Контакт

Вести

Сириската армија целосно го контролира историскиот град Палмира

Објавено пред


Сириската армија со поддршката на локалните милиции и руската авијација во четвртокот целосно воспостави контрола над историскиот град Палмира во централната покраина Хомс, објави службената новинска агенција SANA, а информацијата ја потврдија и опозициската Сириска опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Лондон, како и официјална Москва

 

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го известил претседателот Владимир Путин дека сириските сили ги завршиле операциите за ослободување на Палмира, изјавил портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесуваат агенциите.

Директорот на SOHR, Рахамн Абдулрахман, кој се повикува на наводна широка мрежа активисти на теренот во Сирија, во телефонски разговор за AFP од Лондон рекол дека „Исламската држава сосема се повлече од Палмира“. „Меѓутоа, сириската војска уште ги чисти предградијата од мини и не е влезена во квартови“, додал Абдулрахман но потврдил дека Исламската држава се повлекла и од аеродромот крај Палмира.

Претходно во четвртокот беше објавено дека сириската војска навлегла во градот и оти се судрила со џихадстите утврдени во квартот во кој се наоѓаат бројните хотели, како и дека авијацијата ги уништувала конвоите на Исламската држава кои се повлекувале на исток кон оазата ез-Сухна.

Агенцијата SANA подоцна во четвртокот попладнето објави дека војската ја повратила контролата врз целата јужна област во Палмира каде што е лоциран хотелски комплекс принудувајќи ги џихадистите да отстапат и од познатиот хотел „Дедеман“. Војската, исто така, ја заземала височината на кое се поставени телекомуникациските уреди/

„Војската се движеше бавно од неколку правци со многу претпазлива стратегија, за да се избегне дополнително оштетување на древните споменици во градот и да се избегнат непотребни загуби во жива сила“, изјавил воен извор за агенцијата. Според него, џихадистите оставиле зад себе многу мини и стапици.

Градот Палмира е ставен на листата светско културно наследство, познат и како „Бисерот на пустината“ и како „Венеција во пустината“. Исламската држава го зазема во мај 2015 година уништувајќи ги бројните храмови кои датираат од римскиот период и претходно, и археолошкиот локалитет го користеше за масовни погубување. Во март 2016 година сириската војска успеа да го ослободи градот, но откако се концентрираше на офанзивата во Алепо, Исламската држава во декември повторно го зазема градот.

Воени извори од градот велат дека Исламската држава откако повторно ја заземе Палмира доживеала голем загуби во настојувањата на владините сили да ја повратат контролата на градот. „Во редовите на милитaните има голем број убиени и ранети, а надвор од употреба се големи количества борбена опрема. Остатоците од нивните банди сега се повлекуваат кон исток и во моментов се во областа Бајрат ал-Шарки“, додал соговорникот на SANA.

На 20-ти јануари годинава директорот на историските музеи и културно наследство на Сирија, Маамун Абдел-Карим објави дека ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава го урнала делот од античкиот амфитеатар во древниот сириски град Палмира, како и светски прочуениот антички тетрапилон. Локални извори известија дека Исламската држава го уништил тетрапилонот, споменикот со 16 колонади, а сателитските снимки добиени колегите од универзитетот во Бостон прикажувале штета на фасадата на римскиот амфитеатар, рече Абдел-Карим.

Тетрапилонот е подигнат во времето на румскиот император Диоклецијан, на крајот од III век. Беше квадрат со четири масивни камени темели – столбови на секој крај. Од 16 столбови, само еден беше оригинален додека другите се реконструирани од сирискиот Оддел за антика во 1963 година. Оригиналните столбови биле од розов гранит од Египет.

Римскиот театар има девет редови трибини. Датира од првиот век од нашата ера. Во првата окупација на градот од мај 2015 до март 2016 година служеше за јавни погубувања кои ги извршуваше Исламската држава

Екстремната сунитска организација Исламска држава уште во октомври 2015 година ја разнесе две илјади години старата Триумфална капија од римската епоха во градот Палмира во централна Сирија,

Дваесетметарската Триумфална капија потекнува од крајот на II век од нашата ера од периодот на императорот Септимиј Север. Изградена е, како и целиот град, во римски стил. На нејзиниот врв беше вдлабено името на императорот, по чијашто волја таа е изградена.

