Контакт

Свет

СЗО: Бројот на заразени и починати продолжува да опаѓа ширум светот

Објавено пред

Повеќе од 3,5 милиони заразени со коронавирус и повеќе од 78.000 смртни случаи се регистрирани ширум светот во изминатата недела, што покажува пад од 15 проценти во двете категории, според неделниот билтен на Светската здравствена организација (СЗО) објавен во Женева.

„Бројот на ноозаразени и починати од Ковид-19 продолжува да опаѓа со повеќе од 3,5 милиони новозаразени и 78.000 смртни случаи пријавени ширум светот минатата недела, што е пад од 15 проценти и седум проценти во секоја од овие две категории во споредба со минатата недела“, наведува Агенцијата за јавно здравје на ООН во својот неделен епидемиолошки извештај.

Најголем број заразени минатата недела се регистрирани во Индија (1,3 милиони новозаразени), потоа во Бразил (над 420.000 заразени), Аргентина (повеќе од 219.000), САД (повеќе од 153.000) и Колумбија (над 150.000), Иран (повеќе од 69.000), Русија (повеќе од 61.000), Франција (повеќе од 60.000), Турција (повеќе од 57.000), Непал (повеќе од 47.000), Чиле (повеќе од 46.000) и Индонезија (повеќе од 39.000).

Свет

Во Џорџија убиена касиерка поради расправија за маска за лице

Објавено пред

Маж кој купувал во супермаркет во американската држава Џорџија застрелал и убил касиерка која го услужувала поради расправија за маска за лице, потоа го ранил и заменик-шерифот кој работел во таа продавница надвор од службата, објавија локалните власти.

Виктор Ли Такер (30) пукал во касиерката на супермаркетот со пиштол, а потоа пукал и во заменик-шерифот кој бил надвор од должноста. Во пукотниците и двајцата биле повредени, се вели во соопштението на полицијата во Џорџија, пренесува Ројтерс.

Такер и ранетиот заменик се во стабилна состојба, а касиерката која била погодена од куршум им подлегнала на повредите на самото место.

Не се дадени детали за спорот меѓу Такер и касиерката, а полицијата изјави дека го уапсила ранетиот напаѓач додека тој се обидувал да се провлече низ влезната врата на супермаркетот.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Објавено пред

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните седум недели.

Ова е најдолг период на опаѓање на неделно ниво од почетокот на пандемијата.

Гебреизус во Женева изјави дека нивната цел е да се вакцинира најмалку 70 проценти од светската популација до самитот Г7 што ќе се одржи во Германија во 2022 година.

„Потребни ни се 11 милијарди дози вакцини за да ја постигнеме оваа цел“, рече лидерот на СЗО.

Проценувајќи ја моменталната состојба кога станува збор за пандемијата, Гебреизус рече дека бројот на новозаболени е намален во последните седум недели.

„Иако бројот на новозаразени на неделно ниво е најмал од февруари, бројот на смртни случаи не опаѓа толку брзо. Бројот на смртни случаи пријавени минатата недела беше сличен на претходниот. Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден, рече Гебреизус.

Тој напомена дека падот на бројот на заразени лица е само маска наспроти алармантното зголемување на смртните случаи во многу земји. Според него „ненадејното зголемување во Африка е особено загрижувачко затоа што ова е регион со мал пристап до вакцини“.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е „црвената линија“, пренесе агенцијата Франс прес.

„ Не бараме конфликт со Русија, но ќе одговориме доколку Русија продолжи со своите активности“, изјави Бајден пред новинарите по самитот на лидерите на НАТО.

Бајден, кој ќе се сретне со Путин во Женева во четврток, го опиша рускиот претседател како интелигентен, цврст и „достоен противник“.

„ Сепак, тој (Путин) мора да разбере дека ќе биде трагедија ако умре опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е во затвор во Русија“, предупреди Бајден.

Американскиот претседател го осуди „агресивното однесување“ на Русија и инсистираше на поддршка на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Русија го анексираше украинскиот полуостров Крим во 2014 година и ги поддржува проруските бунтовници во источна Украина.

Според агенцијата АП, Бајден изразил надеж дека рускиот претседател ќе покаже интерес за „промена на перцепцијата што светот ја има за него“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните...

Свет24 минути

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет37 минути

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија15 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет16 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет18 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија19 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа19 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија20 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија21 час

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион22 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија22 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија24 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет24 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија2 дена

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа2 дена

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Досие