Контакт

Свет

СЗО: Рекордно зголемување на бројот на заразени лица во светот

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот забележа рекордно зголемување на бројот на заразени со коронавирус во светот, откако биле регистрирани 237.743 случаи, за 24 часа.

Најголем пораст на бројот на пациенти е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, според дневниот извештај, пренесува Ројтерс.

Претходниот рекорден број заразени лица е регистриран на 12 јули, кога во светот биле потврдени 230.370 случаи на новозаразени.

Според податоците, повеќе од 14,1 милиони луѓе се заразени со коронавирусот ширум светот, 595.557 лица починале, а повеќе од 8,3 милиони се излечиле.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички во Британија

Објавено пред

Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Англија.

Оваа одлука првично требаше да почне да се применува во април, а според неа продажбата на тие артикли е ставена надвор од законот.

Се проценува дека луѓето во Англија годишно употребуваат 4,7 милијарди пластични сламки, 316 милиони лажички за мешање и 1,8 милијарди стапчиња за уши, пренесува Би-би-си.

Борците за заштита на животната средина ја поздравија ваквата одлука.

Прикажи повеќе...

Регион

Захариева: Добрососедството како критериум за членство во ЕУ не го измисли Бугарија

Објавено пред

Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, тоа е основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да се придржува и да го исполнува Договорот за пријателство и добрососедство кој го потпишавме, вели бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

„Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се решат. Ние инсистираме на добрососедство, што е критериум за членство којшто не го измисли Бугарија, туку е европско – што треба да се набљудува во рамките на преговарачката рамка“, вели Захариева.

„Повеќепати повикувавме да се вратат кон исполнување на договорот. Веќе има контакти меѓу членовите на Мешовитиот комитет за историски прашања. Неговата работа беше запрена еднострано од Скопје пред една година“, изјави шефот на бугарската дипломатија за БТВ.

На прашањето за одржување на првата меѓувладина конференција за почеток на преговори меѓу Македонија и ЕУ, Захариева вели: „Сè уште сме во процес на разговори за преговарачката рамка во европските работни групи, таа дури не го достигна нивото на амбасадори“.

Таа очекува нејзиниот колега Бујар Османи да ја посети Бугарија следната недела.

„Историјата мора да биде признена каква што е. Ова не се работи за илјадници години, има доволно напишани автентични историски извори”, додава Захариева.

Прикажи повеќе...

Регион

Ердоган со порака до големите сили

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, се спротивстави на мешањето на САД, Русија и Франција во судирите околу Нагорно-Карабах.

Тоа следи откако трите земји ги повикаа Ерменија и Азербејџан на продолжување на преговорите.

„Со оглед на тоа дека САД, Русија и Франција го занемаруваа овој проблем речиси 30 години, не е прифатливо да учествуваат во напорите да се постигне прекин на огнот“, рекол Ердоган.

Тој нагласил дека трајно примирје може да се постигне само ако „ерменските окупатори“ се повлечат од Нагорно-Карабах.

Претседателите на САД, Русија и Франција ги повикаа денеска Ерменија и Азербејџан да ги продолжат без предуслови преговорите за судирите во регионот Нагорно-Карабах.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Захариева: Добрососедството како критериум за членство во ЕУ не го измисли Бугарија

Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, тоа е основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да се...

Свет2 часа

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет3 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија5 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа6 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија6 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион6 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет6 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет7 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија8 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ9 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион9 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија10 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ11 час

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија12 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија13 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Досие