика на одбележување дводневна жалост поради нападот, додавајќи дека засега уште не е познато кој стои зад овој злосторнички чин.

Исламистичките групи поврзани со Ал Каеда и Исламска држава изминатите месеци изведоа низа напади на цивили и воени цели, вклучително и минирање на конвој во ноември минатата година, кога загинаа речиси 40 луѓе.

Буркина Фасо едно време претставуваше ретко упориште на мирот во западна Африка, но тоа се промени со значаен пораст на џихадистичко насилство во соседен Мали.

Прикажи повеќе...

Европа

Во центарот на Берлин деактивирана бомба од Втората светска војна

Објавено пред

Пиротехничари во центарот на Берлин успешно деактивираа бомба од Втората светска војна, соопшти германската полиција.

Експлозивната направа била откриена во вторникот од градежни работници на градилиште во близина на Александерплац.

Околу 1900 жители од околните згради минале неколку часови во привремени засолништа пред полицијата да им дозволи да се вратат во своите домови.

Од безбедносни причини, возовите и трамваите не запирале на блиските станици за време на деактивирањето на бомбата, а патниот сообраќај бил пренасочен.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите и во новиот кабинет ги задржаа шефот на диппломатијата Сергеј Лавров, министерот за одбрана Сергеј Шојгу, како и министрите за внатрешни работи Владимир Колоколчев и министерот за енергија Александар Новак.
       
Прв потпретседател на Владата ќе биде Андреј Белоусов, премиерот Мишустин ќе има уште осум заменици, а Дмитриј Григоренко ќе биде шеф на кабинетот.
       
Путин им посака на премиерот Михаил Мишустин и на министрите успех во работата, велејќи дека новата влада е избалансирана и покрај големите промени, објави Спутник.Рускиот претседател изрази уверување дека новата влада ќе има добри резултати и нагласи дека покачувањето на стандардот на граѓаните и зајакнувањето на државноста е цел која може да се постигне.
       
На 15 јануари Путин најави измени на Уставот во рускиот парламент, а тогашниот премиер Дмитриј Медведев си даде оставка. Шефот на Кремљ тогаш го назначи Михаил Мишустин за нов премиер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет39 минути

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет51 минута

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија55 минути

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура12 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет13 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт14 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет14 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион17 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет18 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија20 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија21 час

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија22 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија22 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет23 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет24 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава1 ден

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Досие