Контакт

Свет

Северна Кореја ги критикува САД за нивната одлука да испратат тенкови во Украина

Објавено пред

Северна Кореја денеска ги критикуваше САД за нивната одлука да испратат борбени тенкови Абрамс во Украина, велејќи дека планот само ја ескалирал ситуацијата во војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и висок функционер на владејачката партија Ким Јо Јонг вели дека Вашингтон „продолжува да ја преминува црвената линија“ и со овој потег ја открива својата конфронтација со Русија, пренесе агенцијата Кјодо,пренесе Танјуг.

Европа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

Објавено пред

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како дел од пролетната кампања за регрутирање за која Кремљ се надева дека ќе му помогне да избегне уште една рунда мобилизација, пишува британски Телеграф.

dobivaj vesti na viber

На владините веб-локации и на сметките на социјалните медиуми на владините институции и организации, вклучително и библиотеки и средни училишта, се појавија огласи кои им нудат на регрутите низа бенефиции.

Еден од нив, објавен од општинската администрација во западниот регион Јарослав, вети еднократен бонус од околу 3.800 американски долари (3.100 фунти) за да се регистрирате, пренесува медиумот.

Доколку регрутите бидат испратени во Украина, огласот ветува месечна плата до 2.500 долари, плус околу 100 долари дневно за „ангажман во активни офанзивни операции“ и 650 долари „за секој напреднат километар во тимовите за напад“.

На Кремљ му требаат многу нови регрути за „ војната во Украина“, но сака да избегне уште една непопуларна рунда на мобилизација, пишува „Телеграф“.

Руската „делумна мобилизација“ во септември предизвика десетици илјади мажи да ја напуштат земјата.

Наместо тоа, владата се надева дека ќе привлече мажи да волонтираат.

Поставени се огласи и билборди кои ветуваат атрактивни бенефиции, а канцелариите за регистрација соработуваат со универзитетите и агенциите за социјални услуги за да ги привлечат студентите и невработените.

Руските медиуми јавуваат дека мажи ширум земјата добиваат повици од канцелариите за регрутирање.

Во повеќето случаи, од мажите едноставно беше побарано да ги ажурираат своите записи, во други им беше наредено да учествуваат во воена обука.

Но, во регионот Вологда, околу 250 милји северно од Москва, мажите кои отишле во регрутната канцеларија откако добиле покана, наводно биле принудени да потпишат документи со кои ги спречувале да го напуштат регионот.

Сегашната кампања за регрутирање е слична на онаа спроведена минатото лето, пред повикот во септември, рече Катерина Степаненко, руски аналитичар во Институтот за проучување на војната.

„Тие веќе регрутираа значителен дел од луѓето кои беа финансиски мотивирани да волонтираат“, вели Степаненко.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД-Објавени нови детали од нападот

Објавено пред

Вчера три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на САД. Нападот го извршила 28-годишна жена идентификувана како Одри Елизабет Хол, поранешна ученичка на училиштето, која била убиена од полицијата на местото на настанот. Убиените деца биле на возраст меѓу осум и девет години.

dobivaj vesti na viber

Џон Дрејк, началникот на полицијата во Нешвил, му се обратил на напаѓачот со женска заменка, но на прашањето на новинарите појасни дека Одри Елизабет Хол се изјаснила како трансродова личност. Сè уште не е јасно дали напаѓачот е официјално идентификуван како жена или маж.

Полицијата во Нешвил објави видео на кое се гледа како напаѓачот влегува во училиштето. На снимката, која се чини дека е од надзорните камери во зградата, се гледа како Одри Хејл пука во влезната врата и потоа се качува низ скршеното стакло за да влезе.

Таа носела црвена капа, маскирни панталони и нешто што личело на заштитен елек. Хејл носеше автоматска пушка во едната рака, додека второто слично оружје висеше од нејзиниот лев колк.

Полицијата претходно објави слики од местото на злосторството на кои се гледа дека Одри Хејл се подготвува да пука кога пристигнала полицијата. Според полицијата, таа пукала во нивните возила додека се приближувале.

Портпаролот на полицијата изјави за „ABC News“ дека Хејл е родена како жена, но истакна дека нејзиниот профил на социјалните мрежи вели дека ја користела заменката „тој“. Во краткото телефонско интервју за „ABC News“, мајката на Хејл, Норма, вели: „Многу, многу е тешко во моментов“. „Мислам дека денес ја изгубив ќерка ми“, рече таа.

Еден сосед на семејството изјави за „ABC News“ дека Одри Хејл живеела во семејната куќа со нејзините родители, кои ги опишал како „многу добри“ и „многу религиозни“. Хејл дипломирала на колеџот за уметност и дизајн во Нешвил во 2022 година, потврди претседателот и извршен директор на училиштето Сајрус Ватандост за „ABC News“.

„Додека беше во нашето училиште, таа беше талентиран уметник и добар ученик“, рече Ватандост. „Нашите мисли и молитви се до нејзиното семејство, жртвите и нивните семејства и нашиот град. Објавата на Фејсбук страницата на училиштето, која во меѓувреме е отстранета, покажа дека Хејл заработила најмалку една награда за добри академски перформанси.

„Покрај уметноста, уживам во играње игри, гледање филмови и спортување“, напиша Хејл на својата лична веб-страница. „Има еден детски дел од мене кој сака да трча низ игралиштето“, додава таа во напишаното.

Прикажи повеќе...

Свет

Го положила возачкиот испит по 960 пат, Хјундаи и подари автомобил

Објавено пред

Јужнокорејката Ча Са-Сун не се откажала додека не го положила возачкиот испит и го положила во 960-от обид а за тоа потрошила 11.000 фунти. Иако сето тоа се случило во далечната 2009 година, Ча Са-Сун дури неодамна стана вистински хит, откако на Редит повторно се појави веста за нејзината напорна мисија да ја положи возачката дозвола.

dobivaj vesti na viber

Ча Са-сун првпат полагаше писмен испит во април 2005 година, но за жал не беше успешен. Меѓутоа, тоа не ја спречило и продолжила да го полага тестот додека не го полагала секој ден, пет дена во неделата три години.

Потоа го намалила на два пати неделно. Борбата за возачка дозвола следела со полагање на возачки испит, кој успеа да го положи во 960. обид. Обидите вклучуваат и писмени тестови и тестови за возење.

Откако ја прочитал нејзината приказна, Хјундаи и подарил автомобил. Потоа таа заврши во нивната реклама.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 минути

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет21 минута

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД-Објавени нови детали од нападот

Вчера три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ13 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија15 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија18 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија20 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија20 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија21 час

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија21 час

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија21 час

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија21 час

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија22 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет23 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа23 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет24 часа

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет1 ден

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија2 дена

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт2 дена

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...