Контакт

Европа

Русија: Спречивме напад на украински дрон врз телевизиска кула

Објавено пред

Руската противвоздушна одбрана спречи напад на украинско беспилотно летало врз телевизиска кула во југозападниот руски регион Брјанск, кој граничи со Украина, изјави утринава локален претставник.

dobivaj vesti na viber

Гувернерот на Бријанск, Александар Богомаз, изјави дека пожарот е изгаснат и дека итната помош работи на местото на нападот.

„Две беспилотни летала се обидоа да ја нападнат ТВ-кулата. Немаше жртви или штети“, изјави Богомаз.

Руското Министерство за одбрана рано утринава соопшти дека украински беспилотни летала биле пресретнати над регионите Бријанск, Орјол и Калуга.

Гувернерот на Орјол, Андреј Кличков, изјави дека над западниот регион биле соборени два дрона. Во Калуга, југозападно од Москва, третото беспилотно летало е уништено над областа Сукиничи, изјави гувернерот Владислав Шапша. Нема извештаи за штета или повредени во наводните напади.

Европа

Командантот на данската армија поднесе оставка

Објавено пред

Началникот на данската армија, генерал-мајор Гунер Арпе Нилсен, поднесе оставка поради неопходните реформи на воените сили по руската инвазија на Украина, соопштија данските вооружени сили. Новиот командант се очекува наскоро да биде назначен и да ја преземе функцијата на 1 април кога Нилсен ќе ја напушти функцијата по три години поминати во службата.

dobivaj vesti na viber

Нилсен минатата година призна дека почетокот на војната во Украина и растечката воена закана од Русија ги открија големите празнини во способноста на Данска да ја брани својата територија и да ги исполни обврските на НАТО.

Независниот воен аналитичар Ханс Петер Михаелсен изјави за Ројтерс: „Многу е фрустрирачки што политичарите се затворени кога станува збор за тоа како треба да се трошат парите. Ништо не се прави за зајакнување на војската. Политичарите постојано зборуваат за потребата од инвестиции, но парите се уште не се стигнати до војникот“.

Данска е под притисок да ги доведе воените трошоци до целта на НАТО од 2 отсто од БДП. Воената помош за Украина, вклучително и донација на борбени авиони Ф-16, и помогна на Данска да ја исполни таа цел, иако големите инвестиции во сопствените сили допрва треба да се реализираат.

Минатата година Данска вети дека ќе инвестира 143 милијарди дански круни (речиси 20 милијарди евра) во одбраната во следните 10 години. Нилсен (57) ќе преземе нова улога како заменик-началник за развој и планирање на вооружените сили.

Прикажи повеќе...

Европа

Сојузниците на Путин му се заканија на Макрон: Армијата што ќе ја испратите ќе ја снајде судбината на Наполеон

Објавено пред

Сојузниците на рускиот претседател Владимир Путин денеска го предупредија францускиот претседател Емануел Макрон дека војниците што тој ќе ги испраќа во Украина ќе ги чека истата судбина како и војската на Наполеон Бонапарта, чија инвазија на Русија заврши со пораз и голем број мртви.

dobivaj vesti na viber

Макрон завчера им ја отвори вратата на европските земји да испратат војници во Украина, но предупреди дека во моментов нема договор за ова прашање.

Неговите коментари поттикнаа голем број други западни земји, вклучително и Соединетите Американски Држави и Велика Британија, да кажат дека не планираат да го сторат тоа, а Кремљ предупреди дека конфликтот меѓу Русија и НАТО алијансата предводена од САД ќе биде неизбежен доколку европските членки на НАТО испратат војници да се борат во Украина.

Вјачеслав Володин, спикерот на Думата, долниот дом на рускиот парламент и близок сојузник на Путин, рече дека Макрон изгледа се гледа себеси како Наполеон и го предупреди да не оди по стапките на францускиот император.

„За да ја одржи својата моќ, Макрон не можеше да смисли ништо подобро од започнување на трета светска војна. Неговите иницијативи стануваат опасни за граѓаните на Франција“, рече Володин на неговите официјални канали на социјалните мрежи.

„Пред да даде такви изјави, Макрон би било добро да се сети како заврши за Наполеон и неговите војници, од кои повеќе од 600.000 останаа да лежат во црна земја“.

Наполеоновата инвазија на Русија во 1812 година првично напредувала брзо и тој успеал да ја освои Москва. Сепак, руската тактика ја принуди војската на Наполеон на долго повлекување и стотици илјади негови луѓе умреа од болест, глад и студ.

Прикажи повеќе...

Европа

Русите позираа во уништената Авдиивка со мапа на „рускиот свет“, на мапата е и Балканот

Објавено пред

Денеска на социјалните мрежи се прошири фотографија на која двајца Руси во униформи позираат во Авдиивка, првиот украински град освоен од руските сили во последните осум месеци од војната.

dobivaj vesti na viber

Двајца Руси позираат пред уништената зграда додека носат знаме со натпис „Руски свет“. На знамето има карта на која со сина боја е нацртана територијата на т.н. на „рускиот свет“, кој покрај Русија го опфаќа целиот Балкан, Балтикот, Грција, Казахстан, Киргистан, Таџикистан…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија14 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ14 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ15 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ17 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија18 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија20 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија20 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ22 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија23 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија23 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија23 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија23 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија1 ден

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија1 ден

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија2 дена

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија2 дена

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија2 дена

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 дена

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија2 дена

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...