Контакт

Свет

Се урна зграда во Индија, се стравува дека се затрупани 12 лица

Објавено пред

Спасувачите извлекоа 12 лица, меѓу кои две деца, од урнатините по уривањето на станбена зграда во северниот индиски град Лакнау, но се стравува дека најмалку 12 жители се заробени, соопшти денеска локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Полицијата се уште не ги коментирала потенцијалните причини за несреќата, објави Ројтерс.

„Досега извлековме 12 лица, меѓу кои и две деца, ниту едно безживотно тело не е извлечено“, изјави директорот на полицијата на индиската држава Утар Прадеш, Д.С. Чаухан.

Британската новинска агенција наведува дека индиските телевизиски канали покажале куп урнатини и полициски екипи кои трагаат по преживеани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Мостот кај Мелитопол што го погодија Украинците бил особено важен

Објавено пред

Советникот на украинското Министерство за внатрешни работи, Антон Герашченко, објави дека украинските сили го погодиле железничкиот мост кај Мелитопол.

dobivaj vesti na viber

„Мостот беше важен и го поврзуваше Мелитопол со првите борбени линии во Запорожје“, напиша тој.

„Штетата е значителна, дури и рускиот војник го признава тоа“, рече тој.

Претходно проруските власти објавија дека во овој напад загинале неколку лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Шолц: Украина нема да биде снабдена со борбените авиони што ги бара

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Украина нема да биде снабдена со борбените авиони што ги бара и предупреди дека не смее да дојде до војна во трката за вооружување.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за германскиот весник „Тагешпигел“, Шолц изјави дека во наредниот период ќе се фокусира на испорака на тенкови „Леопард“ во Украина, пренесе Би-би-си.

„Факт е дека штотуку донесовме одлука за испраќање тенкови, поради што ми изгледа несериозно што во Германија веќе се започнува нова дебата за испраќање оружје во Украина“, рече Шолц.

Во средата, Германија се обврза да и’ испорача 14 тенкови Леопард на Украина, по неколкунеделен притисок од сојузниците, а во исто време, САД, исто така, одлучија да ѝ дадат на Украина тенковите М1 Абрамс.

Два дена подоцна, украинскиот заменик-министер за надворешни работи Андриј Мелник го повика Западот да им обезбеди борбени авиони – американски Ф-16 и Ф-35, Еурофајтер, Торнадо, француски Рафал и шведски Грипен, додека украинскиот претседател Володимир Зеленски додаде ракети со долг дострел на тој список.

Од Вашингтон беше најавено дека во четврток ќе разговараат за идејата за испорака на авиони многу внимателно со Киев, додека барањето за испорака на ракети не е коментирано, но се знае дека Америка го одбива.

Шолц денеска повтори дека НАТО не е во војна со Русија и порача дека сојузниците „нема да дозволат да дојде до таква ескалација“.

Тој потврди дека редовно разговара со рускиот претседател Владимир Путин и прецизираше дека последен пат се слушнале во декември.

Неопходно е да се разговара, рече Шолц и додаде дека секогаш испраќал јасна порака дека нападот врз Украина е неприфатлив и oти оваа ситуација може да се реши само со повлекување на руската армија.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО, рече Ердоган

Објавено пред

Ердоган рече дека Турција може да го прифати членството на Финска во НАТО, пренесува АФП.

dobivaj vesti na viber

За потсетување, Турција ја блокира Шведска по демонстрациите пред турската амбасада претходно овој месец. Во исто време Финска најави дека е можно да се почне да се размислува за влез во НАТО без Шведска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт17 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија17 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија19 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет21 час

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет21 час

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија22 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет22 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет22 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет22 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет2 дена

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија2 дена

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија2 дена

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија2 дена

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 дена

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет2 дена

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...