Контакт

Свет

Руските пратеници ќе ги прекинат патувањата во САД по инцидентот со сослушувана пратеничка

Објавено пред

Посетите на членовите на руската Државна дума на САД ќе бидат суспендирани сè додека не се разјасни инцидентот со руската пратеничка Инга Јумашева, која беше приведена на аеродромот во Њујорк и испрашувана од ФБИ, информираше помошничката на спикерот на Думата, Анастасија Кашеваров, на својот канал на „Телеграм“.

„Имајќи го предвид инцидентот што се случи за време на посетата на пратеничката Инга Јумашева, нашите пратеници ќе ги прекинат патувањата во САД. Работните патувања во САД ќе бидат суспендирани сè додека американските власти не објаснат зошто Јумашева беше испрашувана еден час од ФБИ на аеродромот во Њујорк и сè додека не се извинат“, напиша Кашеварова.

Таа истакна дека ваквиот третман на руски пратеник од страна на претставници на други држави е неприфатлив.

Претходно, рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, изјави дека Јумашева, која пристигна на Форумот за дијалог „Форт Рос“, е приведена на њујоршкиот аеродром од агент на ФБИ и испрашувана околу еден ча во изолирана просторија.

„Покрај тоа, ѝ било предложено да се сретне со агентот на ФБИ во понеформално опкружување за да ја продолжи таа интеракција“, додаде Антонов.

Претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин, во понеделникот рече дека Јумашева дала значаен придонес во развојот на односите меѓу американскиот Конгрес и руската Државна дума. Според него, за инцидентот со Јумашева може да разговара и во Советот на Државната дума, кој потоа ќе размисли за воведување мерки за избегнување на ваквите ситуации во иднина.

Свет

Адвокатот на Епстејн: Тој не се самоуби

Објавено пред

Адвокатот на контроверзниот богаташ, Џефри Епстејн, кој беше обвинет за педофилија, тврди дека неговиот клиент не се самоубил.

Дејвид Шоен го тври тоа, бидејќи, како што рекол, подготвувал повеќестручна правна и медиумска стратегија во борбата против обвиненијата за злоставување и трговија на девојчиња.

Шоен, кој од Епстејн барал да го води неговиот правен тим во последните денови, рекол дека девет дена пред смртта со Епстејн имал петчасовен разговор за време на кој се договориле за стратегијата.

Шоен рекол дека Епстејн бил „вознемирен и возбуден“ и дека се радувал на тоа што ќе ја тргне „дамката од своето име“. Како што навел, Епстејн бил во опасна ситуација во затворот, бидејќи другите затвореници можеле да го уценуваат поради неговото богатство.

Шоен зборувал во новиот документарец за смртта на Епстејн под името „Кој го уби Џефри Епстејн?“, кој денеска е премиерно претставен, пренесе Спутник.

Во серијата се поставува прашањето дали Епстејн си го одзел сам животот чекајќи го судењето за обвинението за педофилија, како што официјално тврди обдукцијата.

Неговата смрт поттикна низа теории на заговор, бидејќи стражарите наводно не го посетувале цела ноќ, а камерите во близина на неговата ќелија не работеле.

Тајниот судски документ за контроверзниот богаташ се објавени само еден ден пред неговата смрт.

Прикажи повеќе...

Европа

Могерини на нова функција

Објавено пред

Поранешната висока комесарка на ЕУ и шефица за дипломатија, Федерика Могерини е именувана за ректорка на Колеџ на Европа и на нова должност ќе стапи на 1 септември.

Нејзиното именување го одобри мнозинството членови на советот на Колеџот, а еден бил воздржан, пренесе „Политико“.

Со Советот, кој е највисок извршен орган на Колеџот, претседава поранешниот претседател ма Европскиот совет Херман ван Ромпуј, а Могерини е избрана наспроти противењето на одделни предавачи и претставници на ЕУ, кои сметаат дека таа не е квалификувана за таа работа и дека не ги исполнува критериумите.

Таа е избрана денеска откако беше претставена пред Советот, како единствен кандидат за тоа место и ќе биде првата жена ректор на Колеџот со седиште во Бриж и кампусот во Полска.

Минатите години за избор на ректор се пријавиле 30 кандидати, а условите биле мастер диплома. Дека Могерини е заинтересирана за тоа место се дознало откако Европската комисија на 22 април објавила официјално одобрување на нејзината пријава.

Прикажи повеќе...

Свет

Продолжува да расте бројот на починати од коронавирус во Франција

Објавено пред

Бројот на починати од коронавирус во Франција денеска се зголеми за 73, на вкупно 28.530. Тоа е сличен раст како и претходниот ден, наспроти тоа што здравствените власти продолжија по четиридневниот прекин да ги сметаат и починатите во старските домови.

Министерството за здравство соопшти дека бројот на починати во болниците се зголемил за 83, односно на 18.195, но е намален бројот на починати за 10 во домовите за стари лица во однос на претходните податоци, така што во нив вкупно починати 10.335, пренесе Ројтерс.

Франција со вкупно 28.530 починати е на четвртото место во светот после САД, Британија и Италија.

Бројот на заболени од коронавирус порасна денеска за 276, на вкупно 145.555, додека бројот на пациенти на одделението на интензивна нега падна на вчерашниот број, кој изнесува 1.609 на 1.555.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија9 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија9 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија10 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија10 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион15 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија15 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија16 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија16 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија16 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија17 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет18 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа19 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион20 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа20 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија20 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион20 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет1 ден

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија1 ден

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет1 ден

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Досие