Контакт

Свет

САД: Нападот на Иран врз Израел е вистинска закана, ние ќе го браниме

Објавено пред

Неизбежен ирански напад врз Израел е реална и веродостојна закана, соопшти Белата куќа и повтори дека САД сериозно ја сфаќаат својата посветеност на одбраната на Израел.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на Советот за национална безбедност во Белата куќа, Џон Кирби, додаде дека САД, во светло на заканата од Техеран, ја доведуваат во прашање силата и подготвеноста на сопствените воени сили во регионот и дека го следат развојот на ситуацијата многу блиску.

Американски официјални лица потврдија за катарската телевизија „Ал Џезира“ во четвртокот дека САД може да интервенираат за да му помогнат на Израел да се одбрани од ирански ракетен напад.

Некои земји, вклучително и Индија, Франција и Русија, ги предупредија своите граѓани да не патуваат во регионот, кој седум месеци е во војна меѓу Израел и Хамас. Израелската армија во четвртокот објави дека не издала никакви нови инструкции за цивилите, но дека нејзините сили се во состојба на готовност и подготвени за сите сценарија.

Израел не ја презеде одговорноста за воздушниот напад на 1 април во кој беше убиен генерал-мајор Мохамед Реза Захеди, но ајатолахот Али Хамнеи го обвини Израел и рече дека „мора да биде казнет и ќе биде казнет“.

„Ќе биде многу тешко Иран да не возврати“, рече Раз Зимт од Израелскиот институт за национални безбедносни студии.

„Сè уште верувам дека Иран не сака да влезе во целосен, директен воен конфликт со Израел, и секако не со САД, но мора да направи нешто“, рече Зимт. Бидејќи Иран го гледа нападот во Дамаск како напад на сопствена територија, Зимт верува дека директен напад на израелска територија од Иран, а не од неговите групи како либанскиот Хезболах, е реална можност.

Тој, исто така, смета дека не треба да се исклучи ризикот од израелска одмазда против самиот Иран.

Свет

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

Објавено пред

Очајните жители на северот на Папуа Нова Гвинеја копаат по камења и кал за да ги извлечат телата откако се верува дека лизгање на земјиштето затрупало најмалку 670 луѓе, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Досега се пронајдени помалку од десет тела, а напорите се отежнати поради недостигот на опрема. Локалните медиуми објавија дека еден пар бил извлечен жив бидејќи нивниот дом не бил целосно затрупан.

Службите за вонредни состојби, пишува Би-би-си, даваат приоритет на евакуацијата на луѓето од областа каде што условите остануваат неизвесни, соопштија службите за помош.

Серхан Актопрак од Меѓународната организација за миграција рече дека спасувачките тимови се соочуваат со голем број тешкотии. Тој вели и дека роднините не сакаат да пуштат тешка механизација во близина на куќите на своите најблиски.

„Луѓето користат стапови за копање за да дојдат до телата“, рече тој.

Во свлечиштето беа затрупани повеќе од 150 куќи, а 1250 луѓе се раселени.

„Тлото е прилично нестабилно во моментов и постои ризик да предизвикаат нови лизгања на земјиштето“, рече Џастин Мекмахон, координатор на една од агенциите за хуманитарна помош.

Екипите на местото на настанот, исто така, велат дека спасувачките операции се отежнати поради големите оштетувања на единствениот пат што води до градот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Објавено пред

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) потврдија дека извршиле воздушен напад врз објект на Хамас во областа.

dobivaj vesti na viber

Претходно Хамас истрела осум ракети од Рафа кон Тел Авив, што е прв напад со долг дострел врз градот од јануари. Снимките од јужниот дел на Појасот Газа покажуваат голема експлозија и интензивни пожари.

Хамас соопшти дека израелскиот воздушен напад погодил камп за раселените Палестинци северозападно од Рафа, далеку од неодамнешните воени операции во одредена хуманитарна безбедносна зона.

Велат дека меѓу загинатите има жени и деца. ИДФ соопшти дека тие биле насочени кон милитантите на Хамас во областа и дека биле свесни за информациите дека нападот предизвикал пожар што предизвикал штета на цивилите.

