Контакт

Свет

Русите и Украинците направија пекол во рајот: Бали им се заканува со укинување на визите

Објавено пред

Со своите плажи, опуштениот начин на живеење и чувството дека секогаш е празник, Бали беше тропски рај до почетокот на војната во Украина. И тогаш почнаа да пристигнуваат Русите и Украинците и работите излегоа од контрола.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на војната во февруари 2022 година познатото одморалиште во Индонезија стана магнет за Русите и Украинците, кои сакаа да избегаат од пеколот на војната.

Но, оние што избегаа од војната или мобилизацијата почнаа да прават пекол во рајот. Минатиот викенд властите на Бали ги повикаа индонезиските власти да ја прекинат политиката за издавање визи на граѓаните на Русија и Украина по пристигнувањето во земјата. Како што се наведува, причината за тоа се многуте инциденти, кои вклучуваат грдо однесување и разни примери на прекршување на визниот режим, како што е престојот во таа земја подолго од пропишаниот рок со визата, па дури и незаконската работа, во која тие најчесто се вработуваат како неовластени туристи, водичи, таксисти и фризери.

Многу Украинци на Бали беа шокирани од оваа објава тврдејќи дека во повеќето инциденти учествувале Руси и дека неправедно биле обвинети.

Туристите на Бали често ги полнат колумните во весниците со инциденти на пијанство и несоодветно однесување, како и со голотија и непочитување на светите места.

Си-ен-ен побара коментар од Амбасадата на Русија во Индонезија и Конзулатот на Украина на Бали. Руската амбасада не одговори, а украинскиот конзулат соопшти дека мнозинството од нивните граѓани на тој остров се жени и деца што „не ги кршат правилата и законите“.

Она што го прави Бали особено привлечен за туристите од повеќе од 80 земји е тоа што визата се добива при влез во земјата. Визата важи 30 дена, но можно е да се продолжи на 60.

Свет

Официјални резултати од изборите во Турција: Ердоган победи со разлика од два милиони гласови

Објавено пред

Актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган освои 52,18 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори во таа земја.

dobivaj vesti na viber

Ова официјално го соопшти државната изборна комисија. Разликата меѓу двајцата кандидати била повеќе од два милиони гласови.

Претседателот на изборната комисија Ахмет Јенер изјави дека на изборите гласале повеќе од 54 милиони Турци во земјата и во странство.

Ердоган освои 27.834.574 гласови, а Киличдароглу 25.475.724.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Ќучук за тепачката во бугарскиот парламент: Како сценарио од латиноамериканска серија

Објавено пред

„Ова не е некоја серија од Латинска Америка, туку се случува во европска Бугарија – снимка која доби популарност не се само во Бугарија, за жал!“, изјави лидерот на европските либерали по повод скандалозните снимки од плукањето и тепачката во бугарскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Тој пред своите колеги во Европскиот парламент изрази загриженост дека ваквите скандалозни слики се случуваат во време кога треба да се реши судбината на Бугарија, по пет последователни парламентарни избори и реторички праша: „Вака ли ќе се управува со Бугарија?“.

Ја цитираше и снимката од разговорот помеѓу лидерот на ПП, Кирил Петков и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Ќучук кажа дека има и протечени скандалозни информации со кои сигурно веќе се запознаени неговите колеги во ПП-како идеи за незаконска смена на вработени во државната администрација, прислушување на одредени луѓе, смена на началници на полицијата, со цел да се обезбеди победа на следните избори.

Прикажи повеќе...

Свет

Илон Маск e повторно најбогатиот човек на светот

Објавено пред

Илон Маск си ја поврати позицијата на најбогат човек на светот, пишува CNN.

dobivaj vesti na viber

Според „Bloomberg Billionaires“, нето вредноста на извршниот директор на „Tesla“ сега е околу 192 милијарди долари, во споредба со 187 милијарди долари на извршниот директор на „LVMHF“, Бернард Арно.

Двајцата центи-милијардери, термин кој се користи за луѓе со богатство од повеќе од 100 милијарди долари, беа на првото место со месеци.

Оваа недела, богатството на Арно падна откако акциите на „LVMH“ паднаа во средата, според податоците на „Блумберг“.

Арно го престигна Маск во декември, бидејќи неговото богатство порасна поради бумот на луксузни стоки што помогна да се подигне цената на акцијата на „LVMH“. LVMH, еден од најголемите светски конгломерати, е дом на брендови како Луј Витон, Диор и Селин.

Најголемиот адут на Маск се акциите на компанијата, од кои тој поседува околу 13 отсто, наведува „Блумберг“.

Освен Тесла, Маск е и извршен директор на „SpaceX“, компанија за истражување на вселената и сопственик на социјалната мрежа „Твитер“.

Акциите на „LVMH“ годинава пораснаа за 19,7 отсто, додека на „Tesla“ за 65,6 отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Струјата, најверојатно, нема да поскапи 13 отсто, претпоставува Бектеши и остави Регулаторната да одлучи

Цената на струјата најверојатно нема да се покачи за 13 отсто како што бараат дел од компаниите. Ова го посочува...

Македонија20 минути

Одмрзнати цените, нема гаранција дека производите нема да поскапат

Одмрзнати се цените на лебот, зеленчукот и овошјето, а министерот за економија, Крешник Бектеши, нема гаранција дека тие нема да...

Македонија1 час

Уапсен скопјанец за убиството на Жила во Чаршија, се поврзува со запалениот автомобил искористен за бегството

Скопјанец е уапсен за двојното убиство во скопската Чаршија во „Шиша бар“ кое се случи пред три месеци, дознава „Макфакс“....

Свет2 часа

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија2 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзалната сала, кое проголта дел од улицата 9 Мај

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија3 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести4 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести4 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ15 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ17 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ17 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ19 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија22 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија1 ден

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија1 ден

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија1 ден

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...