Контакт

Свет

Следната недела би можело да почне судењето за отповикување на Трамп

Објавено пред

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска ќе гласа зa резолуцијата, која содржи формално обвинение против Доналд Трамп, да се достави до Сенатот, со што ќе се отвори патот за почеток на судењето на американскиот претседател во горниот дом на Конгресот.

Лидерот на републиканското мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, најави дека судењето би можело да почне во вторник, на 21 јануари, а некои прелиминарни чекори би можеле да бидат финиширани до крајот на неделава.

Во декември Претставничкиот дом изгласа импичмент на Трамп под обвинение дека ја злоупотребил својата позиција така што веќе одобрена воена помош користел како средство за уцена врз украинските власти да отворат истрага против неговиот демократски противник Џо Бајден и дека го опструирал Конгресот, потсетува „Гласот на Америка“.

По состанокот зад затворени врати на демократите во Претставничкиот дом, претседавачката Нанси Пелоси најави дека ќе назначи тим на демократски членови од Конгресoт, таканаречени менаџери, кои на судењето ќе ги изнесат обвиненијата против претседателот.

„Следниот чекор е едноставен. Сенатот треба да одржи фер судење “, изјави демократскиот конгресмен Хаким Џефрис.

Пелоси веќе еден месец го одложува испраќањето на резолуцијата за отповикување во Сенатот, неуспешно обидувајќи се да го натера републиканскиот лидер во ова тело, Мич Меконел, да се согласи во сведочењето да вклучи и нови сведоци.

Меконел, кој вети дека ќе се координира со Белата куќа, оцени дека случајот на демократите е слаб и дека не е работа на Сенатот повторно да отвора истрага.

„Ако постоечкиот случај е силен, нема потреба судијата и поротата повторно да ја отворат истрагата. Ако случајот е слаб, тогаш демократите во Претставничкиот дом не требаше да усвојат импичмент за претседателот“, рече тој.

Неколку републиканци навестија дека нема да ја поддржат иницијативата за отфрлање обвиненија против претседателот, без соодветна постапка во Сенатот.

Потребни се само 51 глас за да се принудат сведоците да сведочат за време на судењето.

Џон Болтон, поранешниот советник за национална безбедност на претседателот, се понуди да сведочи во случајот доколку го добие задолжителниот повик, но претседателот Трамп најави дека би можел да ја искористи својата извршна привилегија за да го спречи.

Свет

Од денес дозволени геј браковите во Костарика

Објавено пред

Од денес се дозволени истополови бракови во Костарика, која стана прва земја во Централна Америка што донела таква одлука.

Одлуката стапува на сила по истекувањето на 18 месеци колку што Уставниот суд му даде како рок на Собранието за да го регулира законодавството за тоа прашање, или ќе биде укината забраната за истополови бракови, пренесува „Ројтерс“.

Претходно овој месец, повеќе од 20 пратеници се обидоа да ја одложат одлуката, но не успеаја.

„Костарика денес слави – еднаквоста околу правото на брак стана реалност“, оцени Меѓународната асоцијација на лезбијки, гејови, бисексуалци, транс и интерсексуалци.

Претседателот на Костарика, Карлос Алварадо Сосада, рече дека одлуката ќе предизвика значајна социјална и културна трансформација на земјата.

„Гејовите и лезбијките ќе имаат исти права како и сите луѓе, двојки, семејства во земјата“, рече тој во телевизиското обраќање.

Со оваа одлука, Костарика стана шеста земја во Јужна Америка и прва во Централна Америка каде што се дозволени геј бракови.

Пред неа тоа го сторија Аргентина, Еквадор, Бразил, Колумбија, Уругвај и делови од Мексико.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху: Имаме историска можност да го анектираме Западниот Брег во јули

Објавено пред

Израел има историска можност да ги анектира еврејските населби на Западниот Брег и мора да ја искористи можноста во јули, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, пренесува „Џерусалем пост“.

„За прв пат од 1948 година постои историска можност да се примени суверенитетот на договорен начин, како дипломатски, суверен акт на државата Израел во Јудеја и во Самарија. Ова е можност што не треба да се пропушти “, им рече Нетанјаху на групата пратеници од „Ликуд“, користејќи го библискиот термин за Западниот Брег.

Тој додаде дека во никој случај не е подготвен да го смени предвидениот датум во јули. Условите за договорот за коалиција помеѓу Нетанјаху и шефот на синобелите, Бени Ганц, предвидуваат дека анексијата би можела да биде узнесена на гласање во Кнесетот уште на 1 јули.

Лидерот на „Јисраел Бејтену“, Авигдор Либерман, кој е постојан поддржувач на мировниот план на администрацијата Трамп, исто така изврши притисок врз Нетанјаху да продолжи со анексијата.

„Ако не го сториме тоа сега, никогаш нема да се случи“, рече тој.

Планот на Трамп предвидува и демилитаризирана палестинска држава основана на поголемиот дел од Западниот Брег со делови од Источен Ерусалим, кои се наоѓаат надвор од израелската безбедносна ограда, како нејзин главен град.

Палестинците, исто така, ќе добијат економски пакет во висина од 50 милијарди американски долари ако се согласат со условите на договорот, кој вклучуваат запирање на поттикнувањето терор и ставање крај на нивната т.н. шема „плати за убивање“, даваќајќи финансиски стипендии за осудени терористи и нивните семејства.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин го одреди датумот на одржување на парадата по повод Денот на победата

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе одлука на 24 јуни да се одржи воена парада, која традиционално се одржува во Москва на 9 мај за Денот на победата.

Годинешната парада беше одложена поради епидемијата на коронавирусот.

Сепак, на 7 мај, десетици авиони и хеликоптери го покрија небото над Москва како дел од подготовките за воздушната парада по повод 75-годишнината од победата во Втората светска војна. Во тој момент никој не знаеше кога ќе се одржи парадата.

Денес, претседателот на Русија пресече и нареди парадата да се одржи на 24 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија1 час

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија2 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија3 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија3 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија3 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет4 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа5 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион6 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа6 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија6 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион7 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет18 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија19 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет20 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа20 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет21 час

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет21 час

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа22 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Досие