Контакт

Свет

Се зголемува бројот на луѓе што страдаат од глад, предупредуваат ОН

Објавено пред

Бројот на луѓе што страдаат од глад се зголеми во текот на изминатите три години откако претходно беше во пад, се вели во извештајот на ОН.

Според анализите, во 2017 година 821 милион луѓе биле неисхранети – што во просек е едно на секои девет лица.

Речиси 151 милион деца на возраст под пет години или 22 отсто на глобално ниво имаат нарушен развој поради лошата исхрана.

Авторите на истражувањето велат дека екстремните климатски промени се делумно виновни за порастот на луѓе што страдаат поради глад и повикуваат на итна глобална акција.

Во извештајот исто така се вели дека тешкотиите за пристап до храна со нутриционистички вредности влијаат и врз растечкиот глобален проблем со дебелината, при што едно од осум возрасни лица (повеќе од 672 милиона) се класифицирани како дебели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Крадци во Албанија бараат потонати антички бродови

Објавено пред

Потонати антички бродови останале со векови на дното на Јадранското и Јонското Море, полни со скапоцености и обложени со школки: денес тие се цел на подморските разбојници.

Од 2006 година, Американската асоцијација за научни истражувања RPM Nautical Foundation идентификуваше четириесет остатоци од бродови долж 450 километри албански брег.

Таму има потонати антички бродови, римски, можеби феникиски, грчки или ирски, понекогаш од VII век пред нашата ера, но исто така и модерни воени бродови. Но, денес, „поголемиот дел од богатството што лежи на длабочина од 20 до 30 метри речиси целосно исчезнало без трага”, вели археологот и историчар на уметноста Неритан Цека.

Според него, „Албанците и странците соработувале во криумчарење на археолошки предмети”.

Тешко е да се процени вкупната вредност на криумчарените антички предмети во Албанија.

На светско ниво се работи за повеќе од 3,5 милијарди евра годишно, според Аурон Таре, Албанец кој претседава со Научно-техничкиот совет на културното наследство при УНЕСКО.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот претседател на Перу, обвинет за корупција, побара азил во амбасадата на Уругвај

Објавено пред

Поранешниот претседател на Перу, Алан Гарсија побара азил во дипломатското претставништво на Уругвај во Лима, само неколку часа откако судијата му го задржа пасош поради истрагите за корупција.

Перуанскиот министер за надворешни работи соопшти дека добил информации од уругвајскиот амбасадор, дека Гарсија бил во амбасадата во саботата ноќта и побара заштита, пренесува АП.

Перуанското министерство објави дека ќе обезбеди дополнителни информации од Уругвај по барањето на Гарсија.

Судијата во Лима го одобри преходното барање на обвинителството да се забрани Гарсија да може да излегува надвор од земјата во текот на следните 18 месеци, додека истражувачите ги испитуваат обвинувањата дека тој добивал незаконски пари од бразилскиот градежен гигант „Одебрехта“.

Компанијата се најде во центарот на најголемиот латиноамерикански корупциски скандал, откако призна дека во договор со Министерството за правда на САД во 2016 година подмитила претставници низ Латинска Америка и им исплатиле речиси 800 милиони долари во замена за големи инфраструктурни договори.

Скандалот доведе до апсење на голем број високи политичари во регионот, особено во Бразил и Перу, каде што поранешниот претседател Педро Пабло Кучински поднесе оставка, бидејќи тој претходно работел како консултант во компанијата, додека Гарсија и двајцата поранешни претседатели, Оланта Хумала и Алехандро Толедо, се под истрага поради земање мито.

Гарсија, кој ги негира обвиненијата, е под истрага за мито, наводно парите ги добил за изградба на метро во Лима во текот на вториот претседателски мандат 2006-2011 година.

Ова е вторпат Гарсија да се обиде да излезе од земјата поради обвиненија за корупција. По завршувањето на неговиот прв мандат во 1990 година, тој помина девет години во егзил во соседна Колумбија, а потоа и во Франција.

Прикажи повеќе...

Свет

Талибанците потврдија дека преговарале со американската делегација во Катар

Објавено пред

Официјалните претставници на талибанците во понеделникот потврдија дека присуствувале на тридневниот состанок во Катар со делегацијата на САД предводена од Залмај Калилзад.

Состанокот во Доха, каде што Талибанците имаат политичка канцеларија, се одржа од среда до петок, со цел „наоѓање мирно решение за проблемите во Авганистан”, рече портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид.

Муџахид додаде дека станува збор за воведни разговори и дека не е постигнат договор. Тој, исто така, ги негираше тврдењата на медиумите дека милитантите сакале да формираат влада.

Американската влада го повика Халилзад да се состане со талибанците за да има мирни преговори со нив.

Калилзад на прес-конференцијата во Кабул во неделата рече дека е „претпазлив оптимист” за постигнување мир меѓу милитантите и владата пред одржувањето на претседателските избори во април.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија3 часа

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев ја откажа поканата

Австрискиот канцелар ги повика денеска на работен појадок во Виена премиерите на Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, кој претходно беше...

Македонија13 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт14 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа17 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести18 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија18 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет20 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија21 час

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски23 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет23 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион24 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски2 дена

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 дена

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија2 дена

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија2 дена

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија2 дена

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Досие