Контакт

Свет

Северна Кореја ги прекина преговорите со Јужна Кореја, нивниот претседател бил бесрамен

Објавено пред

Северна Кореја ги прекина понатамошните преговори со Јужна Кореја и за тоа го обвини „дејствувањето на Јужна Кореја“, објави Би-би-си.

Одлуката ја донесе по вчерашниот говор на претседателот на Јужна Кореја, Мун џе-ин, по повод денот на ослободувањето на Кореја од јапонското владеење, во кој тој вети дека ќе го обедини Корејскиот Полуостров до 2045 година.

Претседателот Мун во говорот рече дека денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров е голем проблем и дека преговорите меѓу северот и југот на полуостровот биле целосно замрзнати.

Северна Кореја во соопштението ја доведува во прашање оправданоста на преговорите кога „Јужна Кореја продолжува со заеднички воени вежби со САД додека зборува за мирна економија или мирен режим“.

„Јужнокорејскиот претседател од една страна зборува за преговорите Север-Југ, а од друга вежба воени сценарија преку кои планира да уништи поголем дел од нашата војска за 90 дена. Тоа е навистина бесрамен човек”, пишува во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Романија и САД со заедничко соопштение против изградбата на „Северен тек 2“

Објавено пред

Претседателите на САД и Романија, Доналд Трамп и Клаус Јоханис, потврдија дека се против изградбата на „Северен тек 2“.

„САД и Романија потенцираат дека енергетската безбедност е национална безбедност. Ние потенцираме дека сме против „Северен тек 2“ и други проекти што ги ставаат нашите сојузници и партнери во позиција на енергетска зависност од Русија “, се вели во заедничкото соопштение на двете земји кое го објави Белата куќа на крајот од посетата на романскиот шеф на државата на Вашингтон.

Во него се наведува дека „Романија има извори на природен гас што потенцијално овозможува да се зголеми благосостојбата на нашите земји и да се зголеми енергетската безбедност на Европа“.

САД и Романија се договорија да го разгледаат прашањето за учеството на САД во подобрување на инвестициската клима во Романија „во интерес на двете земји“.

Двајцата водачи ја повикаа индустријата на нивните земји за поблиска соработка со цел „да се поддржи реализацијата на целите на Романија во областа на нуклеарната енергија“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Уапсен вработен во британскиот конзулат во Хонгконг

Објавено пред

Вработен во британскиот конзулат во Хонгконг е уапсен во кинескиот град Шенжен, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Во изјавата на кинеското министерство се вели дека Британецот ги прекршил законите, но не прецизираат за што станува збор, пренесува „Ројтерс“.

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека е „длабоко загрижено“ поради исчезнувањето на вработен во британскиот конзулат во Хонгконг откако заминал за бизнис во Кина.

Министерството соопшти дека побарало информации од Хонгконг и провинцијата Гуангдонг во врска со вработениот, кој бил приведен додека преминувал од кинескиот град Шенжен во Хонгконг, пренесува АП.

Локалните медиуми објавија дека станува збор за Симон Ман-кит, кој е одговорен за прашања поврзани со трговијата и инвестициите.

Тој присуствуваше на деловен настан во Шенжен на 8 август.

За него се вели дека не се вратил во Хонгконг иако планирал да се врати со воз истиот ден.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ги критикуваше Евреите кои гласаат за демократи

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп им порача денеска на Евреите кои гласаат за демократите дека покажуваат целосно незнаење и голема нелојалност.

„Каде замина Демократската партија? Каде заминаа кога пред Израел ги бранат конгресменките Илхан Омар и Рашида Тлајб“, пренесе „АП“.

Трамп предизвика бес кај критичарите кои сметаат дека неговите коментари се антисемистски.

Американскиот претседател значително се приближи кон Израел и тамошниот премиер, Бенјамин Нетанјаху, додека Омар и Тлајб силно го критикуваат односот на Израел кон палестинците.

Трамп минатата недела издејствува Израел да ја забрани посетата на Омар и Тлајб.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ39 минути

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион2 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша во нова видео порака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама...

Свет2 часа

Преродба на „Големата осумка“, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната...

Македонија3 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион3 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија3 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech14 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија21 час

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија23 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија23 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Досие