Контакт

Свет

Силни апели за мир од Јужна Кореја

Објавено пред

Меѓурелигискиот мир беше една од главните теми за време на третата годишнина од WARP (Светската алијанса на религии за мир) Самитот во Сеул. Повеќе од 300 религиски лидери, претставувајќи ги различните верски заедници ширум светот, како што се исламот, христијанството, сикизмот, хиндуизмот и будизмот, дискутираа за реализацијата на мирот помеѓу различните религии.

За време на конференцијата којашто се одржа под закрила на јужнокорејската невладина мировна организација “Небесна култура, светски мир“ (HWPL), лидерите се согласија за соработка и споредба на разните религиски пишувања за да достигнат еден заеднички стандард за постигнување на меѓурелигиски мир. Ваквите споредби минатата година се вршеа и во вкупно 218 WARP канцеларии во 126 земји ширум светот, меѓу кои и на Балканот.

Според религиските лидери, јужнокорејската организација е една од малкуте кои прават огромни напори за да ги соберат овие истакнати личности на едно место и да им овозможи простор за дискусија, со цел глобалната заедница да живее во хармонија и мир.

Според претседателот на организацијата и светски познат мировен актвивист, Ман Хи Ли, религиските лидери „треба да бидат мудри, а не арогантни“. „Темите за кои религиските лидери дискутираат треба да бидат јасно анализирани и проучени, со цел за постигнување на една вистинска алијанса на религиите“, изјави Ман Хи Ли.

Третата интернационална меѓурелигиска конференција им овозможи на религиските лидери исто така да ги споделат и сопствените искуства, со цел да се решат прашањата и проблемите во однос на помирувањето на религиите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Трамп го предупреди Ердоган дека ќе биде запаметен како ѓавол

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп на 9 октомври, кога започна турската акција во североисточна Сирија, му напишал писмо на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кое го предупредил, доколку ситуацијата во Сирија не биде решена на хуман начин, дека во историјата ќе биде запаметен како ѓавол.

На почетокот на краткото писмо, што на Твитер го објави новинарката на Фокс, Триш Реган, американскиот претседател на својот турски клега му предлага да постигнат „добар договор“.

„Не сакате да бидете одговорен на масакр на илјада луѓе, а јас не сакам да бидам одговорен за уништувањето на турската економија, а ќе го сторам тоа“, навел Трамп, кој веќе воведе некои санкции кон Турција и се заканува дека ќе ги прошири на начин што тие ќе бидат уништувачки за турското стопанство.Во писмото Трамп истакнува дека тешко работел за да се решат некои од проблемите на Турција и на Ердоган му порача да не го разочарува светот.

Прикажи повеќе...

Регион

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Објавено пред

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под сомнение дека и помагалнала во тој ужасен чин.

Според неофицијални информации пренесени од медиуми од БиХ, малолетничката наводно се породила во стан во сараевската населба Алипашино Поле, каде го убила своето бебе. Наводно за сето време со неа била и нејзината мајка. Случајот излегол на виделина кога малолетничката завршила во Клиничкиот центар во Сараево. Лекарите утврдиле дека таа крвари по порадување, за што ја известиле полицијата.

Членовите на сараевската полиција ја уапсиле малолетничката и нејзината мајка. Мајката била сместена во затвор, а малолетничката во установа, пренесува Аваз.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Објавено пред

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин по состанокот на владата во Анкара.
       
Во меѓувреме, Доналд Трамп изјави дека САД се обидуваат да најдат решение со Турција за воена операција во североисточна Сирија.
        
„Ние сме на одлична позиција. Се надевам дека потпретседателот Мајк Пенс и државниот секретар Мајк Помпео ќе имаат успешни состаноци во Анкара“, рече Трамп на заедничката прес-конференција со италијанскиот претседател Серџо Матарела во Вашингтон.
        
Освен ако не се постигне договор, Трамп повтори дека американските санкции ќе бидат погубни за турската економија. Трамп рече дека ќе издаде извршна наредба со која ќе се зголемат даноците на увозот на челик од Турција за 50 проценти и се заканува со пошироки санкции за офанзивата на земјата во Сирија, додека демократите и републиканците во Конгресот се согласија да воведат санкции за Анкара.
        
Тој додаде дека ќе воведат санкции и на сегашните и на поранешните официјални претставници на турската влада за нивната вмешаност во операции во северна Сирија. Покрај тоа, прекинати се и преговорите за трговскиот договор вреден 100 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет42 минути

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа60 минути

Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија11 час

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија13 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија15 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа17 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија18 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија19 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија20 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија20 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет21 час

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион22 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија22 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет24 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет24 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија1 ден

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Досие