Во август 2016 година, Исламската држава којашто практикува ригидно сфаќање на исламот и уништува секакви споменици па дури и џамии зашто ги смета за богохулство, го крена во воздух древниот храм на Баал-Шамин, исто така, во Палмира. Храмот потекнува од првиот век од нашата ера и посветен на врховниот бог Баал, кој се споредува со античкиот Зевс. Тој беше дел од комплексот на древниот град Тадмор и беше делумно реставриран претходно.

Во почетокот на септември лани џихадистите разнесоа три кули гробници во истиот град. Беше урната и една од најпознатите погребни кули – на Елахбел од 103 година од нашата ера, под која беше сочувана подземна гробница.

Сириското министерство за културно наследство претходно процени дека реконструкцијата на уништените и оштетени историски споменици во текот на речиси петгодишната војна, како и објектите од културното наследство на Сирија настрадани од џихадистите ќе чини повеќе милијарди долари

Палмира е една од шесте локации од светското културно наследство на човештвото на списокот на УНЕСКО во Сирија, а Исламската држава го зазема градот во мај годинава. Пред повлекувањето од градот, сириската армија го евакуираше најголемиот дел од артефактите од централниот музеј во Палмира. По заземањето од џихадистите, според очевидци минирани се сите објекти на локалитетот, меѓу другото и големиот антички амфитеатар, кои постепено се уриваат.

Сириските власти стравуваат дека овој уникатен комплекс може да ја доживее судбината на ирачките древни градови Ашур, Нимруд и Хатр (ел-Хадр), кои веќе беа уништени и опљачкани од Исламската држава. Особено меѓу нив беше значаен локалитетот Нимруд, во близината на Мосул, подигнат во XIII век пред нашата ера и како градот Халах бил престолнина на древното Асирски царство, кој беше со булдожери речиси целосно разорен./крај/мф/сн

Вести

Трамп: Далеку сме од ставање крај на севернокорејската нуклеарна криза

Објавено пред

Од

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека севернокорејската криза е далеку од својот крај. Ваквата изјава следува еден ден откако Пјонгјанг соопшти дека ги запира сите нуклеарни и ракетни проби.

„Далеку сме од ставање крај на севернокорејската криза, можеби работите ќе функционираат, а можеби и нема, времето ќе покаже“, напиша Трамп на Твитер.

Тој додава дека тоа што сега се случува требало многу одамна да се направи.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е предвидено во мај или јуни да се сретне со Трамп.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Макрон ќе му подари даб на Трамп

Објавено пред

Од

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе му однесе еколошки пригоден подарок на неговиот американски колега следната недела кога ќе допатува во САД. „Асошиејтед прес“ наведува дека тој ќе му подари на Доналд Трамп садница даб.

Елисејската палата соопштила дека Макрон се надева дека дрвото ќе биде насадено во Белата куќа.

Макрон, кој утре ќе пристигне во Вашингтон, ќе биде прв државник кој ќе престојува во државна посета на САД од почетокот на мандатот на Трамп. Тој е прв претседател на САД во последните речиси 100 години чија прва година од мандатот завршува, а нема примено ниту еден странски лидер во државна посета.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Москва: Централната банка на Русија го чува златото дома

Објавено пред

Од

Централната банка на Русија своето злато го чува дома, затоа што само во Русија тоа може да биде сосема безбедно, соопштил претседателот на одборот за финансии во руската Дума, Анатоли Аксаков.

Одговарајќи на прашање за одлуката на Турција да го врати своето злато од Америка, тој рекол дека Русија нема резерви на злато во САД.

„Имаме само девизни резерви во странство. Никој не може да го допре нашето злато“, рекол Аксаков.

Руските резерви ги сочинуваат девизите, специјални хартии од вредност, резервната позиција во ММФ и златото. Количината на злато порасна за 52,88 тони и достигна 1,86 илјади тони. Русија е најголем светски купувач на злато и трет по големина произведувач. Во последните неколку годни земјата значително го зголеми купувањето злато.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие