Контакт

Свет

Сириски медиуми: Израелски проектил во Дамаск уби две лица

Објавено пред

Сириските државни медиуми и активисти тврдат дека две лица загинале во израелски напад врз главниот град Дамаск, јавува Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Сириската армија соопшти дека двајца цивили загинале кога неколку проектили погодиле станбен блок во населбата Кафр Соуса.

Сириската опсерваторија за човекови права, невладина организација со седиште во Обединетото Кралство извести дека во областа биле видени високи функционери на иранската револуционерна гарда и на либанскиот Хезболах.

Израелската војска не го коментираше инцидентот, но претходно потврди дека изведува напади врз цели во Сирија поврзани со Иран и неговите платенички групи. Израел, наводно, ги засилил ваквите напади од почетокот на војната во Газа, како одговор на нападите на Хезболах и другите ирански платеници кои дејствуваат во поддршка на палестинскиот Хамас.

Минатиот месец, во напад во Дамаск, за кој беше обвинет и Израел, беа убиени пет високи офицери на Револуционерната гарда и неколку сириски безбедносни службеници. Сириската државна новинска агенција Сана цитираше воен извор кој вели дека неколку проектили биле забележани како летаат од правец на Голанската висорамнина окупирана од Израел.

Објавени се снимки и фотографии од оштетената зграда. Оштетени се и неколку возила паркирани на улицата.

Свет

Нова драма во Австралија: Маж избоден со нож во трговски центар

Објавено пред

Маж е избоден со нож денеска во трговскиот центар Хај Поинт во западниот дел на Мелбурн, Австралија.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека утринава еден маж избодел друг во горниот дел од телото при тепачка, пренесува Daily Mail.

Повредениот со возило на брза помош е пренесен во болница во „тешка, но стабилна состојба“, а полицијата се уште трага по напаѓачот.

Трговскиот центар не бил затворен по нападот бидејќи се верува дека „нема понатамошна опасност“.

Во Австралија на 13 април напаѓачот со нож Џоел Каучи уби шест лица, а рани 12 во трговскиот центар во Сиднеј, по што беше застрелан од полицаец.

По нападот, полицијата соопшти дека со Каучи се познаваат долго време, а тој уште од мал боледувал од шизофренија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Објавено пред

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен план за итни случаи за заштита на повеќе од 127 милиони луѓе.

dobivaj vesti na viber

Нарекувајќи ја ситуацијата „сериозна“, локалните метеоролошки власти рекоа дека делови од реките и притоките во речните сливови Ксиџијанг и Пејџијанг го достигнуваат највисокото ниво на водата, што се случува само еднаш на секои 50 години, според државната телевизија CCTV во неделата.

Огромни поплави се очекуваат во басенот Пејџијанг, објави CCTV, повикувајќи се на кинеското Министерство за водни ресурси, кое издаде итно предупредување.

Официјални лица во провинцијата Гуангдонг ги повикаа локалните власти да започнат со планирање вонредни состојби за да се избегне природната катастрофа и да се дистрибуираат средства и материјали за да се обезбеди храна, облека, вода и засолниште за погодените луѓе.

Покраината изминативе неколку дена се соочува со обилни врнежи и силен ветер поради топлотниот бран, кој во последните неколку недели зафати неколку делови на Кина.

Силен дожд паѓаше 12 часа, почнувајќи од 8 часот навечер во саботата по локално време, во централните и северните делови на покраината во Жаокинг, Шаогуан, Кингјуан, Џиангмен.

Речиси 20.000 луѓе се евакуирани во Кингјуан, според државните медиуми, а дел од енергетската инфраструктура е оштетена во Џаокинг, каде на некои места имало прекини на струја.

„Погледнете го округот Хуаиџи во Џаокинг, кој стана град на вода. Постарите и децата во руралните средини не знаат што да прават без струја и сигнал“, рекол корисник на популарната социјална мрежа Веибо.

Калливите води од поплави однеле едно возило во тесна улица во Џаокинг, се вели во видеото објавено од медиумот Hongxing News.

„Синоќа врнеше дожд како водопад час и половина на автопатот додека се возев дома. Воопшто не можев да го видам патот”, рекол друг корисник на Веибо.

Многу хидролошки станици во покраината бележат нивоа на вода повисоки од нормалното, предупредија метеоролошките експерти, а во главниот град на провинцијата со 18 милиони жители, Гуангжу, езерата го достигнаа врвот на нивото на водата, соопштија градските власти во неделата.

Податоците покажуваат дека 2.609 хидролошки станици забележале повеќе од 50 милиметри врнежи, што се однесува на 59 отсто од сите хидролошки станици. Дваесет и седум хидролошки станици во Гуангдонг беа во подготвеност во осум часот наутро во неделата.

Во соседната провинција Гуангкси, западно од Гуангдонг, силните ветрови уништија згради, покажуваат снимките објавени од државните медиуми. Некои места беа погодени и од град и големи поплави, соопшти CCTV.

На друго видео може да се видат спасувачките тимови како се обидуваат да спасат постаро лице прилепено за дрво.

Прикажи повеќе...

Регион

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Објавено пред

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева во Ниш, а населението од дел од населбата Стеван Синѓелиќ по успешната евакуација е вратено во своите домови.

dobivaj vesti na viber

Операцијата била успешно спроведена и бомбата била изнесена од Ниш.

Претходно денеска од дел од населбата Стеван Синѓелиќ во овој град беа евакуирани 1.300 лица.

– Евакуацијата на дел од населбата Стеван Синѓелиќ беше успешно завршена, без никакви проблеми, а во овој момент оперативниот штаб ќе издаде наредба за започнување на втората, најразлична фаза од оваа операција, неутрализирање на бомбата, потоа натоварување и транспортирање на безбедно место каде што ќе биде уништен – изјави Чаушиќ претходно денеска пред почетокот на отстранувањето на бомбите.

Потсетуваме, тој прецизираше дека се евакуирани 1.300 лица, од кои 1.280 самостојно, додека 20 се сместени во соби обезбедени од градот Ниш, а 17 ја побарале медицинската помош што им била укажана.

Началникот на Одделението за вонредни состојби посочи дека акцијата на неутрализирање на бомбата ја извршиле припадниците на Одделот за демонтирање на остатоци од експлозив на СВС и прецизираше дека се работи за авионска бомба МК 84, тешка 1.000 килограми, калибар 2.000 либри, во која имало 430 килограми експлозивно полнење.

Чаушиќ додаде дека во оваа акција која започна утринава во 8 часот и 10 минути учествувале околу 230 лица, од кои 144 се припадници на Министерството за внатрешни работи и на градските служби на градот Ниш.

Посочувајќи дека станува збор за една од најголемите бомби пронајдени на територијата на Република Србија, Чаушиќ нагласи дека по нејзиното неутрализирање ќе биде преместена на безбедна локација надвор од градот Ниш, под придружба по затворените улици на трасата. , каде што ќе биде уништен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

На денешниот граѓански собир во Скопје, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се осврна и на меѓуетничките односи, истакнувајќи дека од независноста...

Свет3 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија3 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија4 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион5 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет6 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет7 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија7 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија7 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија7 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија19 часа

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет20 часа

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија21 час

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија21 час

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија23 часа

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија23 часа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија1 ден

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија1 ден

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет1 ден

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...