Контакт

Свет

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Објавено пред

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина и најави целосен извештај за втората половина на март, објавуваат светските медиуми.

„Наместо прелиминарен извештај, целиот извештај ќе биде презентиран следната недела на 14 март, рече водачот на тимот Петер Ембарек во Женева.

Ембарек предводеше група од десетина други научници избрани од Светската здравствена организација да ги посетат болниците и истражувачките институти во Вухан во централна Кина, каде што за прв пат беше идентификуван новиот коронавирус, за да го откријат потеклото на Ковид-19.

Но агенциите пишуваат дека СЗО денеска не ги наведе причините за промена на планот за објавување на резултатите.

Според анализите на светските агенции мисијата се најде на удар на критичарите .

Самите членови на тимот изјавија дека Кина не сака да споделува клучни податоци што може да сугерираат дека болеста се шири со месеци пред да биде препознаена.

Група од 26 научници објавија отворено писмо во кое се наведува дека мисијата на СЗО „нема мандат, независност или неопходен пристап да спроведе целосна, непречена истрага“ за теориите за потеклото на Ковид-19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Француската компанија „Санофи“ гради фабрика за производство на вакцини во Сингапур

Објавено пред

Францускиот производител на лекови „Санофи“ најави дека ќе инвестира 400 милиони евра во нова фабрика за вакцини во Сингапур во следните пет години.

„Санофи“ ќе развива капацитети за масовно производство на иновативни вакцини со новата фабрика и ќе биде подготвена да одговори на ризиците од пандемија во иднина, се вели во соопштението на компанијата.

Проектот треба да донесе до 200 работни места во Сингапур, додава „Санофи“.

Француската компанија очекува изградбата да започне во третото тримесечје од оваа година, а производството треба да започне во првите три месеци од 2026 година.

„Фабриката во Сингапур ќе го дополни постојниот капацитет за производство на ‘Санофи’ во Европа и Северна Америка и ќе стане регионален центар за производство на вакцини во Азија“, рече компанијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Шеесет години од историскиот лет во вселената на Гагарин

Објавено пред

Русите ја слават 60-годишнината од првиот лет со екипаж во вселената, подвиг на космонаутот и советски херој Јуриј Гагарин, кој останува една од најценетите личности во Русија.

По тој повод, рускиот претседател Владимир Путин патува за Енгелс, град на југот на земјата, на бреговите на Волга, до местото каде што слета Гагарин по историскиот лет и каде се наоѓа споменик на тој чин.

„ Годишнината на вселенскиот лет е „ден на национална гордост“ за Русија, рече во петокот портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

Ракетата Восток со 27-годишниот Гагарин беше лансирана на 12 април 1961 година од космодром во Казахстан, тогаш дел од Советскиот сојуз.

Летот траеше само 108 минути, или една орбита околу Земјата.

Капсулата Восток е изложена во московскиот музеј за космонаутика, каде утре се отвора изложба за Гагарин. Посетителите ќе можат да ги видат документите, фотографиите и личните работи на Гагарин таму, од кои некои потекнуваат од неговото детство. Гагарин почина во 1968 година во авионска несреќа.

Прикажи повеќе...

Европа

Нови мерки во Баварија, пазарување само со закажување и негативен тест

Објавено пред

Во германската покраина Баварија од денес може да се оди во многу продавници само со закажан термин и негативен тест.

Ова ново правило важи во сите региони каде што има зголемен број на заразени.

Продавниците за храна, супермаркетите, дрогериите, оптичарите и аптеките се изземени од оваа мерка.

Купувачите можат да влезат во сите други продавници само доколку имаат закажано термин и доколку биле тестирани на коронавирус.

ПЦР-тестот за влегување во продавница важи најмногу 48 часа, а антигенскиот 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека вакцините, кои...

Македонија20 минути

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро. На 12 април 2012 година, на Велики четврток беа...

Свет37 минути

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет45 минути

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирус, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет2 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија4 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија20 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија22 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија23 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија23 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија23 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Досие