Тие го разгледуваа инцидентот, но рекоа дека користеле прецизно оружје против легитимни цели.

ИДФ во соопштението информираа дека елиминирале двајца високи функционери на Хамас – Јасин Рабија Рабија и Калед Нагар Нагар.

Министерството за здравство на Хамас, пак, соопшти дека во израелскиот напад загинале 35 лица, а десетици се повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Објавено пред

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат на дополнително влошување на времето.

dobivaj vesti na viber

Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, на возраст од 2 и 5 години, загинаа во Тексас кога силно торнадо ги зафати заедниците во северниот дел на државата во близина на границата со Оклахома во саботата вечерта, изјави шерифот на округот Кук Сапингтон. Многу луѓе се здобиле со различни повреди. Размерите на катастрофата станаа јасни синоќа додека официјалните лица се приближуваа на крајот на операцијата за пребарување и спасување.

Шерифот извести дека бројни приколки во најтешко погодената област „целосно исчезнале“, а други претрпеле голема штета од бурата, за која Сапингтон проценил дека оставила трага на уништување широка 400 метри, долг од 4,8 до 6,4 километри.

Торнадо, исто така, го опустоши округот Дентон, северозападно од Далас, во саботата навечер, оштетувајќи ги домовите и другите имоти и соборувајќи далноводи. „Бројот на повредени и видовите на повреди засега не се познати бидејќи спасувачките напори се уште се во тек“, соопштија локалните власти на Фејсбук.

Стотици илјади корисници останаа без струја низ поголемиот дел од земјата, вклучувајќи ги Арканзас, Мисури и Тексас во неделата. Официјални лица во Арканзас, исто така, објавија неколку смртни случаи поврзани со невремето, додека патиштата беа затворени и блокирани од остатоци, соборени дрвја и далноводи, а торнадото уништи и бројни домови и деловни објекти, со многу повредени.

Невремето предизвика голема штета и најмалку двајца смртни случаи во делови на Оклахома, каде што официјалните лица го активираа Центарот за итни операции за да ги координираат напорите низ државата. Во Индијана лошото време го одложи почетокот на познатата автомобилска трка Инди 500.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Несреќа на експресниот пат Штип – Кочани, сообраќајот во прекин

Утрово од 7 часот и 40 минути сообраќајот на експресниот пат Штип – Кочани е во прекин поради случена сообраќајна...

Свет2 часа

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа...

Свет2 часа

(Видео) Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат...

Европа2 часа

(Видео) Надзорните камери на трговскиот центар во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Бројот на загинати во рускиот напад на специјализиран трговски центар со градежни производи во Харков се искачи на 16. Меѓу...

Македонија17 часа

Земјава нема развиен концепт за менаџирање со дијабетесот, вели Велев

Во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари и Здружението на лица со дијабетес „Алегрија“, денеска во Градскиот парк во...

Македонија21 час

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“ во мрак, луѓето со блиц од мобилен минуваат на пешачки (ВИДЕО)

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“, на кој се наоѓа автобуската станица „Југодрво“, веќе неколку денови е во мрак. Уличните светла долж...

Македонија23 часа

Детали за ноќната спасувачка мисија: Го лепеле чамецот и им фрлале вода на заглавените пред да ги извлечат живи (ФОТО+ВИДЕО)

Четирите лица, меѓу кои и седумгодишно дете се лоцирани и најдени, соопштија утрово од ЦУК. Ноќната спасувачка акција не била...

Македонија1 ден

Најдени се седумгодишното дете и трите лица кои се изгубија кај реката Пчиња

Четири лица, две жени, еден маж и едно дете кои се изгубија, а се на возраст од 29, 18, 35...

Македонија2 дена

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија2 дена

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ2 дена

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион2 дена

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија2 дена

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија2 дена

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија2 дена

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија3 дена

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет3 дена

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет3 дена

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија3 дена

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија3 дена

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...