Контакт

Свет

Рускиот обид за ширење на влијанието во Африка го фати Западот неподготвен

Објавено пред

Русија френетично презема нови обиди за зголемување на своето влијание во Африка преку зајакнување на воената соработка и преку склучување договори за продажба на оружје со африканските држави, тврди британски „Гардијан“.

Последен во оваа низата обиди е договорот за изградба на руска логистичка база на брегот на Црвеното Море во Еритреја постигнат на почетокот на септември кога руски владини претставници со месеци крстосуваа од Африканскиот Рог до Големите Езера и Јужна Африка.

Брзината со која Русија ја спроведува новата стратегија предизвика загриженост за почитувањето на човековите права и стравување за безбедноста поради продажба на оружје на режими кои се слаби или се вклучени во конфликт, особено откако од САД дојде најава дека Вашингтон планира да ги повлече своите војници и да ги затвори мисиите во африканските земји.

„Гардијан“ посочува дека фокусот врз зајакнатата активност на Москва во Африка се зголемил по убиството на тројцата руски новинари во Централноафриканската Република (ЦАР) минатиот месец додека ги истражувале активностите на контроверзната руска фирма за воени услуги „Вагнер“. Аналитичарите наведуваат дека активностите на Москва се интензивирале годинава, при што високи руски претставници претстојувале во повеќе африкански држави нудејќи им договори за продажба на оружје и за воени услуги често придружувани со некакви погодности како дипломатска поддршка или потенцијално рентабилни договори за експлоатација на руди.

„Вознемиреност предизвикува не само испораката на оружје и распоредувањето војници, туку и фактот дека Русија се постави во улога на посредник меѓу владата на ЦАР и воружените бунтовнички групи на преговорите во Судан. Со тоа се поткопа посредничката улога на африканската унија, а Русија ја користи ваквата позиција за да добие пристап до рудниците за дијаманти и злато во областите под контрола на бунтовниците, пишува „Гардијан“.

Високи руски претставници, меѓу кои и министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, и претседателката на Горниот дом на парламентот на Русија, Валентина Матијенко, биле вклучени во процесите за постигнувањето договори за воена соработка.

„Во текот на март Лавров ги посети Ангола, Намилија, Мозамбик, Етиопија и Зимбабве, каде што потпиша серија договори за отворање економски зони, искористување на минералните ресурси и за воено-техничка соработка. Во јули директорот на руската Федерална служба за воено-техничка соработка, Дмитриј Шугаев, за време на самитот на БРИКС објави дека е потпишам меморандум за разбирање за воена соработка, вклучително и за обуки, со Заедницата за развој на државите од Јужна Африка, наведува „Гардијан“, додавајќи дека зголемениот интерес на Русија за Африка го фатил Западот неподготвен за ваквиот руски пристап.

 

Свет

Нетанјаху тврди дека од Хамас молеле за прекин на огнот

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, изјави дека водачите на исламскиот екстремистички Хамас кој управува со Појасот Газа молеле за прекин на огнот.

Ова е прва изјава на Нетанјаху откако беше објавено дека израелската влада, наводно, се согласила на прекин на оганот на југот од земјата кој веќе е на сила, објавија израелските медиуми.

Нетанјаху на комеморацијата за првиот премиер на Израел, таткото на нацијата, Давид Бен-Гурион, рече дека не може да изнесе детали за издните планови во врска со ситуацијата во Газа.

„Ние ќе ги поставиме условите во вистинско време за Израел и за безбедноста на нашите граѓани“, рече тој.

Нетанјаху беше изложен на критики од десничарите и на некои жители од јужниот дел на Израел, кои бараа многу поагресивен одговор за најновиот терор на Хамас од Газа.

Палестинските екстремисти во вчерашниот напад за еден ден лансираа 460 ракети и минофрлачки проектили кон Израел, а израелската армија спроведе воздушни напади врз 160 мети во Газа, објави агенцијата АП.

Во најновиот судир беа убиени седуммина Палестинци, од кои петорица биле екстремисти.

Едно лице загина и во Израел, кога ракета паднала на станбена зграда, а три лица се здобиле со повреди опасни по живот.

Ова беше најжестоката ескалација на насилство од војната во 2014. година меѓу Хамас и Израел.

Прикажи повеќе...

Свет

Прогласени најдобрите авиокомпании за 2019 година

Објавено пред

Австралиската агенција за рангирање на воздухопловна безбедност и производи „AirlineRatings“ ги прогласи најдобрите авиокомпании за 2019 година.

„Сингапур ерлајнс“, која може да се пофали и со најдолгиот непрекинат лет, од Синагапур до Њујорк, беше прегласена за авиокомпанија на годината, титула која последните пет години ѝ припаѓаше на новозеландската авиокомпанијата.

Главниот уредник на AirlineRatingс.com изјави дека „Сингапур ерлајнс“ со години го нуди најдоброто во поглед на удобноста на седиштата во економската класа, квалитетот на храната и апартманите за патниците од прва класа.

Конечната одлука во голема мера се базира на 12 клучни критериуми, вклучувајќи ги староста на возниот парк, оценките на патниците, профитабилноста, инвестициските рејтинзи, односот кон вработените и понудата на производи.

„Катар ерлајнс“ ја доби наградата за Најдобра храна и Најдобра бизнис класа, благодарение на одличната храна која ја нуди на своите летови.

На третото место се најде австралиската авиокопанија „Квантас“, а веднаш по неа „Катар ерлајнс“, „Вирџин Австралија“ и „Емиратс ерлајнс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Пијана Ирка го плукнала пилотот на „Ер Индија“ зашто не ѝ дале алкохол

Објавено пред

Видео кое стана вирално на социјалните мрежи покажува патничка од ирско потекло која го навредува екипажот на летот на “Ер Индија” за Лондон, наводно затоа што не ѝ давале повеќе алкохол, пренесува „Спутник“.

„Пијаната жена предизвика ужасна сцена на меѓународниот лет на „Ер Индија”, кога екипажот одлучи да не ја служи повеќе алкохол. Таа беше снимена на видео, тврдејќи дека е меѓународен адвокат и јасно се гледа дека го плука пилотот,” вели Амитаб Чудари.

Иако неклтурното однесување било сосема неоправдано и казниво, воздржаноста и смиреноста на екипажотизложен на ситуацијата е за пример.

„Ер Индија“ одби официјално да коментира или да го пофали екипажот за неговата професионалност. За жената се вели дека е уапсена набргу по слетувањето.

Видеата со несоодветното однесување на жената биле снимени од повеќе патници и се раширија на социјалните мрежи. Точниот редослед на настаните на летот останува нејасен, бидејќи „Ер Индија“ не го коментираше инцидентот.

Многу корисници на Твитер побараа на патничката да ѝ биде забрането патувањето со авион.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија1 час

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија1 час

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски кој е во...

Македонија2 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија2 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија3 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет3 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија4 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија5 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија5 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија17 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија18 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија19 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија22 часа

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања23 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија23 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија1 ден

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие