Контакт

Свет

Рохани се закани: Европските војници може да бидат во опасност

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека европските војници распоредени на Блискиот Исток можеле да бидат во опасност.

Трите европски земји кои го потпишаа меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран – Франција, Велика Британија и Германија, покренаа механизам за решение на спорот предвиден со договорот, со што би го принудиле Техеран да се врати на почитувањето на своите обврски.

Веднаш реагираше Рохани и тој се закани на Европа по ескалацијата на тензиите меѓу Иран и САД.

Свет

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Објавено пред

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината.
        
Австралискиот совет за извоз на туризам со седиште во Сиднеј (АТЕК) спроведе истражување за посетите од странство. Истражувањето покажа дека целокупната состојба во врска со резервациите значително се влошила во однос на истиот период минатата година, со потенцијална штета на секторот од 4,5 милијарди австралиски долари.
        
Главниот извршен директор на АТЕЦ, Питер Шели вели дека најмалку 70% од вкупно 850 членови на здружението забележале значителен број откажани пристигнувања на странски гости во Австралија.
        
„Вредноста на откажаните патувања се движи од пет илјади до 500 илјади австралиски долари, а најголеб број на патувањата се откажани од граѓани на САД, Велика Британија и европските држави“, додаде Шели.
        
Туристичкиот сектор во Австралија „тежи“ вкупно 130 милијарди австралиски доалри,од кои околу 45 милијарди се резултат на странските гости.Туристичкиот сектор сочинува околу шест проценти од економијата на Австралија. Тој е четврти најголем извозен сектор во Австралија, по железната руда, јагленот и природниот гас. Во 2018/2019 година неговиот придонес во австралиската економија беше 39,1 милијарди американски долари.

Прикажи повеќе...

Свет

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Објавено пред

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да не добиваат пари за извршување на кралските должности, како на пример, каков ќе биде нивниот имиграциски статус и дали ќе плаќаат даноци во Велика Британија или во Канада, каде треба да престојуваат.

Не е познато дали Меган сè уште има намера да земе британско државјанство – тоа ќе подразбира дека таа ќе мора извесно време да помине во Велика Британија за да стекне такво право.

Принцот Хари и Меган ќе треба да вратат 2,4 милиони фунти, колку што чинеше да се реновира резиденцијата Фрогмор, платено од парите на даночните обврзници. Оваа куќа во Виндзор ќе остане нивниот семеен дом во Велика Британија. Војводата и војвотката од Сасекс повеќе нема да користат кралски титули и нема да добијат пари од јавните средства за извршување на кралските должности, соопшти Бакингамската палата. Двојката веќе нема официјално да ја претставува кралицата, а новиот аранжман стапува на сила од оваа пролет, соопшти палатата.

Хари и Меган најавија дека нема да бидат „високи“ членови на кралското семејство на почетокот на овој месец.

Поранешниот портпарол на кралицата, Дикер Арбајтер проценува дека новиот договор го носи кралското семејство од криза во прифатлива ситуација.

„Ова е ситуација во која сите добиваат. Ова е најдобриот договор до којшто можеле да дојдат.
Ова е ситуација во којашто може да се функционира и ќе биде преиспитана повторно по една година, што укажува дека вратата сè уште е оставена подотворена“, вели тој.

Што ќе прават Меган и Хари?

Двојката не соопшти детали за тоа каква точно ќе биде нивната улога во иднина.Принцот Хари и Меган планираат да отворат добротворна организација што ќе работи на глобално ниво, но посебно внимание ќе им посвети на Америка и Африка.

Кога минатата година беа на нивната прва турнеја со нивниот син, Меган им рече на девојчињата во сиромашните делови на Јужна Африка дека сочувствувала со нив „и како обоена жена и како нивна сестра“.

И принцот Хари зборуваше за посебната љубов кон Африка, опишувајќи го континентот како „место во светот кадешто највеќе се чувствува како свој на свое“.

Парот веројатно ќе им помогне на женските организации како дел од нивната добротворна работа.

Како ќе заработуваат за живот?

Во моментов, правилата им забрануваат да „заработат за живеење на кој било начин“, но со остапувањето од функцијата на „високи“ членови на кралското семејство, тие би можеле да бидат вработени со полно работно време.

Дејвид Мекклер, автор на книгата за трошоците за живот на кралското семејство и како тие ги стекнуваат, вели дека тие веќе имаат пари и би можеле да заработат повеќе пари од телевизија во иднина.

Меган добивала 50 000 долари по епизода во ТВ сериијата „Suits“. Иако повеќе не работи како актерка, таа добива пари секогаш кога серијата се емитува.

Трошоците за живот за војводата и војвотката – како станарина, патување и облека – моментално ги плаќа таткото на Хари, бидејќи тие ја претставуваат кралицата. Принцот од Велс ги финансира синовите и нивните семејства со приходите од Војводството Корнвол.

Историчарот којшто се занимава со кралското семејство, Хуго Викерс изјави за Би-би-си дека не е убеден дека плановите на парот ќе бидат реализирани.

„Тие мислат дека можат да направат многу работи заедно, но многу е веројатно дека ако не се внимателни, може да завршат како јавни личности со неуспешни кариери“.

И понатаму се под заштита на вооружено обезбедување 

Хари и Меган се личности под „меѓународна заштита“, што значи дека мора да имаат вооружено обезбедување од лондонската полиција. Тие планираат да живеат на релација меѓу Северна Америка и Велика Британија.

Пред раѓањето на Арчи во април, тие се преселиле во нова куќа во Виндзор.Хари и Меган поминаа продолжен одмор во текот на Божиќните празници во канадската провинција Британска Колумбија.

Додека ја снимаше серијата „Suits“, Меган живееше во Торонто долго време и стекна пријатели таму. Семејството, исто така, веројатно ќе помине одредено време и во Калифорнија, каде Меган пораснала и кадешто живее нејзината мајка, Дорија Регленд. Нејзиниот татко, Томас Маркл, со кого Меган слабо комуницира, живее во Мексико.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин најави отворање на архивски центар за Втората светска војна

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе отвори центар за архивски документи за Втората светска војна.
       
„Ќе ги затвориме валканите усти што некои лидери ги отвораат за да постигнат непосредни политички цели. Ќе им ги затвориме устите со вистинити информации“, рече Путин на состанок со ветераните.

Тој го наведе примерот на Израел да не дозволува да се заборави Холокаустот и потсети дека ќе го посети Израел во наредните денови зна откривањето на споменикот на жртвите од блокадата на Ленинград, јавуваат руските медиуми.
        
„Тоа е важен настан. Потсетува на жртвите од Втората светска војна и на оние кои дадоа пресуден придонес за поразот на нацистите“, рече тој.

„Еврејските друштвени организации и раководството на Израел работат многу паметно, не дозволувајќи му на светот да ги заборави жртвите на Холокаустот“, истакна Путин.
        
„За жал, меѓу жртвите има значителен број Евреи од Советскиот Сојуз, руски народ“, додаде Путин, истакнувајќи дека Русија претрпе најголеми загуби во Втората светска војна.Тој рече дека поради ова Русија ќе создаде центар за архивска документација, кој ќе биде отворен и за руските граѓани и за целиот свет.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет2 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава3 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион6 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет7 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија11 час

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа12 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија12 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија14 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа1 ден

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија1 ден

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија1 ден

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија2 дена

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија2 дена

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Досие