Контакт

Свет

Сакале да побегнат од торнадото, но шефовите им се заканиле со отказ – осум загинале и осум се исчезнати

Објавено пред

Додека катастрофалното торнадо се приближувало до Мејфилд во американската сојузна држава Кентаки, вработените во фабриката за свеќи слушнале предупредувачки сирени и сакале да ја напуштат зградата.

dobivaj vesti na viber

Сепак, како што изјавија четворица работници за „Ен-Би-Си њуз“, надзорниците на фабриката им се заканиле дека ќе ги отпуштат ако предвреме заминат од работа.

Работниците рекле дека 15 вработени со часови ги молеле газдите да ги пуштат дома, за да се извлечат од претстојното торнадо, но нивните барања биле одбиени. Стравувајќи за безбедноста, поединци од фабриката ја напуштиле работата, без разлика на заканите. Најмалку осум лица загинаа во фабриката која беше срамнета со земја. Според мештаните, фотографиите од местото на несреќата станале симбол на невиденото уништување на торнадото.

Гувернерот на Кентаки, Енди Башир, изјави дека 74 лица во таа држава се официјално загинати.

Вработената Мекајла Емери (21) од болничкиот кревет изјавила дека работниците прво побарале да си заминат веднаш откако пред фабриката околу 17.30 часот по локално време, се огласиле сирените за торнадо. Вработените се собрале во бањите и ходниците, но вистинската опасност не стигна неколку часа.

Откако работниците помислиле дека непосредната опасност поминала, неколкумина ги замолиле да си одат дома.

„Луѓето прашуваа дали можат да си одат дома“, рекла Емери, која избрала да остане на работа и да заработи дополнителни пари.

Компанијата ги демантираше наводите на работниците.

„Тоа воопшто не е точно. Имаме правила од почетокот на пандемијата. Вработените можат да си заминат кога сакаат и да се вратат следниот ден“, изјави портпаролот на компанијата, Боб Фергусон.

Регион

Курти нападнат од Албанците: „Нè предаде!“

Објавено пред

Опозицијата во Косово е незадоволна од постигнатото во Охрид. Средбата меѓу Курти и Вучиќ предизвика реакции во Приштина.

dobivaj vesti na viber

Во Охрид беше постигнат договор за имплементација на договорениот прв дел од договорот за патот кон нормализирање на односите меѓу Косово и Србија. Шефот за надворешна политика на Европската Унија, Жозеп Борел, рече дека партиите се обврзале да ги почитуваат сите членки и да ги спроведат своите обврски експедитивно и со добра волја.

Приштина, меѓу другото, се обврза веднаш да почне со имплементација на членот 7, кој се однесува на самоуправување на Србите, а спроведувањето на договорот е поединечно вклучено како обврска во преговарачките поглавја за пристапување во ЕУ и за Србија и за Косово.

Албанците му скокнаа на Курти поради овој договор. Иако нема барање за референдум и избори, се најавуваат протести и се бара негова оставка. На опозицијата најмногу ѝ пречи немањето меѓусебно признавање во Охрид, а дополнително, Косово презеде обврска веднаш, како што толкуваат, да формира ЗСО.

Со ист тон и пратеничката на движењето „Самоопределување“, Фитора Пацоли, доцна синоќа изјави дека самоуправувањето не е ниту „заедница ниту здружение, а ниту самоуправа ниту автономија“.

Претседателот на Социјалдемократската партија, Дардан Молиќај, најави дека неговата партија на 25 март ќе организира протест, на кој ќе побара оставка од премиерот на Косово, Албин Курти, поради постигнатиот договор во Охрид.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Татко го казнил синот да игра на телефонот 17 часа без престан откако го начекал како игра ноќе

Објавено пред

Татко го принудил својот 11-годишен син да игра видео игри 17 часа без престан и без сон, откако го фатил дека игра на телефонот во креветот во 1 часот по полноќ.

dobivaj vesti na viber

Уморното момче од Кина раскажа дека татко му го присилил на тоа за да го казни оти го начекал додека играл среде ноќ во својот кревет.

Наместо да му го одземе телефонот, таткото го станал од креветот и го принудил детето да игра 17 часа, пишува „Дејли мејл“.

Снимката го прикажува момчето облечено во пижами додека изнемоштено игра на столот и се буди секојпат кога паѓа во сон.

Детето напиша: „Татко ми ме фати и ме казни да играм додека да повратам. Ме будеше неколкупати. Тоа траеше од 1 до 18 часот. Играв 17 часа“.

Таткото ја прекинал казната во моментот кога неговиот син се расплакал и се согласил на нов договор со кој се ограничува неговото време за игра.

Неговиот татко ја снимил лекцијата и ја споделил на социјалните мрежи тврдејќи дека тоа го правел само како последно средство и ги советувал другите родители да не го прават тоа.

Прикажи повеќе...

Регион

Борел: Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово

Објавено пред

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Јозеп Борел денеска изјави дека постигнатиот договор во Охрид ќе биде составен дел од европскиот пат на Србија и Косово.

dobivaj vesti na viber

„По долги разговори од 12 часа, успеавме да најдеме договор кој ќе биде составен дел од европскиот пат на Косово и Србија“, рече Борел при пристигнувањето на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, што се одржува денеска во Брисел.

Тој додаде дека документот ќе биде дел од преговарачките поглавја на Унијата со Србија, како и дека ќе биде дел од условите што треба да ги исполни Приштина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и Рамазан Бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Свет2 часа

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше еден од најследените во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Авионот на кинескиот претседател Си Џинпинг слета на меѓународниот аеродром Внуково во Москва, а самиот лет предизвика голем интерес. Летот...

Топ3 часа

Македонецот кој загина во сообраќајката кај Врање имал 25-години, се враќале кон кафеана поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата „Партизански пат“ во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија4 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитни перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот „Партизански одреди“ во Карпош 4, спроти трговскиот центар Антико. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија4 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет4 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет4 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа19 часа

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...

Регион2 дена

Борел обзнани што Косово и Србија прифатиле, што одбиле: Некогаш ѓаволот е во тајмингот

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозев Борел, кажа дека има договор помеѓу Белград...

Вести2 дена

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по 12 часовната средба со косовскиот премиер Албин Курти, е задоволен од дијалогот. Тој кажа...