Контакт

Свет

Руска пратеничка предлага седиштето на ОН да се пресели на Крим

Објавено пред

Членката на Државната дума и поранешна обвинителка на Крим, Наталија Поклонскаја, предложи седиштето на Обединетите нации да се премести во Јалта на Крим, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Кримскиот град Јалта беше домаќин на конференцијата помеѓу Френклин Д. Рузвелт, Винстон Черчил и Сталин во февруари 1945 година на која беа поставени темелите на Обединетите нации.

„За да се стави крај на сите шпекулации и застарените и многу вознемирувачки бајки од странство за анексијата на Крим, добро би било да се разгледа можноста за преместување на седиштето на ОН на Крим, на пример во Јалта“, рече Поклонскаја. Според неа, на полуостровот би можело да се најде прекрасно место што ќе поттикне мир и конструктивен дијалог.

Претходно, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, истакна дека откако САД не им издадоа визи за некои членови на делегацијата на Русија за 74. сесија на Генералното собрание на ОН, препорачливо е да се постави прашањето за преместување на седиштето на ОН од Њујорк. Тој потсети на идејата на Сталин дека седиштето на ОН треба да биде во Сочи.

Свет

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Објавено пред

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот од нуклеарен конфликт е поголем отколку во кое било време за време на Студената војна.

dobivaj vesti na viber

„Геополитичките поделби, непромислената трка во вооружување создадоа целосна блокада. Армиите работат на развој на страшни нови технологии, вклучувајќи вештачка интелигенција и системи за автономно оружје. Нуклеарната сенка што се надѕираше над човештвото во текот на минатиот век се врати“, рече Гутереш.

Тој додаде дека одредени државници „редовно имплицираат дека се подготвени да создадат нуклеарен пекол“, што, според него, е срамna закана што светот мора јасно и остро да ја осуди.

„Нарушени се нормите и стандардите против ширење, тестирање и употреба на нуклеарно оружје. Всушност, фрустрацијата на повеќето држави од бавното темпо на разоружување доведе до преговори за Договорот за забрана на нуклеарното оружје“, рече првиот човек на Обединетите нации.

Тој го повтори повикот да се забрза спроведувањето на сите обврски за нуклеарно разоружување, вклучително и Договорот за неширење на нуклеарното оружје и додаде дека треба да се почитува Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарните тестови.

„Светот повеќе не смее да биде заложник на овие средства на смртта“, рече Гутереш.

Прикажи повеќе...

Европа

Работник во болница пресекол цевка во близина на доводот за кислород и запалил пациент: Драма во Романија

Објавено пред

Едно лице е тешко повредено во болница во Плоешти кога работник во топлана пресекол цевка во близина на доводот за кислород и предизвикал пожар.

dobivaj vesti na viber

Работникот дошол да работи на парното, а во еден момент влегол во собата за интензивна нега каде лежела жена зависна од кислород. Работникот користел алат за работа на цевки, настанале искри, а потоа експлозија и пожар.

„Болницата ангажираше и пожарникар да биде таму за време на работата. Реторичко прашање, но каде беше тој човек кога влегол работникот да ја пресече цевката“, изјави директорот на болницата Богдан Ница.

Од градот наведуваат дека не се работи за голема експлозија и дека истрагата за инцидентот е во тек.

Докторите притрчале да и помогнат на несреќната жена, која го изгаснала пожарот кој го зафатил креветот на кој таа лежела. Пациентката (83) со повеќе изгореници е префрлена на друго одделение каде и била оперирана. Според извештаите, таа добила изгореници на лицето и рамената.

Директорот на болницата рече дека ќе се утврдува кој и како згрешил.

„Сите ќе одговориме во согласност со нашите функции. Вклучувајќи го и пожарникарот кој е вработен во болницата и е задолжен да делува превентивно и да ги спречи ризиците по здравјето на пациентите и персоналот“, рече Нику.

Ова не е прв пат да се случи трагедија во оваа болница, медиумите потсетуваат на случај во ноември 2021 година, кога во болницата беа сместени пациенти со ковид, каде избувна пожар во кој две лица загинаа, а 16 беа тешко повредени.

Според тогашните изјави најверојатно искрата ја предизвикал вознемирен пациент кој го поместувал креветот.

Прикажи повеќе...

Регион

Мицотакис: Грција е против испраќање европски или НАТО сили во Украина

Објавено пред

„За Грција не станува збор за испраќање европски или НАТО сили во Украина“, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по конференцијата на европските лидери за Украина, која ја организираше францускиот претседател Емануел Макрон во Париз.

dobivaj vesti na viber

Мицотакис рече дека тоа е ставот на „повеќето негови колеги“, нагласувајќи дека ова прашање ги „дезориентира напорите“ за поддршка на Украина, пренесува „Катимерини.

Тој додаде дека на средбата била потврдено единството и решителноста на сојузниците да ја поддржат Украина да се брани од руската инвазија.

По конференцијата, Макрон рече дека нема консензус за испраќање војници од европските земји во Украина, но нагласи дека „ништо не треба да се исклучува“.

„Во моментов нема консензус за испраќање војници. Ништо не треба да се исклучи. Ќе направиме се за да не победи Русија“, рече Макрон на прес-конференција, пренесе Ројтерс.

На самитот во Париз присуствуваа околу 20 европски лидери, а Елисејската палата објави дека целта на средбата е да му се испрати на рускиот претседател Владимир Путин „порака дека Европа е решена да и помогне на Украина и да се спротивстави на наративот на Кремљ“ дека Русија мора да победи војната, која влезе во третата година“, пренесува Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија13 минути

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија40 минути

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија45 минути

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет1 час

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија2 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет2 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ14 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија15 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија17 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет17 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион18 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ19 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија19 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија19 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија21 час

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија21 час

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија24 часа

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...

Македонија24 часа

Никој од кандидатите за претседател сè уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден никој од кандидатите за претседател на...