Контакт

Европа

Семејство со бебе во количка паднало на шини во метро станица во Британија

Објавено пред

Британската полиција соопшти дека три члено семејство, мајка, татко и бебе во количка за среќа се спасени, откако паднале на шини во едно метро во Лондон и тоа во момент пред да пристигне воз.

На метро станицата „Бејкер Стрит“, најпрвин мајката кој ја туркала количката со бебето, се сопнала и падна од платформата на шините заедно со детето, додека таткото сам скокнал на шините за да им помогне, соопштија од полицијата.

Британската полиција додаде дека за среќа тие успеале да се спасат навреме и се тргнале пред да пристигне возот.

Европа

Втора жртва на протестите во Париз

Објавено пред

Уште едно лице загина за време на протестите против зголемувањето на цената на горивата во Франција, кои се одржуваат низ цела држава.

Изминатите денови, во протестите повредени се стотина луѓе. Демонстрантите ги блокираа клучните патишта во државата.

На 17 ноември, една жена почина поради блокадата на демонстрантите во градот Понтеведа. Таа се најде под тркалата на автомобил управуван од мајка која одела со своето дете на лекар.

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика демонстрантите на дијалог. Тој новите цени на горивата ги правда со тоа дека на тој начин граѓаните можеби помалку ќе ги користат своите возила и на тој начин ќе се намали загадувањето на воздухот.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Џиновска пијавица ги изненади граѓаните на Италија, контејнери летаа неколку метри во висина

Објавено пред

Голема пијавица е снимена вчера попладне на брегот на градот Салерно, во југозападиот дел на Италија.

Сведоците велат дека пијавицата била толку силна што ги подигнала во вис контејнерите во градското пристаниште.

Никој не беше повреден. На социјалните мрежи можеa да се видат фотографии и снимки од оваа временска непогода, што ги изненади граѓаните.

Прикажи повеќе...

Европа

Маркон му испрати писмо на Вучиќ: Братството по оружје да биде основа за стратешко партнерство

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, прими писмо од францускиот колега Емануел Макрон, во кое лично му се заблагодари на присуството во Париз на церемонијата, со која беше одбележана стогодишнината од примирјето во Првата светска војна.

Макрон во писмото наведе дека знае колку спрскиот народ претрпел за време на Првата светска војна поднесувајќи повеќе од еден милион и двесте илјади жртви, што претставувало речиси една третина од населението.

„Сакам да оддадам признание на нивната борба на страната на сојузниците, а особено на Франција на Солунскиот фронт, за што не се зборува многу често, иако беше одлучувачки за ставање крај на тој разорувачки судир“, се наведува во писмото доставено до канцеларијата на Вучиќ.

Тој му порача на Вучиќ и на српскиот народ дека сака да бидат во целост уверени во неговите залагања да се укаже чест и да се заживее ова сеќавање.

„Изразувам желба одбележувањето на братството по оружје на нашите две земји и жртвите на нашите војници да послужат како основа за ново заедничко настојување на нашите две држави во рамките на стратешкото партнерство за повеќе да ја унапредиме соработката, европските вредности и регионалната стабилност“, истакна Маркон.

Тој му се заблагодарил на Вучиќ за неодамнешното писмо во кое му укажал на придонесот на Владата на Република Србија во развојот на наставата на француски јазик и мултилатералната франкофонска соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија2 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија3 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Македонија3 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија3 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет3 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет4 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија4 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија14 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија16 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија17 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија18 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized21 час

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија21 час

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски22 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија22 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски23 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија1 ден

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет1 ден

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Досие