Контакт

Свет

Се урна авион во Конго, нема информации за жртви

Објавено пред

Авион се урна во источната провинција Јужен Киву, во Демократска Република Конго, изјави покраинскиот министер за транспорт за „Ројтерс“.
Според првичните информации, сѐ уште нема податоци за евентуални жртви.

Претставник на авиокомпанијата „Смол авиејшн“ изјави дека авионот се урнал, но други детали не се познати.

„Ројтерс“ во извештајот наведува дека сѐ уште не е јасно дали се урнал авионот на компанијата „Смол авиејшн“.

Како што се наведува, авионските несреќи се чести во источно Конго. Најмалку 27 луѓе загинаа во 2019 година кога мал авион се урна во близина на густо населениот град Гоме, потсетува британската агенција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

На улиците во Германија поставен нов сообраќаен знак

Објавено пред

Возачите во Германија ќе мора да се навикнат на нов сообраќаен знак. Како што пишува германски СВП, во Штутгарт се појавил нов сообраќаен знак кој се однесува на безбедноста на велосипедистите и мотоциклистите во сообраќајот.

Знакот означува забрана за претекнување на велосипедисти и мотоциклисти. Засега може да се види на раскрсницата на Боблингер Штрасе и Калтенталер. Ова место им е познато на многу учесници во сообраќајот на тој град, бидејќи бара посебна грижа. Велосипедските и автомобилските патеки на оваа делница се одделени со испрекината линија.

Ова не секогаш дозволува слободно поминување на автомобилот, бидејќи е невозможно да се постигне минимум еден и пол метар странично растојание при претекнување, како што е пропишано со закон. Казната за непочитување е 70 евра.

„ Бидејќи возачите погрешно ја проценуваат ситуацијата, забраната за престигнување на велосипеди и мотоцикли сега е илустрирана со нов сообраќаен знак“, изјавија градските власти за СВП.

Инаку, овој знак можеше да се види и во Мајнц уште во април 2021 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Три танкери со нафта експлодираа во Абу Даби, има и експлозија на аеродромот

Објавено пред

Полицијата во Абу Даби потврди дека утринава избувнал пожар, кој довел до експлозија на три цистрерни со нафта во индустрискиот дел на овој емират.

Мал пожар избувнал и на градилиштето на меѓународниот аеродром во Абу Даби, соопшти полицијата, а пренесе локалната државна новинска агенција.

Експлозијата на танкери со нафта во Абу Даби и пожарот на градилиштето на новиот аеродром во Емиратот утрово биле потенцијално предизвикани од беспилотни летала, се вели во соопштението на полицијата на Абу Даби, пренесено од официјалната новинска агенција ВАМ.

Пожарите се ставени под контрола, а воздушниот сообраќај не е засегнат. Не е забележана значителна штета, а почната е целосна истрага за причините за пожарот.

Јеменските Хути, поддржани од Иран, велат дека извршиле напад врз ОАЕ, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Објавено пред

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од „Оксфам“.

Извештајот именуван „Нееднаквоста убива“ посочува и дека повеќе од 160 милиони луѓе западнале во сиромаштија.

Зголемените економски, родови и расни нееднаквости, како и нееднаквостите меѓу земјите го распарчуваат нашиот свет, се вели во извештајот.

„Ова не е случајност, туку избор: ‘Eкономското насилство’ се спроведува кога се избираат структурни политики за најбогатите и најмоќните луѓе. Тоа ни нанесува директна штета на сите нас, особено на најсиромашните луѓе, жените и девојките, расните групи, “, додаваат авторите.

„Никогаш не било поважно да се започне со корекција на насилните неправди и безобразните нееднаквости со враќање на моќта и екстремното богатство на елитите, вклучително и оданочувањето – враќање на тие пари во реалната економија и спасување животи“, рече извршната директорка на „Оксфам Интернешнал“, Габриела Бухер.

Авторите на документот повикуваат на прогресивно оданочување.

„Пандемијата на Ковид-19 отворено ги откри и мотивот на алчноста и можностите со политички и економски средства, правејќи ја екстремната нееднаквост инструмент за економско насилство“, додаде Бухер.
Авторите на документот повикаа на ограничување на екстремното богатство преку прогресивно оданочување, докажани јавни мерки за борба против нееднаквоста и храбра промена на власта во економијата и општеството.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 минути

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 денари/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Свет51 минута

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 час

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 час

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување...

Свет2 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Спорт3 часа

Македонија вечерва ќе игра против Данска

Ракометната репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. Данска, најголемиот фаворит...

Свет3 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет4 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија13 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија18 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија18 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа19 часа

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион22 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ23 часа

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет24 часа

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет1 ден

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија1 ден

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион1 ден

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија2 дена

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Досие